Jadrnica

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Zorman133
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Avg 2012, 22:16

Jadrnica

Odgovor Napisal/-a Zorman133 »

Zivjo. Sem nov v modelarstvu in zanimam se za nakup jadrnice okoli 1 metra. Gledal sem sicer ze to http://www.sussex-model-centre.co.uk/sh ... p?id=22640 in me zanima mnenje o jadrnici, predvsem pa kaj se rabis poleg jadrnice za neizmerno dogodivscino? Hvala in lp, Zorman
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Jadrnica

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Lepo, da bomo dobili še enega jadralca.
Za jadranje seveda rabiš jadrnico. Poti do nje pa je več. Lahko jo kupiš - tako kot nameravaš ti, ali pa jo izdeluješ. Tu je odločitev tvoja.
Potem je pomembna vodna površina. Jezero, reka, mlaka ali morje. Sicer se ne vidi od kod si, vendar je morje najboljše, potem so naša jezera in vse ostalo. Lahko pa se odpelješ do primerne vode in voziš. Dobro je imeti tudi back up plan, če se kaj zalomi. In to je to.
Mislim, da je jadrnica v redu, čeprav je sam nimam, sem jih pa videl v Velenju, kjer jih je kar nekaj. Ni ravno navedeno kaj dobiš zraven, vendar boš rabil vodenje, vinč, en servo in baterijo za napajanje.
Spada v skupino IOM (meterskih jadrnic). Pri nas jih je kar nekaj, glavni pa so primorci iz JK Pirat Portorož. Če boš kdaj hotel tekmovati boš šel na morje.
Toliko na splošno. Za več pa še kaj napiši. Preglej teme pri jadrnicah, not je kar dosti informacij.
LP Niko
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Jadrnica

Odgovor Napisal/-a tornado »

Eden od pomembnih dejavnikov pri nakupu takšne lepotice je tudi možnost transporta. Ne smeš pozabiti, da je zadeva kar nežna in kaj hitro lahko kaj polomiš ob neprimernem transportu.
Sam sem imel možnost kupiti zelo dobro tekmovalno jadrnico dolžine 1m, kompletno izdelano iz karbona z vso opremo, rezervnimi deli po smešno nizki ceni. Ko sem jo videl ''v živo'' sem si premislil. Ovira je bil, transport.
Lp Rado
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Jadrnica

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Prevoz metrskih jadrnic je kar umetnost sploh celih..
Sicer grejo v avto(clio itd je premali)smo zbasali 2 komada v nekega starejšega 3vratnega megana ter karavana(baleno)-samo se pelješ samo ti+2ladji z vrhom jaborja kot sovoznik..

Tako da metrski model obvezno odstranljiva kobilica(to je tako obvezno po iom pravilih) ali preprosto odstranljiv jambor idealno oboje saj ti potem ostane meter dolg trup ter cca 1,5m dolg jambor z jadri.Jambor je najbolje da je čim manj razstavljen saj za jezerom ravno takrat ko sestavljaš vleče veter kot pri norcih..

Je pa težava namreč ne spada čisto v iom pravila-pol kg prelahka pa če se ne motim ni odstranljiva kobilica(nisem prepričan kako ima narejeno kobilico) ter verjetno prelahka...Ne vem pa kako dosledno se pri nas drži pravil
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Jadrnica

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ta model odpade v klasi IOM, pač zaradi mer in verjetno tudi materjalov izgradnje.....

kar se pa prevoza tiče, je pa to odvisno predvsem od zagriženosti modelarja-jadralca.... spomnem se, da ko sem tekmoval z M klaso mi je vse stalo v accenta, tudi jambor...pa niti toliko moteč ni bil.....celo trije smo lahko šli z enim avtom daleč po italiji tekmovat....:)

drugače more pa to bit krasen model za nedeljsko jadranje....ker če bi jadral v soboto, ti pol priporočam kako F5G klaso, ker v sobotah ponavadi imamo tekmovanja.

Omenjeni model pa je skoraj sigurno razstavljiv.....da se ga da lepo spravit v avto.....tako jambor kot kobilica in verjetno še krmilo. edine pomisleke bi morda imel glede višine jamborja, ta se mi zdi malo majhen za to dolžino...saj že na IOM ki ima jambor bistveno višji zgleda kratek. drugi pomislek gre pa na obliko bulba, če ni v kakšnem ohišju, in je svinčen se ga da kaj hitro poškodovat....

pač vse je odvisno od tega kaj si od modela želiš.....sicer pa priporočam nakup....saj je to najhitrejša varjanta do RC jadranja...če ga boš prerasel ali se bodo tvoje ambicije razširile na kakšno tekmovanje...boš pač takrat kupil bolj primeren model, ampav boš vsaj vedel kaj od modela zahtevat.

:) Luka.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice