Footy!!(mala jadrnica)

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Uporabniški avatar
Alese3k
Razpravljalec
Prispevkov: 85
Pridružen: 13 Jul 2010, 18:59
Kraj: Verd (VRHNIKA)

Odgovor Napisal/-a Alese3k »

Wow, te črne lise so pa odštekane =D>
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Lušne lupince :)

Tudi sam sem zadnjič začel šmerglat en blok stirodurja, je bil ravno perfektne velikosti za jadrnico ven pošniclat... Samo je bil malo prevelik za footija, in sem zastavil footi-in-pol velikost :D Zanima me kakšne servote uporabljate za (kako veliko) jadro v teh malčkih?
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

Jaz imam v moji papayi (slika par postov višje) standardni servo z močjo nekje 3kg/cm in dela bp tudi v močnem vetru. Jadro je pa 540Ă—350mm :D
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

oragreen, odkrito povedano nevem, danes sem probal v akvariju z 200g utežjo... ..am... ..no.. ..ko bo paluba narejena bo mogoce plavalo.. ;) eh sej bo šlo :D

T0RN4D0 pričakujemo kake slike ;)
Priponke
mcrigg_bauanleitung.pdf
glede jader pa: mere so v mm
(575.79 KiB) Prenešeno 117 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Bo kakšna slika ja, samo ne vem kdaj... Če bo zadeva sploh uspela, ker sem zadevo začel delat čisto na blef in od oka (vzel kocko in nož ter pobral robove stran, zdej bom mogu pa od oka simetrično zbrust brez šablon... Bo še zabavno :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Mislim, da še nisem naredil odlitka pod 9g.

Ne dajem vsake na tehtnico. Na začetku je bilo zanimivo. Sedaj po parih odlivanjih se mi ne da več.

Pozornost probaj preusmeriti raje v trening in spoznavanje svojega plovila.

Vezice na "dirkalni" jadrnici ? Ja seveda #-o
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

Še en kratek video od danes. Kvaliteta ni kaj preveč dobra, ker sem snemal s telefonom :D

http://www.youtube.com/watch?v=qgycSweEVqo
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

T0RN4D0 jaz bi označil sredino, izoblikoval polovico... ..naredil šablone.. ..dokončal trup in palubo... in trup ovil s steklenimi vlakni in to je to :)

brejker koliko odlitko si pa že naredil? jas dam pac vsakega gor.. ..ta je bil pac ekstremen.. ..in je tudi za večino neizpraven saj klub pečenju je zelo mehko/fragilen... ..meni je kul :D

glede treningov imam pa z foot 1 ze 40h na vodi, sicer večinoma na bazenu med bojami,.. .."treniram pa tudi na pravi jadrnici(kao sportnik..:) )
vsekakor pa moram se izbolsati jadra... ..pri mojemu footy-u je pac tako da gre za model ki so ga inspirirale čezoceanske jadrnice.. (open 60, vor 60/70)..in ko nima hitrosti ga malo "odnasa".. ..to pa se da popraviti z širšo plavutjo kobilice.. ..zaradi širine tudi v orco ne mara preveč moči... ..vendar bo zaradi nizke teže v primerjavi z drugimi footy-ji konkurenčen... ..velik volumen(zaradi širine) pride do izraza v mezonave(bočno na veter) in v krmo saj kasneje nosediva kot večina footy-jev... ...tu se ne gre za najnižji upor itd bla bla bla
ampak za to koliko moči zdrži trup(seveda je upor itd. tudi faktor)


oragreen čestitke :D
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Spade napisal/-a: brejker koliko odlitko si pa že naredil?
Kakih 10. Od tega jih je 7 uporabnih za v vodo.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

Spade napisal/-a:oragreen čestitke :D
hvala Spade :D
glede na to, da je to moja prva jadrnica mi kar dobro gre (tak se mi zdi) hehe :lol:
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

brejker in kako se kaj drži kalup?(se ze kaj lusci al pa karkoli?)
no jas sem jih izdelal 7 in ce jih bodo lastniki pripravili bodo vsi za vodo...
kaj pa je s tistimi ki niso za na vodo? (in zakaj niso? mehurčki?)

oragreen, zgleda da gre super, ko bo čas deli še kaj fotografij in videev, aja kolko pa tehta pa kolko je težek balast?
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

Glede teže ti lahko samo od oke povem, ker tu nimam tehtnice pri roki. Primerjal sem jo z 700g fotoaparatom in je občutno lažja ,tak da jaz bi reko, da ima okoli 500g, mogoče še malo več. Za utež pa ti tudi od oke lahko povem in je nekje 200g (+/- 20g). :praskam:

evo še slike, video pa sledi jutri. :D

EDIT: zdaj nas bo kar nekaj s footiji, tako da bi lahko razmišljali o kakšni mini regati :-k
Priponke
DSC_4939.JPG
DSC_4939.JPG (180.25 KiB) Pogledano 5051 krat
DSC_4934.JPG
DSC_4934.JPG (206.63 KiB) Pogledano 5051 krat
DSC_4931.JPG
DSC_4931.JPG (137.32 KiB) Pogledano 5051 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Takole, sem razmišljal če bi ustvaril novo temo ali malo zasmetil tvojo... Pa glede na način gradnje ki sem ga izbral (od oka in sprotno zmišljevanje) se bojim da ne bo vredna svoje teme :D

Danes sem jo do konca pobrusil, prevlekel s kitom, pobrusil, in zdaj se drugi nanos kita suši. Čez kakšni dve urci bo suho, tako da bom zadevo še enkrat pobrusil, potem moram pa poiskat eno primerno PVC srajčko. Moram probat če je kakšna vrečka termo skrčljiva da se bo brez gubic okol ovila, če ne bo šlo to bom pa samo folijo za živila fajn čez našponal pa bo :) Potem pa lepo tkanino čez v vrečo in pod vakum. ^^ Če bo vse posreči bo jutri že ven padla lupina... Potem pa kobilica, ki bo verjetno stirodur steklenka, pa paluba, pa jadro tudi še nimam pojma kako bom gor obesil... :D
Priponke
Getting there
Getting there
trupl.jpg (207.01 KiB) Pogledano 4961 krat
Kit. Hrast.
Kit. Hrast.
trupli.jpg (204.6 KiB) Pogledano 4961 krat
Stirodur
Stirodur
truplo.jpg (197.54 KiB) Pogledano 4961 krat
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Probaj nataknit en balon? in zvakumeraj ven zrak,lahko pa dokoncno skitas model,ga spoleras in na pozitivu ustvarjas odlitek?



lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Mja zadeva je FPP (footie pa pol), tako da balon ne bo šel čez... Lahko bi namazal s kakšnim ločilcem, samo ga nimam. Bom že nekako rešil. =)

Odlitki pa bodo tako ali tako iz pozitiva. Itak rabim enega, morda dva...
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

lepo lepo =D> to bo fajna lupinica...
si še razmišljal kakšno jadro boš imel (swing rig, una rig,...)? :D
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

potem pa premazi z vazalinčkom :lol: :lol: al pa margerino...
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Razmišljal sem ja, prišel nisem pa še do ničesar. Sicer bi rajši eno klasično jadro z genovo in glavnim jadrom, samo se bojim da mi manjka malo teorije jader da bi spacal tako kot je treba. Windsurf jadra so mi malo bolj domača, zato razmišljam da bi naredil na isti način kot ti, samo da bi zgoraj še letvico dal...

Nekako takole (spodaj pač ravno, ker gre na jadrnico)

Ne vem pa še kako veliko jadro bom gor obesil. Tudi od tega je malo odvisno za kaj se bom odločil... Skratka moram si še malo teorijo prebrat pa pogledat kaj imam pri roki za izdelavo, pol bo pa nekaj padlo.. :D
Priponke
sup_sails.jpg
sup_sails.jpg (35.32 KiB) Pogledano 5124 krat
Fly it like you stole it!
pigwood
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 14 Jun 2008, 15:22
Kraj: leskovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pigwood »

vidim da je več surfačev in modelarjev hkrati hehe...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Evo prekital še na parih delih tretjič. Upam da mi ne bo več treba. Edino zgornji rob ni povsod najdebelejši, tako da se bojim da po prvem laminiranju ne bo od kalupa veliko ostalo, če bom hotel lupino stran dobit. Torej moram dobiti dovolj močan odlitek iz prve.

V mislih imam 180g+50g steklenko. Bo to dovolj, ali dam še kaj? Kak pramen karbona vmes za togost?

Mislim da bi moralo zadostovat, čene se pa še na notranjo stran kasneje vdela kakšno rebro pa bo.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

T0RN4D0, hja od pozitiva za footy-a so ostale samo trske pa zdroblen stiropor :D ...lahko pa pozitiv nalimaš na neko desko, čezn položiš steklena vlakn, malo pobrusiš in polakiraš z nekim trdim lakom(npr. avto lakom) ina potem seveda zbrusiš z vodnim pairjemm... ..in dobiš "pozitivni kalup" ki bo zdržal več kot eno lupino. glede trdote pa, jas footy-e delam iz 25g/m to ni toliko večja stvar, tako da bo dovolj,.. ..pazi pa da nebo pretežka lupina.. ..moral bi priti pod 35 gramov.

Glede jadra pa, poglej slike na prejšnih straneh.. ..pomoje je Mc rigg(una rigg) najbolša rešitev za jadrnice pod 50cm dolžine :D
ko boš določal "pivot point" tam ko se ja dro obrača(zglob na srfu;)) naj bo le ta vsaj 1/3 dolžine od premca nazaj(to je zato da ne bos prevec nosedival..)




Aha jas morem tudi probat z vazalinom(pa nebom ga pobiral dol iz kondomov hahaha :P :lol: ) samo potem "pečenje ne bo mogoče!..
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hm ta ideja da stirodur najprej oblečem v steklenko in šele tisto potem obselotejpam pa morda niti ni tako slaba. :)

Samo 25g steklenka zagotovo ne bo, tisto bom ja zdrobil preden bom kaj gor obesil. Potem bom dal 2x50 ali kaj podobnega. :) Se mi ne gre za neko tekmovalno lupino, ker zadeva tako ne bo nikamor pasala.

Kakšen predlog za velikost kobilice in jadra? Trup je nekje 45cm, tako da razmišljam o 35cm kobilici in ~70cm dolgem jamboru za uni rig... Moram pregledat par načrtov da vidim kakšna so kaj razmerja ponavadi, da ne bom preveč mimo ustrelil.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Spade »

2x 50 bi blo vredu.. pomoje.. ..samo kaki rovingi ne bojo škodli.. :D

Glede jamborja.. .."a" rigg na footy-u je 65 cm.... ..odločitev je tvoja :)

Pomagalo bo tudi če po spletu poiščeš kakšne podobne jadrnice in si določiš "target weight"


Lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Samo glasno razmišljanje o jadrovju.

Nisem še nikoli naredil jadrnice v tem razredu, vendar je moje razmišljanje takšno (in bi se ga vsekakor držal, če bi se lotil česa takega):

Prva glavna zadeva je ta, da na jadro take male igračke delujejo izredno majhne sile, (ker se jadrnica ne more močno upirati) zato mora biti jadrovje in "jamborovje" narejeno tako, da se premika in pa "uleže" v svoj položaj s čim manj odpora...čim bolj lahkotno. Torej mora biti material za jadro mehak in peresno lahek.
Na ta način bo jadro čimprej zavzelo pravo obliko in položaj, ter se s tem pridobilo na času, hitrosti in aerodinamiki nasploh.

Mitja
Uporabniški avatar
oragreen
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 04 Sep 2011, 19:46
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a oragreen »

Ultralajt napisal/-a:
Nisem še nikoli naredil jadrnice v tem razredu

Mitja
Mislim, da je zdaj primeren čas, da se tudi tega lotiš hehe :D

hmmm... jaz sem za jadro uporabil PVC vrečko #-o
Odgovori

Vrni se na Jadrnice