Vibacijski ali udarni vrtalnik

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Odgovori
yyyeb
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 17 Jul 2016, 13:16

Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a yyyeb »

Pozdrav. Vkratkem bom doma delal veliko z vrtalnikom. Šraufanje vijakov v tramove, v štafle, tudi gips plošče... Kupujem vrtalnik. V trgovini sem zasledil da obstajajo vibracijski vrtalniki in udarni vrtalniki. Kateri je za kaj namenjen?
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Nas so učili takole:
-vibracijski udarja naprej-nazaj, torej klasična domača pormašina za vrtanje v beton
-udarni udarja levo-desno, torej klasična luft pištola pri vulkanizerju

Za zategovanje vijakov torej udarni.

In še moje mišljenje: za zategovanje vijakov je najboljši dober aku vrtalnik, kjer nastavljaš moment.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

za zategovanje vijakov je najboljši dober aku vrtalnik, kjer nastavljaš moment.
To je uredu,samo če hočeš uredu privijat moraš vzeti ta vrtalnik/vijačnik z mehanskim menjalnikom-dvema brzinama in napajanjem 4-5S Li-Ion....
Slika
yyyeb
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 17 Jul 2016, 13:16

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a yyyeb »

Kaj pa glede moči (watov), obratov... Kaj je potrebno gledat. Mora bit sposoben privijačit 10cm ali pa 20cm tesarski vijak v tram. Torej mora met dovolj moči. A je 500 wattov udarni vrtalnik dovolj močen za to?
markox65
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 11 Maj 2012, 10:33

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a markox65 »

imam doma tale vrtalnik AKU. VIBRACIJSKI VRTALNIK BOSCH GSB 18 -2-LI PLUS JE ZELO DOBER, CENA ZA TAK VRTALNIK KOT GA TI IŠČEŠ JE PRIBLIŽNO OKOLI 500 EUR.

MARKO
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Poglej kaj ti je zgoraj napisal nekdo pred mano.Udarni vrtalnik,je vrtalnik pri katerem ti motor vrti sveder vmes je pa nek mehanski del,ki ti povzroča vibracije,sveder se ti giblje v osi not in ven.Kar se mene tiče s tem ne moreš privijati.Udarni vijačnik tu ti nek mehanski del nabija po izhodni gredi in za vsak udarec ti jo zasuka za določen kot...in ta izhodni del se ne giblje ven in not.......V teh trgovskih centrih imajo ponavadi na sredini nek demonstracijski oddelek,pojdi in si oglej in preizkusi.Razlike v cenah so velike......



Realnost življenja...ALPHA TOOLS 18v "2gang"menjalnik,momentni omejilec..low cost/lidl/hofer verzija,kupljena na bovšjaku,brez polnilca in uničenemi Ni-Mh celicami za 8€,predelano na 5s Li-Ion....vijakM8 X 10cmm,odvisno od kvalitete celic....10-15" poiskusov"
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 26 Feb 2018, 13:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a letalko »

Za vijačenje v les priporočam makito oz. Se bolje milwaukee orodje v kolikor gre za vsakodnevno uporabo. To orodje je vredno svoje cene.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Vsekakor svetujem dobro orodje (ki ga sicer preplačaš), ampak z tem boš med delom užival in ne preklinjal nad slabo baterijo, močjo, težo,...
Jaz imam dobre izkušnje z dewaltom in metabo. Ti dve filmi nudita zelo dobro kvaliteto za dobro ceno. Sicer bosch, malita,.. tudi ni slaba izbira le cena zna biti malo višja.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a tornado »

yyyeb napisal/-a: 23 Feb 2018, 17:58 Pozdrav. Vkratkem bom doma delal veliko z vrtalnikom. Šraufanje vijakov v tramove, v štafle, tudi gips plošče... Kupujem vrtalnik. V trgovini sem zasledil da obstajajo vibracijski vrtalniki in udarni vrtalniki. Kateri je za kaj namenjen?
Če potrebuješ orodje za namen, ki si ga napisal ne rabiš ne udarne ne vibracijske funkcije. Glede na velikost vijakov pa je odvisna tudi izbira orodja.
Ker sem pred kratkim opravljal ista dela sem si kupil novi aku šrauber. Poglej, da ima Lipo baterije in po možnosti dve. Cena cca.50€
Za vrtanje in razbijanje betona sem kupil udarno-vrtalni stroj v Bauhasu. Cena cca. 85€.
Vem, da se ta orodja ne morejo primerjati z kakšno Makito, DeWaltom,... ali podobno firmo, vendar pa za hišno uporabo več kot dovolj.
yyyeb napisal/-a: 23 Feb 2018, 17:58 V trgovini sem zasledil da obstajajo vibracijski vrtalniki in udarni vrtalniki. Kateri je za kaj namenjen?
To mislim, da so pojmi poenostavljeni. Mislim, da so te mašine več ali manj vse vibracijsko-udarne.
Manjši vrtalni stroji _bormašine imajo samo funkcijo udarno -vibracijskega vrtanja.

To je za hišno uporabo več kot dovolj.
https://www.mimovrste.com/vrtalna-rusil ... -1500-32-3
Lp Rado
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Zdravo,

za vijačenje velikih vijakov je pomemben predvem moment, ki ga zmore vijačnik. Klasični ceneni aku vijačniki-vrtalniki imajo moment okoli 45Nm na počasnejši 1 stopnji vrtljajev, kar je za vijake fi 8mm in dolžine 200mm čisto premalo. Tudi baterija z 1,3-1,5mAh je tokovno prešibka za takšne naloge. Zato ima večina profesionalnih vijačnikov-vrtalnikov za te namene še dodatno funkcijo udarcev, ki omogoča daljše čase delovanja stroja pri uvijanju velikih vijakov.Profesionalci (krovci etc.) uporabljajo takšne vijačnike, ki večinoma zmorejo več kot 100Nm momenta (Makita recimo 115Nm)
https://www.masinca.si/akumulatorski-vr ... -ddf481rfe

LP
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Najprej nekaj pojmov;
vibracijski in udarni vrtalnik sta eno te isto.
Tisto, kar je Buschi razlagal je UDARNI VIJAČNIK".

Udarni vrtalniki so na kabel ali baterijo. S tem, da za vrtanje v beton baterijski so bolj blažev žegn (saj za več lukenj)
Glede najvišjega navora, kot ga razlaga Marko; to je trenutni navor, ki ga vijačnik doseže ob blokadi. Za vijačenje je pomemben "navor v mehko", kajti ta pove, kakšen navor premagujemo, ko vijačimo vijak v les.
Glede Li-ion; načeloma po 01.01.2017 v Sloveniji dostavljati in prodajati NiCd baterijske člene ni več dovoljeno, razen iz skladišča na ozemlju Slovenije.
Za vijačenje "tesarskih" (10 mm) vijakov v masivni les dolžine 20 cm bo večina baterijskih vijačnikov kmalu pokadila. Za to potrebuješ električni vrtalnik/vijačnik moči 1000 W in to profesionalni. Zakaj? Vijačenje poteka z nizkimi vrtljaji in pri hobi vrtalnikih kmalu zmanjka moči oz. zraka za hlajenje motorja.
Obstajajo tudi šibkejši glede na moč motorja, ampak potem so namenski, brez mehanskega menjalnika in udarne funkcije.

Moj nasvet; kupi dva stroja; 220 V udarni vrtalnik razreda 950-1300 W
https://www.metabo.com/si/sl/stroji/vrt ... alnik.html

in baterijski vijačnik/vrtalnik z navorom v mehko cca 34 Nm z 2,0 Ah bat.paketoma
https://www.metabo.com/si/sl/stroji/bat ... %2B18%2BLT

Zakaj profi stroji?
Če nameravaš delati, potem zna hobi strojček kmalu pustiti dušo in to takrat, ko ga najbolj rabiš. Namreč vsi stroji so narejeni za nivo obremenitve/čas trajanja.
Bolj kot ga "mučiš" prej bo izdihnil, če je cena nizka pa še toliko prej.

Na tiste 50€ strojčke iz Bauhausa pa pozabi, boš jih hitro nesel nazaj.
Smo testirali no-name udarni vrtalnik 500 W sveder 10 mm v beton; 3 zaporedne luknje in že je motor pokadil.

Aja pa še to, še najboljši vrtalnik ne pomaga če je sveder vrbova šiba!!!!!

Tole, kar je pa svetoval Tornado je pa UDARNO VRTALNO KLADIVO!!!!!!
https://www.mimovrste.com/vrtalna-rusil ... -1500-32-3
Popolnoma neuporabno za tvoj namen.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Kladu napisal/-a: 26 Feb 2018, 12:50 Moj nasvet; kupi dva stroja; 220 V udarni vrtalnik razreda 950-1300 W
https://www.metabo.com/si/sl/stroji/vrt ... alnik.html

in baterijski vijačnik/vrtalnik z navorom v mehko cca 34 Nm z 2,0 Ah bat.paketoma
https://www.metabo.com/si/sl/stroji/bat ... %2B18%2BLT
Se podpišem pod tole.

Pred 25 leti sem sam polagal izolacijo in strope v mansardi. Takrat seveda baterijskih vrtalnikov še ni bilo. Kupil sem Iskra vrtalnik s 750W, z regulacijo vrtljajev in dvema hitrostma. 20 cm vijak sem kot za šalo zavrtal v lego, ko sem ga hotel potegniti nazaj ven, sem ga zlomil, ne odvil. Še danes kombiniram Iskrin vrtalnik (še vedno odlično dela!) za zahtevne vijake in vrtanje v beton, ter navadne baterijske vrtalnike iz Hoferja za vijake. Zakaj iz Hoferja? Za ceno enega kvalitetnega baterijskega vrtalnika lahko kupim pet do deset Hoferjevih, pri vseh pa baterije približno enako dolgo zdržijo. In ena baterija kvalitetnega vrtalnika stane koliko? Pol cene novega. Če Hoferjev vrtalnik spusti dušo prej kot v treh letih, neseš nazaj in vzameš drugega ...
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Vibacijski ali udarni vrtalnik

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Miro,
oprosti ampak si za časom. Dokazuje to, da ti enako dobro dela 5 "Hofer" vijačnikov kot eden profesionalni. Sem že predolgo v temu poslu, da bi se strinjal s tabo.
Navor in najvišji tok je tisto, kar jih razlikuje. Za lesne vijake do 6x120mm je res vseeno kaj imaš, le če jih ni preveč zaporedoma za priviti.
Danes v profesionalni sferi se ne uporablja več el.vrtalnikov za vijačenja, razen za lesne vijake premera 12 mm navzgor.

Moj nasvet o kombinaciji je namenjen "domačim" mojstrom.

Baterijski vrtalniki so danes zmogljivejši in lažji kot 10 let nazaj. Danes LiHD baterijski paket da od sebe 140A pri 5 členih. Kaj to naredi skupaj z brezkrtačnim motorjem lahko malo preveriš po svetovnem spletu. Je pa res, da so močni baterijski vrtalniki/vijačniki dragi, zato je svetovana kombinacija cenovno primerna.
Obstajajo pa tudi baterijski vijačniki z ojačevalnikom navora, ki zmore več kot 360 Nm. (ni lesnega vijaka, ki ga tak stroj ne privije)

Celo velika kotna brusilka (230 mm) dela na baterije (2x18V) popolnoma enako (tudi po teži) kot 2400 W na kabel. Glede na moč in navor. Le avtonomija je krajša, odvisno od kapacitete bat.paketa. Ampak kakšen luksuz je delati na strehi brez kabla, vedo vsi krovci.


.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...