Koliko servov za jadra

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
JožeŠt
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ozeljan

Koliko servov za jadra

Odgovor Napisal/-a JožeŠt »

Živjo!

Moje vprašanje se navezuje na jadrnice s klasičnimi (ne vrtečimi) jadri. Nekateri modelarji uporabljajo za vsako jadro svoj servo, drugi za obe jadri skupaj enega.

Kakšne so prednosti in slabosti enega oz. drugega načina?

Hvala za odgovore,

Jože
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Od položaja jader je odvisna smer plovbe jadrnice. Glavno jadro obrača jadrnico v veter, flok pa z vetrom - veter v krmo. Vse velike jadrnice imajo napenjanje jader tako, da zategujejo vsako zase. S tem nastavljajo kot plovbe jadrnice brez uporabe krmila. Seveda to velja, dokler se ne spremeni smer vetra. Z enako zategnjenimi jadri pa enakomerno izkoristimo silo vetra v jadra, vendar je plovba nekam vmes. Če to ustreza smeri proti cilju, je celo najbolje izkoriščen veter.
Pri modelih pa je stvar taka. da včasih zaradi pomanjkanja servov ali prostora v trupu uporabimo samo en močnejši servo, saj mora vleči obe jadri, sicer je pa natančnejše, hkrati pa težje upravljanje jader tako, da ima vsako jadro svoj servo. V tem primeru moramo sproti ugotavljati položaj jadra in izkoriščenost vetra v vsakem jadru posebej.
Najboljši način da sam ugotoviš kaj je bolje je ta, da preizkusiš oba načina in se potem odločiš, kaj ti bolj ustreza.
PS
Z Lukom poteka dogovarjanje o gradnji jadrnice Fila, pa če te zanima te lahko obvestim ko bo kaj konkretnega.
Zanima me tudi tvoja rešitev vanga, saj bi moral to uporabiti za napenjanje jader.
LP Niko
JožeŠt
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ozeljan

Odgovor Napisal/-a JožeŠt »

Niko hvala za odgovor :D .

Seveda me vse zanima okrog gradnje File.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Še malo mojih opažanj:
za začetek je bolj enostavna uporaba enega serva, saj ti tako ni treba paziti na posamezen odmik jadra, pomemben je le skupni odmik.
V nadaljevanju pa z zategovanjem vsakega jadra posebej dosežeš plovbo bolj v veter ali pa lažje obrate z ene smeri vetra na drugo.
V vodenju moraš pa obe ročici vzdolžno imeti brez vzmeti, tako da ostaneta na določenem položaju.
LP Niko
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pozdravljeni.

Osebno ti priporočam en servo, pa tudi če boš imel klasično jadrovje (flok in glavno jadro posebej). To pa zaradi enostavnega razloga ker je pri teh modelih na prvem mestu vodljivost plovila, nato vsklajenost težišč in pol pride vse ostalo. Pri jadrih je pomembno tudi kako sta med sabo vsklajena in da se ne motita oz. da flok ne ustvarja turbolence, ki bi motila glavno jadro. če krmiliš z enim servotom jadra, boš to lahko dokaj enostavno nastavil, z dvema servoma pa bo malo težje......sej nad približno 10m oddaljenosti od plovila, pa če ti plovilo pluje v veter ne moreš videt ali je flok 5mm preveč spuščen ali nategnjen samo model ne bo imel kota ali bo šel počasi.....če si pa prej nastaviš zadevo (en servo) boš samo na komandi jadra zategnil in boš vedel, da delujeta 100% oz. jih boš samo z trimerjem popravljal.

Niko in ostali, glede srečanja sem se včeraj pogovarjal z jonom in sva se zmenila za 8. februar, nedelja, ker baje imate neko tekmo v soboto. Sicer pa se drugi teden itak slišiva.
Uporabniški avatar
Mapko
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 13 Sep 2003, 13:44
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Mapko »

Kako močan pa mora biti servo?
kakšen predlog € ugodnega servota bi bil dobrodošel
LP
Marko
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Jaz uporabljam servo GWS(upam, da sem prav napisal) z navorom 7,5 kgcm pa je dovolj močan. Kupil sem ga pri Schweighoferju v Avstriji. Mislim, da se jih da dobiti tudi pri PrmusR iz Lindingerja (cena 20 €). Lahko pa pogledaš tudi pri Mibotu Hitecove servote ali vinče (navijala).
LP Niko
Uporabniški avatar
Mapko
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 13 Sep 2003, 13:44
Kraj: Ljubljana

kg servo

Odgovor Napisal/-a Mapko »

se pravi za 75 cm klaso-(klasičen jambor,brez kakih posebnosti) je dovolj en servo~7,5kg.Super-bom prišparal€€.
Kako dolg vzvod pa naj bo na servu?
In pa za koliko se morata jadra-buma "odpret" l-d

Hvala za pomoč-bo vse prav prišlo
Mapko
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Vzvod naj bo dolg od 7 do 10 cm, odvisno od prostora, ki ga imaš v jadrnici. Potem izmeri dolžino gibljivega dela vrvice in poišči točko na bumu, ki ti bo zagotavljala odklon boma za kot od 0 do 90 st. Na tistem mestu na palubi jadrnice privij očesni vijak in skozenj napelji vrvico na bum, pa bo.
Fino regulacijo nastaviš s trimerjem (pri zategnjenem jadru servo ne sme brneti).
LP Niko
Uporabniški avatar
beny
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 03 Jul 2005, 10:22
Kraj: ptuj

Odgovor Napisal/-a beny »

Lucky glede število servotov če sem jaz prav razumel si ti razlagal da bi krmilil vsak servo z svojim kanalom. Kaj pa če vzameš dva serva in nastaviš na napravi tako da sta oba krmiljena pod enem kanalu?

LP Benjamin
Odgovori

Vrni se na Jadrnice