Footy!!(mala jadrnica)

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

oragreen napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:
Nisem še nikoli naredil jadrnice v tem razredu

Mitja
Mislim, da je zdaj primeren čas, da se tudi tega lotiš hehe :D

hmmm... jaz sem za jadro uporabil PVC vrečko #-o
Za enkrat mi je dovolj Nikolina. Še ta se bol praši kot pa "vetri" :oops:
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

65cm na footiju? O_o S takim razmerjem lahko na mojo obesim meterski jambor. Nekam huda se mi zdi. Moram kako podobno najt... Sem včeraj nekaj iskal ampak še nič pametnega našel. =)

Sicer pa sem danes pobrusil kit še zadnjič in prejle čez ruknil steklo 180 +50 in vse skupaj pod vakum. Imam nek debel trd polivinil tako da bom mel še dost za brusit, ker je polno gub (druge strani raje nisem slikal, tale je še lepa...) Zdaj se prži na sončku lepo, jutri vzamem ven, zbrusim, oblepim s selotejpom, potem pa prva lupinca verjetno enkrat drug teden :)
Priponke
Vakuum :D
Vakuum :D
jadrili.jpg (198.31 KiB) Pogledano 6285 krat
Zadnjič pobrušena...
Zadnjič pobrušena...
jadril.jpg (229.52 KiB) Pogledano 6285 krat
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

Ultralajt - ultralajt razmišljanje o jadrih,.. ..moja teorija govori isto.. :)

T0RN4D0, FPP zgleda kul, in simetrično :D ,..am pri brušenju pa raje nosi dolge rokave :roll: :P
P.s. danes sem jaz letel z Easy Starjem like I stole it! hahahaha

--kmalu pa o footy-ju z delta riggom :)
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ah ja. Včer sem nadaljeval z jadrnico. Prvo laminiranje se je obneslo dobro, pridelal sem le eno vdolbino, ker sem malo testiral če lahko s fenom kaj poravnam gube v polivinilu... ampak sem pokital prebrusil in vse skupaj oblekel v aerov barvni selotejp. Ker sem vedel da me danes cel dan ne bo, sem se spravil laminirat zvečer. Selotejp sem še malo namazal z "ločilcem" (beri: strojno olje :D)

Gor sem dal 3x48g steklenko in nekaj trakcev karbonske tkanine vmes. Ker še malo testiram različne tehnike in materiale pri vakumiranju, sem se odločil da vse skupaj butnem v vrečo za smeti in pod vakum. Katastrofa, same gube. Ko sem hotel vrečko malo napeglat sem toliko časa drkal da sem spodaj zgubal tkanino, in sem moral vrečo odpret da zadevo popravim. Frajer sem potem porinil roko lepo v vrečo, na debelo zatesnjeno z akrilnim kitom. Popravil sem tkanino in zadevo porinil nazaj in se sprijaznil da bo pač vse zgubano. No, tist jeben čigumjast kit sem imel po celi roki do komolca. Precej neprijeten način depilacije, ko si dol drgneš. Pa hudiča niti zdrgnit dol ne moreš. V glavnem sem si tist kit pucal iz rok potem en 2 uri +.


V glavnem trup se je celo noč pacal pod žarnicami in vakumom, zjutraj sem ga pa ob petih nastavil na "sonce". Prejle sem zadevo odprl, in šel najprej malo brusit gube, dokler je zadeva na v trdem kalupu. Na dveh mestih sem seveda prebrusil čez tkanino, sem imel občutek da bo debelejše... Pa tudi brusit ob 9 zvečer z vibracijskim na slabi svetlobi ni najboljša ideja. No potem hudič seveda na noben način ni hotel it dol. Oziroma zgornji rob ja, potem naprej proti dnu pa nisem imel z ničemer zravn za prit. Zadevo sem na parih mestih prerezal in prepiknil, potem sem pa tako kar odtrgal vse skupaj stran ko je bilo jasno da iz te lupine ne bo nič. :)

Nič, kalup bo še uporaben, samo nanovo ga bom prelepil in po robovih kjer sem rezal bo treba malo pokitat. Lupina ima sicer 30.3g ampak mislim da bom naslednjo naredil močnejšo, ker ima zadeva kakšna 2 litra par gramov ne igra neke vloge.
Priponke
lam3.jpg
lam3.jpg (159.28 KiB) Pogledano 6135 krat
lam2.jpg
lam2.jpg (124.76 KiB) Pogledano 6135 krat
lam1.jpg
lam1.jpg (168.23 KiB) Pogledano 6135 krat
Fly it like you stole it!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Napačen izbor tkanin... Za tvojo velikost bi rabil vsaj eno plast 163g/m2 tkanineî�™. To, da si položil karbonski roving, je bila druga napaka, tretja pa vakum. Ves ta karbon ti je udaril ven, s tem ko si vakumiral, si karbon še bolj porinil v ospredje. Z roko se sprehodi po odlitku, pa boš čutil kje je karbon. Da se znebiš mehurčkov, uporabi valjček z gobo( 5cm širok), po uporabi vržeš valjček stran, ročaj ti pa ostane, aja kupi plastičen ročaj, ker je najmanjši. Z njim boš brez težav položil tkanino brez gub, pa še povsod bo enakomerno prepojeno s smolo.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hvala za nasvet.

Karbon se ne čuti ker ni roving, ampak je razkopana 160g tkanina in so trakci dovolj fini da jih ni čutiti ne znotraj ne zunaj lupine.

Če grem še enkrat samo s 50g tkaninami, lahko naredim brez vakuma saj tkanina lepo oblikuje in zalepi na material. Edino malo težje bi bilo vse skupaj, ker če ruknem v vrečo s parimi robčki lepo poziza odvečen epoxi ven. Ampak bo zgleda res treba dat 160g tkanino, ker to je premehko. Če dam 160g tkanino bo na premcu štrlelo vse narazen in brez vakuma po mojem ne bo šlo. Razmišljam da bi ukrojil debelejšo folijo in tisto poveznil čez tkanine, in potem vse skupaj ruknil v vrečo. Krmo tudi razmišljam da bi pustil odprto, tisto lahko kasneje zaprem in bo verjetno precej lažje za stran dobit odlitek.
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Iz balze in špera bi bilo že zdavnaj fertik! :wink:
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Kako da se vsi spravljate delat konveksne kalupe za tele malčke?
Kaj nebi bilo bolj smiselno delat konkavnega? V tem primeru pride do izraza obdelava površine kalupa, lahko tudi pred laminiranjem pihneš barvo, če se pojavljajo gube, so le te v notranjosti, ...
Glede na velikost tudi večja poraba materiala za kalup in njegova trdnost nebi smela bit taka ovira.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ker projekte najraje napadamo z glavo skozi zid. :lol: Zakaj konveksen kalup, zakaj ne les, zakaj vakum...

Ker sem hotel sprobat vakumirko, porkaduš. In sem se odločil da je trup ladjice ravno prav enostaven in zakompliciran za kaj takšnega. Na morju sem našel kos stirodura (in nobene balse), ki sem ga začel napadat z nožem in šmerglom. V glavnem se mi ne gre za to, da bi čim hitreje in čim enostavneje prišel do modela, ampak malo testiram kaj se da naredit na tak način.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

O vem kako je v prvih korakih z laminati in vakumiranjem:
Slika Slika Slika
:wink: :lol:
Mi ni pomagalo prav nič kar so mi drugi preko foruma govorili.
Treba je bilo vzet epoksi vrečo in vakum, da sem med brušenjem tuhtal o boljšem postopku. #-o

Sedaj pa že znam zvakumirati full karbonska krila v sendvič tehniki. :jumpjump:

Pozitivni odlitek je zaželjeno čim manj brusit in ga je najbolje kar tako pokitat. Klik.

p.s. V tvojem primeru bi za laminatplan vzel dva sloja 160gramske steklenke. Rezane pod 45stopinjami.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Bom kar tule vprašal. Ali ima kdo "futija", ki se ga dobi za 57 ojrov v eni naši trgovini?

proizvajalec - Joysway

Length: 260mm
Beam: 90mm
Mast Height: 320mm
Overall Height: 435mm
RTR Total weight: 175g

Included:
2CH digital proportional RC system
2x 9g digital servo
3,7V 90mAh Lipo battery


IZGLEDA zanimivo.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Tako, prvo bitko sem morda izgubil, vojne pa še ne :D Kalup sem malo spremenil (prej sem imel neke čudne ideje za rob...), nanovo prekril s selotejpom, odrezal 2x200g + 18g steklenko, odrezal oplate iz polivinila, nabuutal vse skupaj na kalup, pokril z polivinilom in vrgel vse skupaj pod vakum za par minut in pogrel s fenom da je lepo stisnilo in šlo ven kar je mislilo it. Potem sem vse skupaj vzel ven, folijo dol, popeglal vse gube in butnil pod luči da je vsaj na nekih 30c.

Edino kar me še lahko zj* je to, da ne bo šlo dol s kalupa. Ampak sem zadnjo stranico pustil odprto, pa še material bo precej trši in ne bo tako občutljiv ko ga bom trgal stran.

Mislim da bo operacija tokrat uspela. [-o<
Priponke
cakamo.jpg
cakamo.jpg (162.04 KiB) Pogledano 6481 krat
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:lol: Moram bit mal žleht!
Medtem ko čakaš, da se žmoht strdi, na hitro odreži eno iz balze! :wink:

SlikaSlikaSlika
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Nimam balze. :D

Mitja, imam pa eno vprašanje zate ko si ravno tu. ^^ Na kak način si izdelal balast? Imam sicer eno idejo kako bi vlil v enem kosu, ampak bi raje kaj preverjenega.
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

T0RN4D0 napisal/-a:Nimam balze. :D

Mitja, imam pa eno vprašanje zate ko si ravno tu. ^^ Na kak način si izdelal balast? Imam sicer eno idejo kako bi vlil v enem kosu, ampak bi raje kaj preverjenega.
Svinčene uteži sem se lotil bolj tako... po kmečko.

Iz stirodura sem izrezal kapljico. najporej oglato, nato sem ji posnel robove in zaokrožil v vrtenino.

V plitko kartonsko škatlo sem vlil mavec in vanj do polovice potopil to stirodurno kapljico (bočno, ne pokonci). Ko se je mavec strdil sem nanj dal papirno "pregrado", ki je imela odprtino skozi katero je gledala druga polovoca kapljice, ter spet zalil z mavcem.

Dal sem sušit, za piko na i pa čez par dni dal še v mikrovalovko.

Nato sem zadevo razdrl... potrhal stran škatlo, razdvojil obe polovici mavca, sčohal stirodur ven in pošmirglal notranjo obliko mavca, tam, kjer je to bilo potrebno.

Sedaj sem pri debelem..tiumpastem..sprednjem delu kapljice v mavec izdolbel kanal za vlivanje svinca.

Kalup iz mavca sem z bakreno žico spojil skupaj, ter postavil pokonci in zavaroval, da se ni mogel prevrniti.

V stari džezvi za kavo sem na plinskem štedilniku stalil kose svinca od odpadne stare odtočne cevi.

Svinec sem nato vlil v kalup, dokler ni na vrhu bilo videti, da je polno.

Pustil sem hladiti kako uro, nato pa sesul kalup.

Kapljici sem z žaho odžagal dolivni kanal, nato pa kapljico lepo obrusil, kajti, tam, kjer so bile na kalupu luknjice, so bile sedaj na svinčeni kapljici bunkice. te sem porezal in celo zadevo pošmirglal na gladko.

PAZI! ko sem vrtal v svinec, sem zlomil sveder, ker ga je hudo prijelo!!
Baje je bolje vrtati v svinec, če ga daš prej v zamrzovalnik da zamrzne, pa da na kratko vrtaš in vedno potegneš sveder venm iz luknje, da "špene" odpadejo... tako vrtati na obroke!


Ddugače pa naj opozorim, da je delo s svincem in vlivanjem tzelo nevarno zaradi hlapov in tekoče vroče kovine, saj lahko pride do zastrupitve ali hudih opeklin.

Naj bo previdnost vedno prisotna! Obutev taka, da ne more kovina zaiuti vanjo, in da jo je mgoče v trenutku sezuti!
Naj bo vedro hladne vode nekje zraven, da se lahko ohladi opekline...
Zaščitne rokavice..OBVEZNO!!!


LP Mitja
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Aha, sem imel nekaj istega v mislih. Potem sem razmišljal da bi kalup naredi iz stiroporja, vse skupaj zalil v enem kosu in skozi luknjo vlil svinec direktno na stiropor, samo ne vem koliko smeti bi ostalo noter ali bi stopilo toliko da ne bi bil problem....me ima da bi probal čisto iz principa :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Dodal bi samo še to, da mora biti kalup z gipsa popolnoma suh, ker se voda ki se nahaja v neposušenem gipsu pri ulivanju vročega svinca upari zaradi česar lahko kalup raznese in so opekline z vročim svincem skoraj neizbežne.
Iz lastnih izkušenj, na veliko srečo brez opeklin.
Zadnjič spremenil REFLEX, dne 12 Jan 2015, 10:48, skupaj popravljeno 1 krat.
L.P. Janko
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Izdelaš kapljico iz stirodura. Jo prežagaš na pol.
Na iverko nalepiš polovičke z dvostranskim lepilnim trakom.
Okrog in okrog zalepiš deščice parketa (oziroma kar imaš pri roki) lahko tudi kose stiroporoja. Lepiš jih lahko kar z vročim lepilom Patex.
Mavec/gips zamešaš z vodo in zliješ v "kalup".

Ko je suho ločiš iverko in spraskaš ven stirodur in pošmerglaš z 600tko.
Vliješ svinec in to je to. Še lepše odlitek pade ven, če kalup z mokro gobico omočiš po notranjosti :wink:
Polovičke zalepiš na kobilico z Patexom ali za ziher prevrtaš in vstaviš vijak skozi kobilico in polovičke.

Simpl as that.

p.s. Če pozitiva za jadrnico ne boš potreboval več ti priporočam, da zliješ v stirodur Bencin, ki bo pretopil vse do selotejpa.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Pozitiv še rabim, pa še oblečen je v precej kita in steklenko, tako da ne bo nič z raztapljanjem.

Bo treba počasi oblikovat kapljico, da se bo gips mel čas posušit. :) Do božiča bo menda že na vodi vseskupaj :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Sicer malo pozno, ampak sem se le spomnil da brez vakuma lahko vse skupaj vtaknem tudi v pečico na curing, ravno paše noter. :] Tako sem nastavil na 75C in je zadeva že lepo trda, iz kalupa je padlo brez poškodb, trup je zdaj trd kot mora bit. (če sem pa iz predlaganih 2x50g prešaltal na 2x200 pa še malo). Teža bo kakšnih 75g ko obrežem zadevo.


Za prihodnje dneve imam pa dovolj dela. Obrezat trup, kobilica, utež, paluba, krmilo, jadro... Pa idejno še nobena stvar ni čisto rešena. :D
Priponke
uyea.jpg
uyea.jpg (120.15 KiB) Pogledano 6256 krat
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Kej tiste bele lise so mehurji ali slabo prepito steklo ?
Lp Luka
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Mislim da bolj drugo, kdo bi vedu. Mislim da so za srečo. 8)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Danes sem celo uspel naredit kalup za kobilico. Stirodur sredica je tehtala 1.9g ko sem jo prerezal na pol, kar bi pomenilo ~700g utež iz svinca. Ampak ne bom nalil s kupčkom, pa če še v sredini izrežem utor za lesen del tako da mislim da bo na koncu slabih 400g, vsaj upam na neko takšno težo.


~400g na ~30cm ročice... se sliši semiselno al sem kaj falil? :) Sicer pa paluba čaka na boljše čase, ker nimam materiala za rig in cevk da bi zastavil v trupu za krmilo in jambor... :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

tudi pri meni se nekaj dela....
včeraj sem s sekundnim lepilom priheftal zadnje rebro in izrezal kobilico, danes pa sem še dokončal tisto škatlico za vpetje kobilice, ki bo odstranjljiva :D
Priponke
DSC_5055.jpg
DSC_5055.jpg (113.34 KiB) Pogledano 6502 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Danes sem cel dan po malem še FPPja skup spravljal. Najprej sem naredil dve rebri (kar niti ni tako enostavno če za izdelavo trupa ne uporabljaš nobenih šablon :D), izrezal luknjo za kobilico, vstavil, zlepil, vstavil rebro z 4/3 medeninasto cevko ki bo nosila jambor. Na kobilico sem privijačil še svinčen del, mislim da ima dobrih 400g (Mitja, tud jst sem zlomil en sveder, je prijelo tako da ni šov ne not niti ven več) in je na najnižji točki 33cm pod dnom jadrnice.

Potem sem ugotovil da nimam nobene 3mm jeklene šipke... najbližja stvar ki sem jo našel je bla 3mm palčka za TIG varjenje v inposu. Bo menda špilalo.

Wang je 53cm, jambor pa okoli 85cm. Jadro sem zaenkrat nahitro odrezal iz polivinila, za testirat bo, bom pa ob priliki drugega naredil.


Še zadihtam, montiram krmilo, pa paluba, pokrov, elektronika, paintjob, kobilco pokitat... Potem pa na vodo. :D
Priponke
FPP.jpg
FPP.jpg (93.01 KiB) Pogledano 6416 krat
Fly it like you stole it!
Odgovori

Vrni se na Jadrnice