Krstna voznja in bozicna netekmovalna regata :)

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Krstna voznja in bozicna netekmovalna regata :)

Odgovor Napisal/-a ashi »

Bok zmijoljubci
(oziroma za vse, ki ste premladi, da bi se spomnili te risanke, en prijazen Zivjo!)

Takole.. jadrnica je dala krstno voznjo skozi :) danes, na Kosezah, v mocnem severovzodniku.. in moram priznati, da je glede na moj status popolnega zacetnika kar dobro prestala preizkus!

Ulita utež se odlično obnese, akrilni lak je opravil svoje delo pri zasciti premca iz stirodurja (kjub precejsni zlorabi s strani palice, s katero sem jadrnici poskusal pomagati iz trsja :)) ) in s sekundnim lepilom zlepljena jadra se drzijo.. glede na mocan veter moram priznati, da me je tudi standardni servo motorcek prijetno presenetil, saj je brez problema obvladoval jadra (ce je ze kdo mel problem, sem bil to jaz)...

Moram priznati, da se je pojavil manjsa tezava pri jadrnici, ki je ravno tako lahko posledica moje neizkusenosti. Problem je namrec v tem, da ne morem uspesno jadrati "proti vetru" (manjsi kot kot nekje 60stopinj).. a ma kdo kaksne nasvet glede tega?

Sploh pa lahko kolega, ki je bil z mano s svojo jadrnico potrdi, da je posebno dozivetje, ko moras po koncanem jadranju odstraniti z jadrnice led :)) zato mocno mocno navijam za kaksno zimsko jadranje oziroma predbozicno/novoletno regato! Se pravi, da upam, da bi se nasel kak mojster jadranja, ki bi bil pripravljen razloziti in demonstrirati tehniko jadranja, da ne bi samo 10 minut uzitkov in potem pol ure prebijanja skozi trsje ob ustrezni glasovni spremljavi :)

no, kje ste struckoti? a je kdo za eno zimsko netekmovalno regato? Ribicev danes ni bilo.. a majo konec sezone?

LP,
A.

PS: zal fotk s krstne plovbe ni.. malo zaradi zacetniskega navdusenja, malo zaradi premocnega vetra, ki je zahteval pozornost in malo zaradi trsja, ki tako obozuje mojo jadrnico :)
ladja
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 17 Nov 2005, 19:37
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ladja »

Ojla,
Jest se bom z veseljem odzval temu toplemu povabilu na ledeno regato v dolgih gatah.
Kdaj pa naj bi se tole zgodil??

P.s. fotk ni pa zato, ker so ble baterije na sredini jezera v sprejemniku!!!

čau
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

Aaaa, sej res.. na sred jezera, v otocku trsja.. skupi z jadrnico :) da da, trsje nas ma rado! kje je ribic v skornjih al pa kaksen potapljac, ko ga rabis?

Kdaj bi se melo to zgodit? hja.. odvisno od tega, al se bo javu kak strokovnjak, ane.. sicer pa cimprej! mogoce nam pa bozicek prnese veter :)

no? kje ste ljudstvo?
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Lepo, da smo pridobili še enega jadralca. Res, da se jadranje precej razlikuje od čolnarstva, kjer pač porineš ročico in gre. Upoštevati je treba naravo - torej veter in to, kaj želeiš vedno tudi ne uspe. Pa nič hudega.
Pohvalno je tudi to, da si kljub mrazu šel jadrat, kajti dandanes je mnogo forumskih modelarjev, ki modelarijo le po netu, na jezero pa kar pozabijo. Če bi prej kaj omenil, bi se našel kak ljubljančan in te prišel bodrit. Pri jadranju je dobro imeti pripravljen rezervni scenarij - pomoč na vodi - v obliki čolna na vesla ali kopalk, če dopušča narava.
Še malo o težavah: jadrnico je pač treba spoznati kako se obnaša pri šibkem, srednjem in pri močnem vetru. Seveda je najtežje v močnem vetru, kar si pa ravno ti prestal. Za vožnjo čimbolj v veter je pomembno razmerje površin floka in glavnega jadra. Očitno ti jadrnico "odnaša" od vetra, torej imaš prevelik flok. Poleg tega pa je možno tudi to, da imaš jambor postavljen preveč naprej in ima zato flok večji vpliv.
Sedaj ko si se segrel pa le poslikaj jadrnico in jo priloži k besedilo.
Zgodi se lahko, da nam bo Božiček prinesel še eno regato. Pustimo se presenetiti.
LP Niko
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

Zivjo Niko!

Hvala za vzpodbudne besede! in res upam, da bo bozicek prinesel se kaksno druzenje v mrazu (in upam tud na kaksnem toplem caju, da se mal pogrejemo - prnesem temosko, obljubim!)..

Ja, bom poskusil z manjsim flokom, pa bomo vidl kako se bo stvar obnesla..

Sicer je pa jadrnica razreda XL25, ceprou moram priznat, da ni lih 25 incna ampak enih 3cm daljsa, pa tudi teza za dobrih 100+gramov presega predvideno tezo.. predvsem na racun tezje utezi... :) zastonjske nacrte in slikce pa so na voljo na strani
http://www.sealevel.demon.nl/english/in ... lyacht.htm

slikce moje realizacije sledijo kmalu :)

LP,
A
ladja
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 17 Nov 2005, 19:37
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ladja »

Ojla,

tole stran si res dobr zvohu, sam sem že velik prešnjofal za raznimi načrti pa mi ni nikol še nč pametnega ratal najt. Če ma kdo kakšen podobno uporaben link se priporočam in mislim, da bi tut ostalim modelarjem prav prišla ena baza takšnih linkov.

lp
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a ashi »

Helou helou!!

Obljuba dela dolg.. in tukaj so slikce moje kreacije.. Prosim, imejte v mislih, da je to moja prva jadrnica (like EVER), tko da ne bi lih prevec kriticni in gledat na vsako malenkost :)

Stvarca se mi je zdela zanimiva, ker je po nacrtih precej lahko in ima samostojec jambor.. Se pravi, da je 1 2 3 pripravljena na plovbo, mogoce pa zarad tega mal trpijo performanse..

Teza stvarce je okrogla kila, od tega je dobrih 100g baterij in 410g utezi na kobilici.. Notr so standardni servoti, ki so se zadnjic na Kosezah odlicno odrezali (ce bi se tako dobro odrezal se skiper, bi blo pa sploh super :D )...

Lp,
A
Priponke
Se en pogled.. Tista modra stvarca je pokrov od ene tupperware posodice, ki odlicno sluzi za dostop do notranjosti jadrnice, hkrati pa odlicno tesni.. Prizna, zgleda ne najbolj, ampak funkcionalno pa je.. nobenga selotejpa nikjer!
Se en pogled.. Tista modra stvarca je pokrov od ene tupperware posodice, ki odlicno sluzi za dostop do notranjosti jadrnice, hkrati pa odlicno tesni.. Prizna, zgleda ne najbolj, ampak funkcionalno pa je.. nobenga selotejpa nikjer!
dsc03473.jpg (74.49 KiB) Pogledano 2653 krat
Tadaaa.. to je &amp;quot;my precious&amp;quot;...<br />(tista stvar spredaj je rola laksa na palubi.. ne se ustrasit)
Tadaaa.. to je &quot;my precious&quot;...
(tista stvar spredaj je rola laksa na palubi.. ne se ustrasit)
dsc03472.jpg (74.58 KiB) Pogledano 2653 krat
Tole je ročica v notranjosti jadrnice, ki skrbi za napenjanje jader (preden sem jo prekril z oracoverjem).
Tole je ročica v notranjosti jadrnice, ki skrbi za napenjanje jader (preden sem jo prekril z oracoverjem).
dsc03459.jpg (69.04 KiB) Pogledano 2653 krat
Odgovori

Vrni se na Jadrnice