Nikolina

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ja, in kalup teh jadrnic so mislim da lani potegnili iz podstrešja in naredili še nekaj odlitkov razlika je le v krmilu, ki je zdaj nekoliko ožji in daljši. Ne vem kako je z prodajo teh odlitkov, vem pa da jadrnice sposojajo na bohinjskem jezeru..
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Kladu: surf za otroke? Ja, pod pogojem, da imaš več različnih velikosti jader, ker drugače je za otroka že problem sploh jambor iz vode dvignit in je jadrnica kot taka vsekakor boljša zadeva (všeč so mi predvsem tiste v klasi fin, ki kot vse kaže dobro prenesejo tudi malce večje valove - ja saj vem, da je to pač intuziazem na Olimpijske igre ampak tako pač to je).

Če ti povem, da ob nepravi izbiri jadra še sam težko sploh jadro zaprem, kaj šele, da bi glisiral (pa nimam ravno malo vaje ampak sem malce bolj švoh v rokah) potem ne vrjamem, da bi otrok lahko potegnil zadevo ven.

Pri Mitji je pa tako ali tako vse zelo enostavno in hitro (kot, da bi šel v trgovino po tist zmrznjen krompir in ga samo vrgel v olje) - kar poglejte koliko časa je minilo od začetka izdelave do pripravljenosti na prvi spust (glede na to, da je to njegova prva jadrnica je šlo vseskupaj izredno hitro).
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

Uuuu... mega.. a kdo ve, ce ta kalup se kje obstaja in ce kdo dela odlitke?

Lp,
a
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ashi napisal/-a:Uuuu... mega.. a kdo ve, ce ta kalup se kje obstaja in ce kdo dela odlitke?

Lp,
a
Se da videti na forumu....

viewtopic.php?t=24603&postdays=0&postor ... &start=130


Slika

Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sicer smo malce zašli s teme (tudi po moji zaslugi) ampak nič hudega, glavno da se dogaja in da se menimo tudi v tej smeri.

Meni je tale Mini 12 preceje preglomazna... To ne moreš voziti na strehi avta.
Jaz bi si naredil nekaj vmes med windsurfom in jadrnico (kot sem prikazal na prejšnji strani), da bi bilo majhno, lahko, enostavno za prevažat, atraktivno, simpel, ter da bi se vsak z minimalnim znanjem osnov jadranja, lahko peljal, ne da bi ure in ure padal v vodo, kot to počnejo začetniki na windsurfih....ko jih cela plaža gleda in se jim smeji... :lol: :lol:
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

Ja, tocno zaradi tega je meni tale Mini 12 tako vsec.. Ker je popolnoma zacetniska. Kar se tice jadranja sem totalni zacetnik, ampak po 15 minutah v jadrnici na bohinjskem jezeru sem ze "sibal" sem in tja. Tko daaaaaa.. Po moje je stvarca dovolj varna tudi za mlajse navdusence in zacetnike :)

Kar se pa prevoza tice pa bi morala zadoscati manjsa prikolica, kar pa tud ni slaba varianta... Sm bi blo potrebno svinc ven vzet (kdo bo pa dvigal trup z vsem tistim balastom notr)...

LP,
a
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Koliko je sploh balasta v taki jadrnici? Ker tudi to je teba pelat in potem posledično namontirat :P
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Načrti za prave mini jadrnice:

http://www.stevproj.com/FastSailrs.html
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dober poljudni video o "Stitch&Glue" tehniki izdelave lupine iz vezanih plošč:

http://www.youtube.com/watch?v=q_sOiBEHtrg

in homepage:
http://www.jordanboats.co.uk/JB/index.htm
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Zakaj ure in ure padanja v vodo pri windsurfingu?
Kot pri vsaki stvari je tudi tu stvar tehnike. Tudi sam se zabavam ob opazovanju začetnikov ko odkrivajo toplo vodo.

Obstaja nekaj fint oz. prijemov in kaj hitro se pelješ po morju. Sevede na začetku z manjšim vdetrom in primernim jadrom pol pa naprej..........

Lahko si pa privoščiš različne velikosti jader (ali celotnih rigov)in tako uživaš že na 2-3 bf. Pri jadrnicah so različme velikosti jadr večji finančni problem, pa tudi zamenjava ni tako hitra.
Pa še prednost surfanja na deski je v tem, da vse spraviš na prtljažnik avtomobila.
Poglejte si položaj jadra pri jadrnici in pri surfu. Koliko vetra gre v nič.

Letme za zategovanje jadra na surfu sam uporabljam trapez, kajti bolj kot je jadro zaprto hitreje greš.

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, ta mini 12 izven vode postane hitro prevelika, in je kr nehvaležna glede prevoza, no z katerokoli prikolico seveda ni problema, brez nje in na strehi je pa malček problem.

Je pa res da v njej se znajdejo tako začetniki kot tisti ki o jadranju nekaj vejo saj ima veliko finih nstavitev, brez katerimi se da tudi kr kulturno vozit.

Vem, da ena firma izdeluje to kar ti iščeš ultralajt, in to je nekaj men jadrnico in surfom, na enem sejmu sem to gledal samo se trenutno ime firme ne spomnem. z to rečjo dejansko lahko in surfaš in jadraš......pa še krasno je, sa se učit surfat, saj "dila" je toiko velika, da skoraj ne rabi sikat ravnotežje na njej, samo jadro držiš in greš.....če najdem link, ga prilimam.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

@Kladu, jaz sem si prvi windsurf naredil pred 23 leti in takrat tudi veliko surfal. Surfanje, tako gradnja kot jadranje sta mi poznana.

Slika
Slika deske. Še vedno jo imam, a je "paintjob" v obupnem stanju :oops: Najprej je bila bela, potem kovinsko srebrna, sedaj pa je taka, kot bi se eden malo pohecal z barvnimi spreji ;

Za desko sem vzel poliuretanski panel (za hladilnice), odtrgal stran pločevino, da sem prišel do PU sredice.
Potem sem oblikoval desko, ter jo prekril s stekleno tkanino in poliestersko smolo (poliester je bil takrat laže dobavljiv)

Jambor je bil od Veplasta, Lok tudi, dakron in letvice za v jadro sem kupil nekje v Mislinji (takrat je tam ena mala firma šivala jadra za surfe), ampak, jaz sem si jadro seveda sešil sam, ker sem že pred tem sešil tudi krilo za pravega zmaja.

Repno plavutko sem kupil nekje v Splitu (po povzetju) #-o

Zglob sem izdelal sam, le da je bil gumijast gelenk kupljen v Veplasu.

Zadeva je šla kar dobro, le po smeri sem naredil desko preveč stabilno.

Surfati sem se učil najprej teoretično iz revij "Sam svoj majstor" in "More", nato pa še praktično na Žovneškem jezeru v Savinjski dolini, pa na Pagu v zalivu Povljana in v Zrči pri Novalji (takrat še tam ni bilo lokalov in gužve).

Tako, da kar se surfanja tiče, vem kar je treba vedeti tako v smislu gradnje kot samega jadranja.

Zato vem, da ena deska in eno jadro ne more zadovoljiti mene in tri, različno velike otroke. Da bi moral imeti dve deski in tri-štiri jadra...ne ta je prehuda!

Prav zaradi tega bi prav prišla mala enostavna jadrnica, ampak ne taka grda, kot je na primer Optimist. Seveda, ker sem modelar, pride v poštev le samogradnja, ne pa komercialni izdelek.

tako, da zase in za realizacijo ideje ne vidim sskorajda nobenega problema, ki bi ga ne mogel rešiti.

Problem je le, če bom še tako dolgo zagnan, da bom to naredil, ker nikoli ne veš, kaj mi spet šine v misli... (butterfly efekt!)

@Lucky, ja res je mini 12 malce preveč velika in težka, da bi jo imel samo za zajebancijo....je pač namenmjena za malo bolj "resne" regate.

LP Mitja
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Mitja =D> =D> =D> =D> =D>

Tudi prve fan deske so bile custom made. Mi smo dobili klado polivretana pol pa šmerglat............................ Na to poliester in rowing pa spet šmerglat..........

Ja to so bili časi.

Prav zanimivo je, da te potege jadrnica. Ko enkrat občutiš hitrost na deski potem je jadrnica bolj čarter.

Morda bo pa to res novi izziv. Bom pa z veseljem :o in =D> tvojemu delu.

Mnogo uspeha pa speed 8)

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Na bohinjskem jezeru so jadrničke zasidrane in niso več na voljo najemnikom, ki bi se šli peljat, ker so pred časom eno potopili zaradi premalo napihnjenih žog v medstenju in zalitja z vodo. Trenutno so le za člane jadralnega kluba Bohinj.
Skušal bom poiskati še kako informacijo o njih.
LP Niko
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

O skoda..

skoda za jadrnico, ki so jo potopili, predvsem pa skoda, ker niso vec na voljo za najem :( :( :(

kje se da vclanit v njihov klub... ce drugace ne gre...
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ko sem jaz z njimi jadraj, nismo imeli nič balonov za napihnit in venčinoma smo jadrali po morju z kr lepimi valovi, pa ne vem,d a bi se kdaj kakšna potopila.......res je da si tankal vodo vendar si jo sproti tudi ven metal....
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole pri Mini12 v zvezi s potapljanjem je strašljivo.

V to jadrnico si skorajda "oblečen" in če se začne potapljati...je kriza, da se nahitro "slečeš", preden te potegne na poden. :lol: :lol: :lol: :roll: #-o
Sploh, če se ti noga kam zatakne...

Slika
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

praviloma bi moral imet rešilni jopič.

Je pa zanimivo, da se je klasa rodila za invalide in veliko časa je tudi tako bilo......te naše imajo sicer krmilo vezano na pedala na nogah, nekako kot letala in smerno krmilo, so pa varjante ki imajo kolesno krmilo, kot velike jadrnice....
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ŠOK!

Pravkar sem dobil mail iz Avstrije, da stane OpenBic mini jadrnica 2.499 EUR (vključno z davkom)! :o
Povedali so mi, da je zastopnik za Slovenijo Seaway.


Samogradnja, samogradnja....ni druge!
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Mi smo bili že nekoč tik pred tem da bi kupili Laserja z prikolico vred - rabljenega seveda, in so se cene gibale v rangu današnjih 1500 - 2100€. Načeloma se mi niti 2500€ ne zdo tako dosti glede na to, da so to SPECILKE. Če primerjamo z modelarstvom lahko za taki denar kupiš prazno (kvalitetno) F3B mašino....kaj je zdaj tu drago...

Ampak me ne razumet narobe...2500€ je še vedno DOSTI denarja in ga je potrebno imeti.

Jan
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Poglej v Peter Šport Ljubljana, BicOpen ima v ceniku.
Sicer pa jadram od 5 leta starosti (sem letnik 1971) surfam pa od 10 leta ja bo že 27 let.
lp Melly
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Mislim, da bi bil lazer veliko boljša izbira ali pa kakšna evopa, saj je ta malenkost manjša in pa ima večji kokpit,

in največja prednost teh dveh plovil napram bic-a je ta, da sta laser, evropa morda kakšna zeta (elanova kolija laserja) iz poliestra, bic pa če se ne motim je iz polipropilena ali temu podobnega materjala, sej zadeva je čudovita dokler se ji kej ne naredi, pol pa pride do velkih problemov. Poliester pa lahko kjerkoli tudi na dopustu najdeš in popraviš.

še ena prednost evropam podobnih bark pred to je ta, da so jadralni klubi polni teh starih regatno gledano odsluženih bark, jamborjev, jader, opreme in bi se dalo karkoli hitro in poceni najdet...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zakaj se naenkrat spet navdušujem nad jadranjem?

Tale Nikolina je vzbudila v meni nekaj jadralskega....

In pa ker sem se tele krače (slika spodaj...Pag 2006/7) že malce naveličal. Letos sploh ni šla z nami na morje... je prepočasna :)

Zato gledam, kaj bi lahko naredil novega.
Čim več zabave v čim manjšem paketu.

In mislim, da so se mi zadeve že skristalizirale ;)


Vem, da nekateri ne razumete, zakaj trmoglavim pri svojem...ampak nis(m)o vsi začetniki taki ;) :lol: :lol:
Pri meni je prva misel, kaj lahko čim ceneje naredim sam. Svoje delo namreč ne računam kot strošek, ampak kot nagrado samemu sebi.

LP Mitja
Priponke
Doma preurejen gumenjak, nekaj cevi, nekaj lesa, nekaj špage in skytex
Doma preurejen gumenjak, nekaj cevi, nekaj lesa, nekaj špage in skytex
Explorer.jpg (40.57 KiB) Pogledano 7138 krat
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Ultralajt napisal/-a:Pri meni je prva misel, kaj lahko čim ceneje naredim sam. Svoje delo namreč ne računam kot strošek, ampak kot nagrado samemu sebi.
Če bi si računal tistih 50-100 evrov na uro koliko bi znašal strošek dela bi hitro namreč prišel na 2100€ "tovarniško" izdelane razilčice :D

Isti problem sem imel nekaj časa nazaj v Mibotu. Pridem tja, da bom nakupil balso za naslednji model, in ko vse skupaj vržem na pult in zračunam dobim ves material za cca 70% že izdelanega modela (potem sem kupil Cumulusa). Poleg tega pa nisem dodal še lepila ipd malekonsti, kar mi je doma naneslo kar lepo na 80% modela pri ceni okoli 150€ - torej je moje delo kot pri kitajčkih vredno 1€ na uro :D
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Odgovori

Vrni se na Jadrnice