JADRNICA RAZREDA F5G

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

JADRNICA RAZREDA F5G

Odgovor Napisal/-a asterix »

V tej temi bi s pomočjo slik prikazal gradnjo jadrnice f5g ( katere imena ne vem ).
Načrt zanjo sem dobil pri gospodu Niko, ki mi ga je poslal v .doc obliki jaz pa sem ga s pomočjo Corel Drawa povečal na pravo velikost.
Načrt dobite pri meni, če seveda gospod Niko dovoli ( PM )
Sprintate si ga lahko doma rebra + navodila obsegajo 7 strani
Zadnjič spremenil asterix, dne 04 Jul 2006, 21:00, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

emerdej
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 30 Sep 2005, 14:13
Kraj: Hajdoše

Odgovor Napisal/-a emerdej »

Vprašanje.

Nameravam izdelat enako jadrnico in mi pri pregledu načrta in slik objavljenih na tvoji strani nekaj ni jasno. Po načrtu sodeč bi naj bila zgornja stran jadrnice ( paluba ) ukrivljena, na sliki pa je vidno da so rebrca položena na ravno ploščo in iz tega sklepam da je paluba ravna. Mam prav ali se motim. Je to samo stvar okusa ali vpliva tudi na kaj drugega.



LP Dejan E
Vse drugo kar ne leti, leti pa če glih ...
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Žal je Asterix odrezal rebrom dodatke zgoraj, ki postavijo rebro na pravo višino in s tem pravo obliko linij jadrnice. Za uspešno dokončanje gradnje mislim, da bo moral to popraviti.
Jadrnica nima ravne palube zato, da ji ne potaplja kljuna pri vetru v krmo in da bolje prenaša valove na vodi. Dno pa mora imeti lok, ki predstavlja volumen izpodrinjene tekočine glede na težo jadrnice ravno toliko, da dobi pravo vodno linijo - vgrez od kljuna do krme. Zaradi klasične gradnje ima dno tri, z boki vred pet ploskev, kar ni najbolje, ker se pri nagibih spremeni oblika in s tem plovne lastnosti. je pa najlažje za izdelavo. Zato so boljša ovalna dna, kjer ni prehodov s ploskve na ploskev, ampak je vse po lokih. Tako obliko je možno dobiti iz kalupa, iz stiroporja po Raktivcu ali iz laserskega razreza Boruta Taliana.
Borutova jadrnica ima rebra in ogrodje, ki ga sestaviš v pol ure, ča si počasen. Potem pa pride prekrivanje, ki pa zahteva polaganje letvic balze po trupu in dodatno obdelavo linij, ki pa je zahtevnejše in počasnejše. Za povrh pa je dobro na koncu še prekriti s stekleno tkanino za zaščito pred vodo in udarci. Ti postopki zahtevajo dodatne spretnosti in znanja.
Precej prednosti in slabosti enih in drugih, modelarji pa smo zato, da jih rešujemo in poiščemo nove, enostavnejše in boljše rešitve.
LP Niko
kugonitsch
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 17 Jun 2006, 20:24

Odgovor Napisal/-a kugonitsch »

A si že sprobu ti to jadrnico kako kj pluje?
dr. Kugonitsch
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

Pozdrav!


Seveda sem jo preizkusil!

Pluje odlično. Sicer ni narejena čisto po mertah saj je 10 cm daljša.
Pri nas na gorenjskem je bol malo vetra zato sem dal nanjo kar velika jadra in malo uteži ( 850 g). Zdi se mi da pluje kar hitro in pobere tudi najmanjše sapice =D>


Za napenjanje jader uporabljam winch, ki ga moram še malo " naštudirati", krmim pa z standardnim hitehovim servom.

To pa bi bilo kar use

p.s. v mojem podpisu je moja ( spletna ) stran sicer narejena tako tako ampa v njej lahko pogledaš sliko


Lep pozdrav!

Asterix
kugonitsch
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 17 Jun 2006, 20:24

Odgovor Napisal/-a kugonitsch »

Kaksen material si pa uporabu za jadro?

pa ce ima kdo nacrt za krmilo ker js ga v načrtu ne najdem
dr. Kugonitsch
kugonitsch
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 17 Jun 2006, 20:24

Odgovor Napisal/-a kugonitsch »

Mam eno vprasanje. a bi mi lahko poslav načrt merilo: 1:1 ker jes ne morm dobit 1:1 niso prave mere sm mislo če lohka pošleš na [email protected] [-o<


hvala!!!
dr. Kugonitsch
Uporabniški avatar
čalpič
Freak
Prispevkov: 820
Pridružen: 13 Dec 2004, 20:09
Kraj: Selnica ob Muri(Šentilj)---Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a čalpič »

Lep pozdrav!

Tudi sam sem pred časom začel graditi to jadrnico.Po dolgem času prašenja, sem jo danes spet spihal in poiskal načrt :wink: Izdelan imam celoten trup, vendar sem opazil da imam čudno izdelan premec.Kasneje bom pripel slike, saj me zanima ali bo vseeno ustrezal ali naj odrežem in naredim drugega(slike pripnem jutri).

Zanima me tudi kako narediti kobilico.
Piše naj zalijem z poliestrom, ali potem tisti oplati iz VP odpadeta in ostane samo poliester ali ostaneta zraven?


Hvala in lep božični pozdrav
Klemen
Če se počutiš ,da imaš stvar pod nadzorom ,je to samo zato, ker ne greš dovolj hitro!
[M. Andretti]


http://album.email.si/hydro_freak/
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

LEP POZDRAV!


Jaz sem kobilico pustil kar iz vp ( 2x 4mm) in potem sem jo obrusil v prišpičeno obliko spoje pa zalil še z epoxom in zbrusil, na njej mam obešenih približno 850g ( utež je pravtako prilepljena z epoxyjem ) vendar se nič ne krivi ( hvala bogu )
Uporabniški avatar
čalpič
Freak
Prispevkov: 820
Pridružen: 13 Dec 2004, 20:09
Kraj: Selnica ob Muri(Šentilj)---Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a čalpič »

Obljubljene slike...


LP
Priponke
f5g_3.JPG
f5g_3.JPG (24.6 KiB) Pogledano 5185 krat
f5g_2.JPG
f5g_2.JPG (27.85 KiB) Pogledano 5185 krat
f5g_1.JPG
f5g_1.JPG (30.11 KiB) Pogledano 5185 krat
Če se počutiš ,da imaš stvar pod nadzorom ,je to samo zato, ker ne greš dovolj hitro!
[M. Andretti]


http://album.email.si/hydro_freak/
Uporabniški avatar
čalpič
Freak
Prispevkov: 820
Pridružen: 13 Dec 2004, 20:09
Kraj: Selnica ob Muri(Šentilj)---Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a čalpič »

.....
Priponke
f5g_5.JPG
f5g_5.JPG (41.6 KiB) Pogledano 5183 krat
f5g_4.JPG
f5g_4.JPG (45.55 KiB) Pogledano 5183 krat
Če se počutiš ,da imaš stvar pod nadzorom ,je to samo zato, ker ne greš dovolj hitro!
[M. Andretti]


http://album.email.si/hydro_freak/
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

uf pomojem boš moral premec zamenjati tale po po mojem mnenju plovbo samo oviral, in ne bo lepo rezal vode

kolik pa je dolga lupina če odštejemo tale kljun?
ali boš jadrnico uporabljal za tekmovanja?
Uporabniški avatar
čalpič
Freak
Prispevkov: 820
Pridružen: 13 Dec 2004, 20:09
Kraj: Selnica ob Muri(Šentilj)---Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a čalpič »

zdai je dolga 75

Mislim da sem ko sem delal trup(nevem več kdaj :P ) sem naredil tak kljun zato da bi bila po pravilih...



Kaj naj??? Še kakšno mnenje?

LP
Če se počutiš ,da imaš stvar pod nadzorom ,je to samo zato, ker ne greš dovolj hitro!
[M. Andretti]


http://album.email.si/hydro_freak/
Uporabniški avatar
asterix
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 11 Feb 2006, 14:03
Kraj: Zasip

Odgovor Napisal/-a asterix »

če je ne boš uporabljal za tekmovanje bi na tvojem mestu naredil kljun dolg 5 cm

sicer potem ne spada več v f5g klaso vendar so še vedno užitki med vožnjo =D>
m_cerle
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 19 Maj 2005, 11:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a m_cerle »

Zima je tu, in kot vidim ste se vsi začeli pripravljati na naslednjo sezono :D !! Jaz pa bom malo zadremal(Zimsko spanje) in nato verjetno 1 dan pred 1regato v letu 2007 hitel z popravilom zlomljene kobilice :oops:.

Lp Marko
urbanK
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 29 Dec 2006, 10:32
Kraj: topolsica

Odgovor Napisal/-a urbanK »

Jst tut mam trup te jadrnice narejen. Pa zdj po nekj časa se nism kej preveč zanimu za to jadrnico , zdj bi jo pa vseen rad dokončav pa me zanima kksno obliko ima ta tvoj balast na kobilci ker jst sam to vem da more bit tezak 850g. Pa ce lahka prosim posles na msn
m_cerle
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 19 Maj 2005, 11:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a m_cerle »

Jaz v jadrnici nimam balasta ampak svinec.
urbanK
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 29 Dec 2006, 10:32
Kraj: topolsica

Odgovor Napisal/-a urbanK »

Mislim rečt "svinec", kakšno obliko ima tvoj odlitek iz "svinca"?
st@jler
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 Feb 2007, 14:35

Odgovor Napisal/-a st@jler »

pozdravljeni!

Nisem hotel odpirat nove teme samo zaradi mojega vprašanja, pa sem kar sem notri napisal.
Pred časom (beri par let nazaj) sem kupil epoxi kalup jadrnice razreda F5 v mladem tehniku. Tisto jadrnico sem takrat sicer zgradil in je tudi plula, ampak je bila gradnja površna in meni osebno ni všeč.

Zanima me, če se ta kalup še vedno da kje kupiti, saj bi si rad naredil novo, boljšo in lepšo jadrnico, ki je sicer ne bom uporabljal za tekmovanja ampak samo rekreativno, za dušo privezat :)
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Verjetno si imel jadrnico Burja ali Lipa. Upam, da jo še lahko dobiš. Poglej ta oglas:
viewtopic.php?t=15015
Napiši ZS pa ti bo odgovoril, če lo lahko še dobiš.
LP Niko
st@jler
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 Feb 2007, 14:35

Odgovor Napisal/-a st@jler »

napisano :)
me pa vseeno zanima če je še v kakšni trgovini to.Sem klical v mladi tehnik (BTC) in nimajo več. Tam sem namreč kupil prvi kalup.
No saj če ne bom našel, se bom pa lotil izdelave iz lesa...je še malo večji izziv :wink:
Laminati
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Nov 2006, 18:43

Odgovor Napisal/-a Laminati »

Stajler glej pm!
Jadrnice so še na voljo.
Odlivamo po naročilu.
lp
Odgovori

Vrni se na Jadrnice