Izdelava F5G RV jadrnice

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
Iztok S.
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 23 Nov 2004, 21:19
Kraj: Ljubljana & Trzin

Izdelava F5G RV jadrnice

Odgovor Napisal/-a Iztok S. »

Pred leti sem kupil dva poliesterska trupa dolžine 75cm. Imel sem namen izdelati RV jadrnici s katerima bi v marini Izola lahko jadrali tudi takrat, ko nam vreme ali čas tega ni dopuščal na naši jadrnici. Upal sem, da s tem vzpodbudim in navdušim hčerki za jadranje, kar pa tako ali tako ni bilo težko, saj sta praktično zrastli na jadrnici. Pred kratkim sem zaključil velik projekt obnove jadrnice, kar mi je vzelo skoraj leto in pol prostega časa. Napočil je čas, ko sem se resno lotil tudi dokončanja RV modela.

Že dlje časa nisem ob Koseškem bajerju videl nikogar, ki bi jadral in od kogar bi lahko dobil prve napotke, da bi prišel nekako v današnji utrip RV jadralne scene. Najprej sem začel zasledovati spletne strani na temo RC sailing boats, class, mast, sails... Veliko sem prebral in šele čez čas sem počasi začel razbirati seme od plevela. Vse to vzame precej časa, zato bom tukaj objavil vse kar se mi zdi pomembno za začetnika. Kljub temu, da vse sisteme na jadrnici zelo dobro poznam, lahko rečem, da sem snast jadrnic in detalje okoli tega dobro spoznal šele z leti jadranja in vsekakor sedaj ob popolni prenovi barke. Določenih zadev glede izdelave jader pa priznam nisem poznal. Ob iskanju informacij sem sedaj odkril nekaj pomembnih detaljev.

Povezava na najbolj detaljno in hitro predstavitev izdelave jader...
Na podlagi tega videa sem šele dojel kako se vkroji aerodinamični profil v jadro.

Pozna morda kakšno dobro stran o informacijah:
- kako določiti profil jadra in ga vskladiti z dimenzijami
- teorija težišča jader
- nabava materiala za jadra, katere materiale uporabljate, kje jih nabaviti???
- Katera dvostranska lepila za izdelavo jader uporabljate? Kje jih nabavljate?
- iščem samolepilni dacron...
- kje sedaj nabavljate avio šper? Včasih smo ga dobili v Mladem Tehniku.
...

Hvala vnaprej za informacije.
LP Iztok

PS: Prispevke, bom kasneje ažuriral in uredil v neko celoto, ki bo pomagala začetnika usmeriti na pravo pot brez prevelike izgube časa ob iskanju kvalitetnih informacij.
Heliji: Futura-Royal competition, Futura-Trainer, Bell 47G indoor, Junior 50II (EXheli: Bell47II(1990), Kyosho xy)
Taxi II, asw-22, Jak55, Lupo, (Guppy v izdelavi), Discus, DC-3 (2,6m), ...jadrnica F5G v izdelavi
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Izdelava F5G RV jadrnice

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Hallo!
Nekoč ( pred dvajsetimi leti ) mi je bilo malo dolgčas, našel sem si Timov načrt jadrnice Marko, ter si jo kot samouk nekako izdelal.Takrat sem prvič v trgovini kupil balso, ki se je tako lepo podala po skeletu trupa, in bila tako lepo mehka za obdelavo. Skratka popolno navdušenje.
Pred tem sem dvajset let jadral, regatiral in prevažal jadrnice po Jadranu in Sredozemlju. Jadrnica je bila lepa, lesena in lahka. Kot jadralec sem ji vseeno privoščil malo bolj sodoben podvodni del, težišče pomaknil nekoliko nazaj. Jambor sem izdelal bukov, lesen z dvemi križi. Ker nisem imel pojma, sem jadrnico samo premazal z epoksijem 2x in jo nato posprejal v belo. Tako je nekaj časa čakala na boljše čase. Nekoč sem v jadrarni pri Ivanu Štrausu, pomagal pri šivanju večje količine standardnih jader in med sodelavci je bil tudi starejši možakar. Kasneje se je izkazalo, da tekmuje z RC jadrnicami. Pogovorila sva se, doma sem moral razdalje izmeriti in čez nekaj dni me je poklical. Torej, dobil sem izdelana jadra in to taka, da mi je kar jemalo sapo. Sploh nisem vedel, kako je stvar narejena. Ko sem to namestil, sem opazil, da so jadra ne glede na smer vedno ostala profilirana. Jadrnica je jadrala naprej tudi takrat, ko ni pihalo skoraj nič. Zato, hvala Iztok za ponujeni video.
Žal sem pred leti uspešno raztrgal jadra, z elektro pogonom. Jadrnica je stala na stojalu, in vsake toliko sem pomislil, da bi poizkusil nabaviti kitajska jadra od KIT ov, ki jih prodajajo, le meterski jambor bi morala imeti... Pa sem žal tudi ta vlak zamudi, saj tezervnih delov za jadrnice skoraj da ni.
Ta teden sem jadrnico ponovno očisti praha, snast sem poslikal...
Rad bi na nek način stvar obnovil, ali bi kupil novo metersko snast z jadri, ali pa se poizkusil v izdelavi novih jader. Moja jadra imalo oznake v prvi tretjini, zato mislim, da je tam največja globina. Ojačitve v vogalih so iz salepilnega dakrona...V bistvu ne vem ali je materjal za jadra tanek mailar ali dakron? Zanima me tudi iz česa je prednji rob oranžne barve...? V prednjem robu je pri obeh jadrih dynema 0,6mm. Jambor je fiksen, snast klasična.
Saj mi je bilo vse ostalo takrat znanstvena fantastika
Moram se pohvaliti, da je jadrnica veselo jadrala po kraških mlakah in kalih in bila svoj čas prava atrakcija...
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Izdelava F5G RV jadrnice

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Slika

Slika

Slika

LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uporabniški avatar
Iztok S.
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 23 Nov 2004, 21:19
Kraj: Ljubljana & Trzin

Re: Izdelava F5G RV jadrnice

Odgovor Napisal/-a Iztok S. »

Zelo poučen video za pravilno nastavitev jader 1... na modelu jadrnice

Nastavitev jader 2... na 1m modelu.
Prikaz izdelave jader... sicer v francoščini ampak je nazorno.
Heliji: Futura-Royal competition, Futura-Trainer, Bell 47G indoor, Junior 50II (EXheli: Bell47II(1990), Kyosho xy)
Taxi II, asw-22, Jak55, Lupo, (Guppy v izdelavi), Discus, DC-3 (2,6m), ...jadrnica F5G v izdelavi
Odgovori

Vrni se na Jadrnice