Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Odgovori
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a miharix »

Mogoče ste zasledili kje v novicah, da se v obravnavi predlog za spremembe ZOsn, ki uvaja v OŠ dodaten obvezen tuj jezik.

Pri teh predlaganih spremembah pa je zraven podtaknjeno nekaj, kar zelo skrbi tiste,
ki v OŠ poučujemo tehnične veščine (obdelave gradiv & računalniški predmeti).

Ob prehodu na 9. letko so razpolovi število ur tehničnega pouka v 8r ter določili da se tehnika v 9r ne izvaja.
Torej v 9r, ki najbolj vpliva na odločitve učencev katero SŠ bodo izbrali ni nobenega za vse učece obveznega tehnično usmerjenega predmeta.
Tudi računalništvo napram marsikateri drugi državi(IT,GB,AT,DE,RUS,HU...) v Sloveniji v OŠ ni obvezni predmet.
(trenutno se baje pri nas izvaja študija ali je to res koristno, katere rezultati bodo baje znani naslednje šolsko leto)

Tako so za učence, ki hočejo vsaj malo spoznat tehničnih osnov, ključnega pomena izbirni predmeti.

V predlaganih spremembah pa je predvidena sprememba 17. člena

Da se konec člena iz
Učenec izbere tri ure pouka izbirnih predmetov tedensko, lahko pa tudi štiri ure, če s tem soglašajo njegovi starši.
Spremeni v
Učenec izbere en obvezni izbirni predmet.
Paleta možnih izbirnih predmetov je velika, in na ta način se tudi veliko otrok odloča za tehnične in računalniške vsebine.
Nekateri na ta način spoznajo, da jih zanima ta karierna pot, preostali pa le osvojijo splošno koristne veščine.

Če pride ta predlog v veljavo bo večina učencev izbirala šport(ker je tam najlažje dobit lepo oceno) in ne tehničnih vsebin.

Razlog za zmanjšanje števila ur izbirnih predmetov pa je uradno, da dobijo od nekod ure za poučevanje dodatnega tujega jezika.

Ne trdim, da je znanje večih jezikov slabo a ta poteza bo zagotovo zelo negativno vplivala na splošno tehnično znanje naših otrok.
(in posledično še dodatno zmanjšala zanimanje za modelarstvo)

Zatorej pozivam vse, ki VSE, ki se s takimi potezami ministrstva ne strinjanje, da pomagate aktivno ustavit to norijo in pošljete dopis na DRTI, ministrstvo, SVIZ, novinarjem... (na čim več koncev)

Pa še par povezav:
http://www.drti.si
http://www.drti.si/novela-odzivi.html
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO6129
https://e-uprava.gov.si/drzava-in-druzb ... ml?id=8301
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Meni se zdi to totalno narobe!!!

1. V OŠ smo imeli tehniko, ki ni bila vredna ničesar in je itak trajala premalo in bila premalo resna. Imeli smo možnost izbire modelarstva kot dodatni predmet, ki se ga zdaleč ni udeležilo dovolj, tako da je bilo potrebno it na dodatne ure fuzbala (useless shit).
2. V gimnaziji NI ENEGA TEHNIČNEGA PREDMETA in vse obvisi na učitelju FIZIKE in učitelju INFORMATIKE - če ta dva obvladata kaj izvenšolskega, potem bosta to edina dva, ki bosta morda povedala da sta vijak in žebelj dve različni stvari.
3. Zaključujem mag. strojništva in ob znanju dizajna elektronike in programiranju sem dobil v zadnjih treh tednih 7 ponudb za delo, tako da je nek delodajalec ali tisti ki vodi HR zvedel za mene preko nekih projektov in me osebno kontaktiral če sem na razpolago. Se pravi je v tehnični branži možnost zaposlitve.
4. Kolega iz ekonomije in kolegica iz FDV oba iščeta zaposlitev že več kot pol leta in enostavno ni dela zanju, niti ko bo delo zanju, to ne bo produktivno delo, ki bi prinašalo gospodarstvu nek plus.

OŠ bi morala dati ENAKOVREDEN staž družboslovnim kot naravoslovnim predmetom, ENAKO GIMNAZIJA, pa vsaj po poti, ki sem jo jst prehodil, prevladuje DRUŽBOSLOVJE, ki daje študente FDV-ju, filofaksu itd. -> teh kadrov se pa ne rabi zdaleč toliko kot jih je.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

res je da je ze kar nekaj casa od tega ko sem jaz zakljucil solanja ampak spremljam svoja otroka...
oba sta v OS... imela sta priloznost izkusiti izobrazevalni sistem v tujini... in ga NI mogoce primerjati z nasim...

ena izmed reci ki me je zbodla ob povratku v domovino je bilo vztrajanje uciteljice na lepopisju in pravilnem zapisu pisanih crk...
v tujini so pri malih tiskanih nehali "spoznavati nove" in se posvetili tipkanju...
obrazlozitev je, da danes vsi (jaz pravkar) uporabljamo elektronske naprave in da vsi tipkamo...
lepopisje in "kaligrafska natancnost" so nekaj, cemur so v preteklosti res posvecali veliko pozornosti ampak glej-ga-smenta napredek je sel dalje...

enako kot s tem je tudi s tehnicnimi vedami...
je pa res, da je danes vse odvisno od posameznikov tako da ce ima sola motiviranega ucitelja... bo le ta poskrbel za razvoj tehnicne kulture...
drugace pac iz tega ne bo nic...

gh
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

v tujini so pri malih tiskanih nehali "spoznavati nove" in se posvetili tipkanju...
obrazlozitev je, da danes vsi (jaz pravkar) uporabljamo elektronske naprave in da vsi tipkamo...
Moje očitno starokopitno mnenje je,da brat,pisat in računat se je potrebno naučit.Konec koncev po logiki tiste obrazložitve potem tudi ne rabiš znat poštevanke,saj lahko tipkaš,niti ni potrebno znanje branja,saj je vse na youtube.Edino mogoče za podnapise,ampak ker bo šla znanost naprej bo tudi to sinhnoriziral računalnik.............
Slika
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

AlesZ napisal/-a:
v tujini so pri malih tiskanih nehali "spoznavati nove" in se posvetili tipkanju...
obrazlozitev je, da danes vsi (jaz pravkar) uporabljamo elektronske naprave in da vsi tipkamo...
Moje očitno starokopitno mnenje je,da brat,pisat in računat se je potrebno naučit.Konec koncev po logiki tiste obrazložitve potem tudi ne rabiš znat poštevanke,saj lahko tipkaš,niti ni potrebno znanje branja,saj je vse na youtube.Edino mogoče za podnapise,ampak ker bo šla znanost naprej bo tudi to sinhnoriziral računalnik.............
nihče ne govori, da se ni treba naučit pisat in poštevanko...
pravim samo, da je napredek potrebno upoštevat.
Zanimivo pa je, da se vsi učitelji v Sloveniji enako odzovejo na to mojo trditev (imam nekaj prijateljev in prijateljic ki učijo tako v OŠ kot tudi v SR Š)...

pravim samo, da je kaligrafija stvar preteklosti... in hobija

se pa spomnim da ko sem bil še jaz v OŠ... sem od učiteljice matematike vedno poslušal, da kaj pa si mi mislimo, da v življenju ne bomo imeli vedno kalkulatorja pri sebi...
dan danes imajo tudi "starejši občani" pri sebi mobilni telefon... ki pa ima tudi v najosnovnejši obliki kalkulator kot eno izmed funkcij...

gh
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a miharix »

Sem velik zagovornik, da bi se vsi učenci rabili učit 10 prstnega tipkanja in to čim prej.
Vaja lepopisa pa je v glavnem trening finomotorike zato bi to nebi to čisto vrgel ven iz OŠ, razen če bi jo nadoknadili z čim drugim.
(npr več izdelovanja majhnih ročno izdelanih izdelkov 8-[ )
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Moje mnenje je, da se v šoli učijo zelo veliko balasta in veliko premalo uporabnih stvari. Med uporabne stvari pa vsekakor sodi tehnični pouk, geografija...
Moja otroka sta pred kratkim končala osnovno šolo z odliko in bil sem zelo razočaran nad njunim neznanjem orientacije po Sloveniji in okoliških državah. Znanje tehnike in ročne spretnosti so tako zanemarjene v šoli, da na koncu dobiš le "kanonfoter" ljudi ki tavajo po svetu le za številčni stanje v državi. Vse to pa je posledica samega šolskega sistema in politike države, katera nikakor noče motivirati učiteljev, da bi znanje prenašali na mlade rodove. Še več, imam občutek da namerno zatrejo vsak poizkus prenosa znanja.
Sam se ukvarjam z izdelavo kovinskih izdelkov in vse bolj opažam, da ljudje ne znajo več nič narediti sami. Vse se le še kupi in poceni kupljeno lahko tudi hitro zavržeš. Kup smeti pa kar raste ](*,)
Opažam, da tudi ni nobenega zanimanja za učenje. :o
Mislim da bo v naši državi potrebno nekaj močno, predvsem pa hitro spremeniti :whistle:
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a Modlar »

V tem pogledu se hitro bližamo Američanom.

LP
Mare
Kdor visoko leta - daleč vidi.
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a dinko »

že jaz se spomnim da je bil dalnih skoraj 30 let nazaj tako da je bila tehnika nepomembna... bilo je nekaj orodja v omarah, vendar je bil zakjenjen.... češ da se otroci nebi poškodovali... vse kar smo počeli smo celo leto risali škatlice od vžigalic... danes pa vidim marsikaterega, pa še enega kladiva ne zna držat v roki.... in namesto da bi karkoli sami naredili... raje kupijo... pa še zmontirat ti pridejo...res žalostno
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

Ja kaj hočmo vse prejšne pa tudi zdajšna vlade samo rušijo vse kar je bilo nekoč samoumevno učenje v OŠ. Od 5- 8 razreda je bilo v OŠ zraven vseh osnovnih predmetov tudi gospodinski pouk, ter tehnični pouk. Pri gospodinjskem pouku smo se učili kuhanja priprave hrane ter priprave mize za razne obroke. Pri tehničnem pouku smo se učili žagati, delo z obličem ,z rezbarsko lok žagico smo iz vezane plošče izrezovali različne koščke, ki smo jih pred tem sami tehnično izrisali na vezano ploščo. Po izrezanem smo pa vse te izrezane koščke zlepili ter dobili razne predmete. V 8 razredu smo že dobro znali kaj sami izdelat, delali smo razne enostavne pručke pa ptičje hišice, in še mnogo drugih predmetov ja bilo narejenih. Pri gospodinskem pouku so nekateri že znali sami skuhati kosilo pripraviti kakšno malico ter še kaj. Danes pa gledam žalost po ulicah osnovno šolci, in razni študenti samo čik v usta pa je glavni. Pa grugi povejte če ni tako.

LP. Jože čujčuj #-o [-o<
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Tako je, ko na mestih, ki vplivajo na prihodnost naroda sedijo ljudje, ki ne vejo, kaj se okrog njih dogaja...
delovna mesta.jpg
delovna mesta.jpg (42.24 KiB) Pogledano 6386 krat
Skupaj delovnih mest: 2999
Čisto tehničnih: 1879
Vsi ostali: 1120, od tega v podrubrikah zopet večinoma tehnični poklici (prodaja, logistika, upravljanje)

Logično, da rabimo več družboslovcev. To je vsakomur jasno takoj, ko odpre oči ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

rc-ryder napisal/-a:Logično, da rabimo več družboslovcev. To je vsakomur jasno takoj, ko odpre oči ;-)LP
Ja kdo pa bo uredil razmere v družbi. če ne družboslovci? :-k
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Ne vem gospodje....

Vse prevec je primerov iz zgodovine (druzboslovna veda btw) ko so ljudje poskusili ustaviti napredek.... pa se je vseeno zgodilo

Ja ko smo mi rastli gor ni bilo ne racunalnikov ne 3D printerjev. Danes imamo oboje in vsa tehnologija je cenovno dostopna. Mislim da je treba drugace priblizat modelarstvo danasnji mladini....
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Ja lepo povedano v naših časih res ni bilo vsega tega kar je sedaj pa smo vse uredili, sedaj pa je večina ljudi z mladino načelu SUŽENJ s temi mobireli. Samo poglejmo resnici v obraz kamorkoli pogledaš, da je zbrana mladina polovica se medsebojno pogovarja druga polovica, pa kaj delajo vsi bulijo v mobitele pa nakaj tipkajo tako, da se večji del sploh ne zavadajo, da so okoli njih prijatelji s katerimi bi se lahko pogovarjali to ne samo mobi pa tipkaj. Kar se pa modelarstva tiče pa bom povedal tako, ZELO malo nas je še pravih modelarjev, ki še delamo modele na klasičen način iz lesa balze ter smerekovih letvic. Mi klasiki smo modelarji, ostali, ki se imajo za modelarje pa gredo v modelarsko trgovino kupijo gotov model van namontirajo elektroniko pa že letijo večina kmalu odneha ostali pa počas napredujejo v letenju modela pa so že modelarji ne niso to so KONFEKCISKI modelarji RC PILOTI. TO je moje mnenje saj sem že modelar od leta 1954 pa vse do danes, kar pomeni že 63 let sem modelar klasik.

LP. Jože čujčuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

V osnovni šoli so nas naučili rezljati vezano ploščo in nekaj ročnih spretnosti. Tako da kdor pravi da je bilo brezveze se mu pač ni ljubilo delat.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Kot dobavitelj strojev in orodij (tudi za OŠ) ni problem v predmetu, ampak v veljavni zakonodaji. Ni učitelja, ki bi se upal dati učencem ostre predmete v roke. Kajti za vse, kar se zgodi odgovarja on. Nekateri učenci še pisala ne znajo držati pravilno, predstavljale si, kaj se bi zgodilo z OLFA nožem. Delo na strojih pa sploh ne pride v poštev.
35 let nazaj pri tehničnem pouku se nismo kaj veliko pridobili znanja in ročnih spretnosti. Smo pa toliko več pridobili pri modelarskem krožku, dokler si eden ni odrezal dva prsta na kombinirki :( . Veliko je odvisno od učitelja.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Načrno uničevanje tehničnega izobraževanja v OŠ?

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Kladu napisal/-a: Ni učitelja, ki bi se upal dati učencem ostre predmete v roke. Kajti za vse, kar se zgodi odgovarja on.
Delo na strojih pa sploh ne pride v poštev.
Tole je precej nenevarno:
http://www.thecooltool.com/

Na mMakerfairu sem imel priliko sprobati vbodno žagi in se res ne moreš urezat... Na tablici na dotik si pa ne moreš narediti nič hudega. ;-)

Samo cena je zasoljena. Ostalo pa kot si napisal - stvar volje in predvsem znimivosti projektov. Žal pa brez aktivne podpore sistema ne gre.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...