"Samotarji"

Kontaktna oseba: Jure Korber, e-mail: jure_zakon(at)hotmail.com

Moderator: JKSniper

Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

JKSniper napisal/-a:Lahko prestavim temo, povejte samo KAM :).

LP!
Jure
Umf, nimam pojma. Nekak nikamor ne paše :lol: . Črni raček. Mogoče bi bilo treba odpreti novo v smislu pravil v RC modelarstvu.
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

JKSniper napisal/-a: Kako pa so rešili to v Avstriji ?


Kolikor mi je znano je dovoljeno letenje SAMO iz izključno na pistah in prostorih urejenih za letenje, drugod je prepovedano, kršitev pa je mogoče prijaviti Polizei.
??????? Kje je pa vir te informacije?
Zadnjič spremenil sasos, dne 17 Sep 2009, 14:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Mogoče bi najprej določili kaj je nelegalno oziroma legalno letenje,kaj je legalna oziroma nelegalna modelarska steza..........oziroma kako iz nelegalne modelarske steze postane leta legalna.......
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Legalno ali nelegalno v tem kontekstu ne obstaja, zato se o njem ne moremo pogovarjati.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

sasos napisal/-a:
JKSniper napisal/-a: Kako pa so rešili to v Avstriji ?


Kolikor mi je znano je dovoljeno letenje SAMO iz izključno na pistah in prostorih urejenih za letenje, drugod je prepovedano, kršitev pa je mogoče prijaviti Polizei.
??????? Kje je pa vir te informacije?
Modelar enega izmed modelarskih klubov v sloveniji. Mi je povedal narobe?!

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
ratang
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Maj 2009, 08:02

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a ratang »

JKSniper napisal/-a:
ratang napisal/-a: Jaz grem včasih letet tja. Zakaj?
Urban,
Ti maš tako 2.4 in poznaš zadeve, problem je če je še kdo tam... obvesti in pouči o nevarnostih ali pohodi.... :D

LP!
Jure
Tako je Jure. Če se kdo nariše zraven, ga podučim ;)

Kot kaže, sem sprožil neštetokrat obdelano debato o oddajnikih na 35 in 40 MHz pasovih. Vaš problem lahko reši le tehnologija, ki je na voljo, kot so drugi povedali vas ne bo rešilo ne osveščanje ne izobraževanje, napake (v klubu vsako leto pade dol par modelov izobraženih modelarjev) se vedno dogajajo in po mojem niso vredne vaših modelov ali človeškega življenja. Zgleda bo treba investirat v novejše rešitve, bo dolgoročno ceneje in blažje za živce.

Glede letenja blizu letališča je pa enostavno. V nedeljo sem se zapeljal po obvoznici, če je kdo na klubski pisti, pa ni bilo nikogar, zato sem šel odletel par paketov baterij k vodarni, kjer je asfalt in je z depronarjem mogoče lepše pristati. Večje modele vedno vozim na klubski pisti, trava je pri večji masi super.

Urban
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

He, he, Urban :). Včasih ni blo tehnologije, je pa bilo več reda. Res da je bilo manj modelarjev ampak še vedno dovolj za prekrivanje kanalov.

Zate res ni problem, ker pač imaš 2,4 GHz. Zaenkrat je to drag špas in relativno tehnološko mlad.

Jaz srčno upam, da ne bo kdo od nadebudnih začetnikov uporabljal tvojo taktiko s klasičnim oddajnikom: se bo peljal mimo in videl da ni nikogar. Bemtiš, v naslednji minuti bi lahko že bil modelar na pisti in v dobri veri, da ni prekrivanj, vžgal oddajnik, a on bo pa bi bil dobrih 600 m zračne razdalje stran. Ostalo je sreča. Kaj hočem povedat je to, da bi se mi vsi MORALI držati pravil, da ni samotarjenja v bližnini pist ne glede na tehnologijo ZARADI VARNOSTI DO TRETJE OSEBE IN NE ZATO, KER BI SI MODELARSKA "SMETANA" PRISVAJALA ZRAČNI PROSTOR. To je treba slovencelnem v glavo vbiti. Zakaj ne glede na tehnologijo? Zato, ker je težko že na razdalji 400 m ugotoviti ali ima 2,4 Ghz ali pa ima samo kratko anteno na klasiki. S tem je avtomatsko sprožen psihični pritisk in nejevolja. S takšnim vedenjem samo sporočamo ostalim modelarjem "ko jih šljivi" in nespoštovanje do njih samih.

Ne vem a je nekaterim res tako težko samotarsko leteti vsaj 2 km stran od modelarskih punktov, če že ne želijo priti na pisto? Sicer pa razumem, da večini ni za ta pomembna pravila, ker se itak v življenju enako obnašajo in glavno, da je za njihovo rit poskrbljeno. Samo poglejte vozniško kulturo slovencev in jo primerjajte z Avstrijci, pa vam bo takoj jasno, kje je red in disciplina.

Se opravičujem rahlo ostremu postu ampak me resnično jezi namerno nespoštovanje do ostalih modelarjev
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

ratang napisal/-a:Vaš problem lahko reši le tehnologija, ki je na voljo
V bistvu imaš prav. Povprečen Slovenec skrbi samo zase. Za druge mu je vseeno.
ratang
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Maj 2009, 08:02

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a ratang »

Astraeus napisal/-a:
ratang napisal/-a:Vaš problem lahko reši le tehnologija, ki je na voljo
V bistvu imaš prav. Povprečen Slovenec skrbi samo zase. Za druge mu je vseeno.
Hotel sem povedat, da je najboljša rešitev za modelarja danes tehnologija, ki poskrbi za to, da modeli ne padajo z neba. Ne vem zakaj misliš, da mi je vseeno, ko se nekomu zgodi kaj takega?

Zanima pa me, zakaj je prehod na 2,4GHz z vsemi prednostmi, ki jih prinaša, tako težak? Cena? Oddajniki niso dovolj zmogljivi? Zanesljivost? Mislim, da so cene primerljive, zanesljivost neprimerljivo boljša na 2,4GHz, v stare oddajnike pa lahko vtaknete različne oddajniške module.

Če bo moje letenje izključno na klubski pisti prispevalo k temu, da bodo "samotarji" prišli letet k nam, ni problema. A dvomim, ker imajo malo razlogov, da bi to storili. Ogromno začetnikov nima interesa včlanitve v klub, mislim da so v tej temi to očitno povedali.

Vsekakor se bom v prihodnje izogibal letenja v bližini letališča, upam da tudi drugi, s katerimi imamo probleme v klubu.

Urban
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Čuj Urban, skoraj rajši vidim da si na teh bližnjih lokacijah okrog letališča in imaš čez špionažo nad temi, ki letijo sami, hkrati jim pa lahko poveš kako in kaj :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

ratang napisal/-a:
Ne vem zakaj misliš, da mi je vseeno, ko se nekomu zgodi kaj takega?

Zanima pa me, zakaj je prehod na 2,4GHz z vsemi prednostmi, ki jih prinaša, tako težak? Cena? Oddajniki niso dovolj zmogljivi? Zanesljivost? Mislim, da so cene primerljive, zanesljivost neprimerljivo boljša na 2,4GHz, v stare oddajnike pa lahko vtaknete različne oddajniške module.

Če bo moje letenje izključno na klubski pisti prispevalo k temu, da bodo "samotarji" prišli letet k nam, ni problema. A dvomim, ker imajo malo razlogov, da bi to storili. Ogromno začetnikov nima interesa včlanitve v klub, mislim da so v tej temi to očitno povedali.

Vsekakor se bom v prihodnje izogibal letenja v bližini letališča, upam da tudi drugi, s katerimi imamo probleme v klubu.

Urban
Ni letelo nate. Ti si že na 2,4. Letelo je na tiste, ki so še vedno na klasiki.

Ja, cena je razlog. Oddajniški modul je eden, sprejemnikov pa je pri meni skoraj toliko, kolikor imam prstov na nogah in rojka, pa pomnoži in boš videl. V bistvu bi jaz imel stroške samo zato, ker se nekomu s klasiko ne da upoštevati dobronamernih pravil.

Tisti, ki nimajo interesa vključitve v klub in so naklasiki se naj potem izgobajo javno znanih punktov. Pa ne samo zato, ker bodo s tem lahko sklatili koga temveč tudi zato, ker je lahko sklaten, ampak to slednje pa ni več pomembno, a ne ;)?
ratang
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Maj 2009, 08:02

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a ratang »

Astraeus napisal/-a:V bistvu imaš prav. Povprečen Slovenec skrbi samo zase. Za druge mu je vseeno.
Astraeus napisal/-a:Tisti, ki nimajo interesa vključitve v klub in so naklasiki se naj potem izgobajo javno znanih punktov. Pa ne samo zato, ker bodo s tem lahko sklatili koga temveč tudi zato, ker je lahko sklaten, ampak to slednje pa ni več pomembno, a ne ?
Prav zaradi tega in dejstva, da smo napol na Balkanu, zagovarjam, da je dolgoročno ceneje počasi prehajati na 2,4, kot pa upati, da se bodo držali predlaganih pravil in trepetati ob vsakem letu.

Ostalo je jasno, se strinjam.

Urban
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

ratang napisal/-a:
Astraeus napisal/-a:V bistvu imaš prav. Povprečen Slovenec skrbi samo zase. Za druge mu je vseeno.
Astraeus napisal/-a:Tisti, ki nimajo interesa vključitve v klub in so naklasiki se naj potem izgobajo javno znanih punktov. Pa ne samo zato, ker bodo s tem lahko sklatili koga temveč tudi zato, ker je lahko sklaten, ampak to slednje pa ni več pomembno, a ne ?
Prav zaradi tega in dejstva, da smo napol na Balkanu, zagovarjam, da je dolgoročno ceneje počasi prehajati na 2,4, kot pa upati, da se bodo držali predlaganih pravil in trepetati ob vsakem letu.

Ostalo je jasno, se strinjam.

Urban
ja, saj logično. V SFRJ sem vedel vse tel. številke na pamet, danes imam za to mobitel, pač naj tehnologija reši vse tud anarhijo, nespoštovanje in debilizem!

B.
veni, vici, vomiti
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

JKSniper napisal/-a: Kako pa so rešili to v Avstriji ?


Kolikor mi je znano je dovoljeno letenje SAMO iz izključno na pistah in prostorih urejenih za letenje, drugod je prepovedano, kršitev pa je mogoče prijaviti Polizei.


Modelar enega izmed modelarskih klubov v sloveniji. Mi je povedal narobe?!

LP!
Jure
Ne vem.

Večkrat sem letel v Avstriji, pa mi ni tega nikoli nihče omenil. Saj, na ravnem je logično, da letiš na modelarskih stezah, drugače je na številnih hribih in nekako dvomim, da bi šel kdo vsak hrib(ček) registrirati za modelarsko letenje.
Tudi zavarovalnice (tuje) omenjajo, da njihovo zavarovanje ne velja samo na organiziranih modelarskih letališčih, ampak povsod tam, kjer imamo dovoljenje lastnika zemljišča.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

AIRGHANADA napisal/-a:ja, saj logično. V SFRJ sem vedel vse tel. številke na pamet, danes imam za to mobitel, pač naj tehnologija reši vse tud anarhijo, nespoštovanje in debilizem!
Quote of the week =D>

Lep primer dejstva, da je lenoba gonilo razvoja.
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

sasos napisal/-a:
JKSniper napisal/-a: Kako pa so rešili to v Avstriji ?


Kolikor mi je znano je dovoljeno letenje SAMO iz izključno na pistah in prostorih urejenih za letenje, drugod je prepovedano, kršitev pa je mogoče prijaviti Polizei.


Modelar enega izmed modelarskih klubov v sloveniji. Mi je povedal narobe?!

LP!
Jure
Ne vem.

Večkrat sem letel v Avstriji, pa mi ni tega nikoli nihče omenil. Saj, na ravnem je logično, da letiš na modelarskih stezah, drugače je na številnih hribih in nekako dvomim, da bi šel kdo vsak hrib(ček) registrirati za modelarsko letenje.
Tudi zavarovalnice (tuje) omenjajo, da njihovo zavarovanje ne velja samo na organiziranih modelarskih letališčih, ampak povsod tam, kjer imamo dovoljenje lastnika zemljišča.
Na forumu imaš poln seznam padin, katere z lahkoto padejo pod "punkte" ;).
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

AIRGHANADA napisal/-a: ja, saj logično. V SFRJ sem vedel vse tel. številke na pamet, danes imam za to mobitel, pač naj tehnologija reši vse tud anarhijo, nespoštovanje in debilizem!

B.
:lol: :lol: bravo, zadel si bistvo :).
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

Astraeus napisal/-a: Na forumu imaš poln seznam padin, katere z lahkoto padejo pod "punkte" ;).
Pod "punkte" že mogoče, povsem nekaj drugega pa je "registrirano vzletišče".
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a slayer »

=D> =D> =D> BRAVO!! Ko berem vse tele vaše polemike lahko rečem samo eno;izzumili ste toplo vodo... =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: "Samotarji"

Odgovor Napisal/-a miharix »

@slayer

Včasih ne škodi pokukat na datum zadnjega posta. :lol: :lol: :lol:
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Odgovori

Vrni se na DLMC, Društvo ljubiteljev modelarstva Celje