Izdelava trupa

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Davey007
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 02 Apr 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana - Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Davey007 »

Razmišljam kako bi izdelal trup jadrnice, pa me zanima iz česa vse so modelčki narejeni.
Predvsem pa me zanima kako.
Vem da obstaja nek postopek pri katerem narediš najprej kalup potem pa z nekimi plastičnimi vlakni to oblepiš, da dobiš želeno obliko. Mi zna kdo kaj več povedat?
tata-smrk
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 26 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a tata-smrk »

to je vec opisano v forumu pod razno in pod naslovom presneta plastika
drugace je pa varjanta za izdelavo pramodela ali stirodur ali rebra in balzove letvice ki jih potem prevleces s stekleno tkanino 2x160g/m2 ter nato strukturo tkanine pokitas in prebrusis tako da dobis popolnoma ravno povrsino to nato premazes z locilnim sredstvom (grund wax 10 nanosov ter 3-4 nanose PVA ter na tako pripravljen pramodel premazez z zmesjo epoksidnbe smole in tixotropov (posebno polnilo dobis v MIBO) ter pustis da zazelira (cca 3-4 ure pri 25°C ) nato pa pricnes s polaganjem steklene tkanine ( cca 10-15 plasti da dosezezes trdnost -tkanino polagas pod 45°)in tako si dobil kalup za izdelavo trupa


jaz na svoje kalupe prilepim se aluminjaste profile in vse skupaj ko je epoxi suh zalijem v gips tako da nimas problemov pri delu na delovni mizi se ti ne premika kalup in ne zvija..

za izdelavo odlitkov premazes kalup zpoet z grundwaxom (prvic 4-5 krat ter 2 premaza PVA-ja) in kalup premazes z zmesjo tixotropov in epoxidne smole ter ko je ta na otip nelepljiv polozis 2-3 plasti steklene oz katerekoli tkanine iz katere bo model narejen . po cca 12 urah imas narjen model.


upam da sem ti kaj pomagal ce pa se ti pojavi se kako vprasanje pa kar napisi : rade volje povem se kaj..

lep pozdrav Marko
M&A-racing team (Ajdovščina)
Slika
Davey007
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 02 Apr 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana - Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Davey007 »

Uf, super navodila. Zdej se moram samo še potrudit, pa najt vse sestavine na kupu.

Ali so nujno potrebni ti trije koraki? Jaz sem imel v mislih samo pramodel in oblepit z vlakni. Zakaj to ni praktično? Se ne da dobit gladke oblike?
tata-smrk
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 26 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a tata-smrk »

ker je to tkana tkanina (kot vse ostale) in ker gre za prepletanje vrvic ena goe druga dol nastane pri tem luknica, ki je v kalupu vse prej kot dobrodosla namrec takoj dobis probleme z mazanjem z grundwaxom in nato pride do napak na odlitku ter takoj popravki kitanje in brusenje torej je uporaba tixotropov zelo priporocljiva s tem dobis skori spegu (zelo gladko povrsino in nato pri jemanju odlitka iz kalupa nimas problemov po kalupu samo 2-3 krat udaris z izvijavem in odlitek je v roki :grin:

ko bos imel pramodel koncan se mi se enkrat oglasi da dam dodatna navodila o tocnem postopu in navodilih ter na kaj moras biti pozoren ...

lep pozdrav Marko
M&A-racing team (Ajdovščina)
Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Pomoc v angleskem jeziku - sicer laminiranje na sipo:

http://209.211.253.36/cgibin/ikonboard/ ... T;f=1;t=79
www.lipo.si
Davey007
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 02 Apr 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana - Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Davey007 »

Tata-smrk naaaapomooooč!

Torej pramodel je prilezel do reber obdanih s furnirjem in v grobem pokitan z nekim holzkitom.
V mibotu sm nabavu epoxi smolo, tixiotrop, 160g in 280g steklena vlakna, ločilec in PVA.
Nimam pojma kako in kaj naprej. Rad bi še malo pogladil tale furnir, ki ga mam zdej. Lahko namešam epoxi in tixiotrop? Kako?
Na trdilcu piše 100:23, prodajalec me je opozoril da moram mešat glede na težo.

Torej, zelo, zelo, zelo, zelo bi bil hvaležen za kaka navodila. Kako se to sploh dela. Sej praktično bom že, samo niti teorije ne obvladam.

Če pramodel obdam s epoxijem in tkanino, pobrusim in nanesem ločilec pa vse to, potem dobim kaj? Negativ? A potem z notranje strani polagam vlakna, da dobim model? Za večino je to verjetno precej smešno vprašanje, pa vseeno raje butasto izpadem, pa naredim prav, kot pa da mutim kaj po svoje.

Hvala in lep pozdrav
jholc
Freak
Prispevkov: 457
Pridružen: 07 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a jholc »

Zivijo,

Rebra in furnir je precej slab start, saj se ti bo furnir med obdelavo deformiral to pa bos potem "prenesel" na kalup. Pramodel mora biti cim trdnejsi! in seveda lep, kajti vse napake se prenesejo. Pramodel mora biti cipicap, brez napak, svetlikajoc......kot da bi gledal tvoj model...
Tiksotrop mesas s smolo v vseh razmerjih. Dodajaj ga pocasi (oglej si R&G stran) kajti smola se bo v doloceni fazi pricela obnasati kot "cmok", stala bo tako kot bos zelel. Za prvi premaz moras zamesati le toliko tiksotropa, da smola ne bo stekla po pramodelu. Ko smola zelira (cca 5 ur) lahko nadaljujes s poslom (tkanine/smola do ustrezne debeline). predvsem v vlaznem vremenu se lahko ta prva plast po izdelavi pricne lupiti, zato bodi pazljiv da v prostoru kjer delas ni ravno "prezmohtno". 280 g tkanina je kar "tezka" in je uporabna le za izdelavo kalupa. Kot prvo plast pa vedno uporabi le kvalitetno na keper tkano stekleno tkanino (160 g/m2). Le tako bos dobil kvaliteten odlitek brez drobnih luknjic ipd.

lp, janezH
Davey007
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 02 Apr 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana - Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Davey007 »

R&G stran? Kje?

Torej, da ne bo preveč za naenkrat. Kaj če jaz sedaj na začetku najprej zmešam smolo in tixiotrop pa napackam tako, da bo gladko kot dojenčkova ritka? Naj dajem na pramodel še kako plast tkanine? 160 ali 280g?
Kako nanesem tkanino? Na svež epoxi? Premažem potem še z epoxijem? S čim se najlepše nanaša epoxi? S kako metlico ali navadnim čopičem?
Joj kolk vprašanj. :/

<font size=-1>[ This Message was edited by: Davey007 on 2002-06-19 15:43 ]</font>
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

David: R&G je ze od samega zacetka med povezavami...
www.lipo.si
Odgovori

Vrni se na Jadrnice