Profil jader

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Profil jader

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Na Božično novoletni regati me je par modelarjev opozorilo o profilu jadra. Ker na tem delu foruma nisem našel nič specifičnega in meni koristnega odpiram novo temo. Torej:

Imam jadro iz enega kosa skytexa in je bilo rečeno, naj na flok jadru naredim profil. To bi naj dosegel tako, da izrežem zelo ostrokoti trikotnik, ter zadevo zlepim skupaj. Vse jasno, vendar me je malce strah kar tako zarezati. Zanima me, kako globoko v jadro naj segne zareza ter kako "velik" trikotnik naj izrežem. Narisal sem eno bedno sliko za boljše razumevanje. Zanima me torej, dolžina "x" ter dolžina "l". Hkrati bi vprašal tudi, če je takšnih trikotnikov potrebnih več po dolžini jadra.

Hvala za odgovore!

Jan
Priponke
flok.JPG
flok.JPG (6.38 KiB) Pogledano 5052 krat
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ena malo bolj dovršena metoda izdelave profila jader.
http://www.onemetre.net/Build/Sailblok/Sailblok.htm
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Res je profil na jadru zelo pomemben. Problem pa je, kako ga ustvariti. Razlaga, ki jo je prilepil Mihec je kar prava, pa še ta se doseže postopoma. Zato je jadro sestavljeno iz 3 ali 4 elementov. Vsak del je načeloma narejen kot sodček in ko se delo zlepijo nastane trebuh, ki ujame veter.
V tvojem primeru bi ti predlagal da izrežeš iz jadra v treh višinah spredaj in zadaj izseke (poglej skoco) in potem ponovno zlepiš jadro skupaj. Prej se prepričaj s čim boš zadaovoljivo zlepil.
Lahko pa narediš test s papirjem in ugotoviš kako bo, predno greš na jadro.
LP Niko
Priponke
način krojenja jadra
način krojenja jadra
krojenje jadra.JPG (15.8 KiB) Pogledano 4984 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Mislim, da bi bila lahko tema prilepljena na vrh.
Dobro branje za vsakega graditelja!
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Se pravi, da povzamem, če prav razumem.

Prerezati je pravzaprav potrebno celotno jadro tako, da dobiš dva ostrokota trikotnika. Kota se srečata na dolžini "l" ki je na 40% dolžine "d" gledano od zadnjega roba floka naprej. Se pravi te rdeče trikotnike izrežemo. Dolžina "x" iz prejšne slike je torej 2 - 3mm, naredimo 3 takšne kroje po celotni višini jadra. Središčnica trikotnika potega pravokotno na zadnji rob jadra.

Yes?

Jan
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Res je bolje vse odrezati in potem zalepiti s prekrivanjem. Problem nastane v tem, da bo potem jadro krajše.
Ne rezati trikotnikov. Stranice naj bodo loki, sicer bo oglato jadro. Na delitvi je točka spojev na 40% od prednjega roba jadra (jadro naj bi imelo profil avionskega krila). Linija rezanja je pravokotna na zadnji rob.
Če imaš možnost, izdelaj še eno jadro in tega imej za rezervo.
LP Niko
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Niko, najlepša hvala. Ta post bi izkoristil, da bi kdorkoli, ki ima doma kaj skytexa, me kontaktiral. Potreboval bi ga za eno flok jadro - torej nič kaj dosti. Seveda proti plačilu.

Še eno vprašanje: Iz linka, ki ga je dal mihec87 sem ugotovil, da bi bilo najboljše dati jadro na nek profil krila (recimo NACA), na profil narisati pravokotnico, preko profila položiti skytex ter odrezati vse, kar sega čaz pravokotnico.

Kako pa rešiti zadevo, če želiš vrezati platno kar na ravni površini? Kje dobiti primerno krivino? Predvidevam, da po celem jadru ne moreš uporabljati iste krivine ampak mora biti krivina primerno povečana/pomanjšana glede na dolžino jadra na željenem mestu. Ali ima kdo kakšen arzenal krivinj v DWG ali PDF formatu, da bi se dalo sprintati?

Jan
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Za skytek nebi vedel vem samo za kimoto folijo 75mikronska v a3 formatih se da dobiti v sitograf trade.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Kdo ve, za ceno Skytexa oz. Skyteka ?
Potreboval bi vsaj en trokotnik : 120cm x 35 cm
www.okarbon.eu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Poišči kakšen forum od kajtarjev.
Tam jih par tipov izdeluje kajte iz tega materiala. Morda dobiš poceni kake ostanke, ali narobno skrojene kose, ki so neuporabni za kajt, za jadrnico bo pa čisto v redu.
Uporabniški avatar
extremist1
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 03 Apr 2004, 22:44
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a extremist1 »

Cene so različne odvisno od kvalitete in gramature.
Kajtarski so najbolj kvalitetni saj so impregnirani na 2 straneh.
lp
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Profil jader

Odgovor Napisal/-a brejker »

Še en odličen link. Link zahteva kar nekaj klikov in branja, da stvar postane jasna. Je pa zelo lepo napisano.
Hvala Alešu za link! =D>
ashi napisal/-a:za izdelavo profiliranega jadra mi je vsec opis na tej strani:
http://www.stirling.saradioyachting.org ... making.htm


lp,
ales
www.okarbon.eu
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Profil jader

Odgovor Napisal/-a lucky »

počasi vidim, da gre naše znanje o jadrih že v extreme.....

konkretno pri F5G je bisto to, da jadro funkcijonira, da ima primeren profil gledano vzporedno z vetrom in ne vertikalno, da se pri šibkem vetru jadro (profil) obrne na drugo, da ima proti vrhu jamborja pravilen kot odpiranja. ko bo vse to štimalo, bo jadro delovalo.

Z leplenjem jader pri tako majhni velikosti pa dobimo to, da jadro ne more delovati pravilno saj že izredno majhna napaka pri lepljenju se pozna, najpogosteje tako, da se jadro ne obrne.

druga stvar, zelo, zelo pomebna, je da zastonj imamo lepljena jadra, ko pa nimamo možnosti nastavitev ( napenjanja) jadra tako, da profil dejansko prilagodimo razmeram in jamborju.....

pač moje skormno mnenje....

l.p. Luka.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice