Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Lep članek o modelarstvu in njegovem pomenu v današnji družbi:

http://iskreni.net/prosti-cas/ustvarjan ... nanje.html
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Pisk napisal/-a:Lep članek o modelarstvu in njegovem pomenu v današnji družbi:

http://iskreni.net/prosti-cas/ustvarjan ... nanje.html

JP. Izumiramo....

Ko se pa pojavimo na koseškem bajerju smo največji kriminalci daleč naokrog...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a tintek »

rc-ryder napisal/-a:
Pisk napisal/-a:Lep članek o modelarstvu in njegovem pomenu v današnji družbi:

http://iskreni.net/prosti-cas/ustvarjan ... nanje.html

JP. Izumiramo....

Ko se pa pojavimo na koseškem bajerju smo največji kriminalci daleč naokrog...

LP

Sam res, poleg tega pa je tu še poplava igrač ki se vedno manj razlikujejo od pravih modelov. Včasih me kar mine ko slišim kak butast komentar opazovalcev.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
rvpilot
Razpravljalec
Prispevkov: 196
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:09

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a rvpilot »

Se strinjam z osalimi , tako pač je in ne samo na tem področju ampak na splošno (smo)vsak dan bolj butasti.Se mi zdi da gremo nazaj v JAME.
Franc
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a miharix »

Žal še kako resničen članek. Modelarstvo za večino mladine pomeni preveč dela in potrpljenja. :(
Če ima kdo idejo kako čim bolje motivirat mladino, da bi namesto 1h rač. igric & FB... , šli ¸1h v delavnico. Na dan z besedo!
rvpilot napisal/-a:Se mi zdi da gremo nazaj v JAME.
Kot v filmu Idiocracy.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a brejker »

Dober članek! Upam, da pride do čimvečjega števila bralcev.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Buschi »

miharix napisal/-a:Če ima kdo idejo kako čim bolje motivirat mladino, da bi namesto 1h rač. igric & FB... , šli ¸1h v delavnico. Na dan z besedo!
Ti lahko povem nasvet iz prve vrste: tudi tastari morajo imeti čas za to! Kakorkoli kruto se to sliši, tako to je- to vidim pri sebi.
Mulc me je letošnje celo šolsko leto žical, da mu narišem načrt za Nissan Skylina RT34 (verjetno sem eden redkih, ki še zna narisat načrt in verjetno edini, ki riše načrte na roke na risalni mizi), da bi z njim tekmoval v kategoriji Prosta vožnja v cilj...preprosto nisem imel časa se usedit za mizo. Služba cele dneve, potem ko prideš domov še malo ''pofušaš'' kaj in je dan naokoli. Vsaj vikende imam frej in gremo takrat z družino kam v hribe ali preprosto ven.

Tastari ne najdemo časa za otroke. Malo starejšim lahko rečem: 91 ste hoteli kapitalizem, zdej pa ga imejte. In zdej se ga vsi otepamo in mislimo, kok nam je bilo v komunizmu fajn.

Modelarski krožek vodim že 11 leto. Letos se mi je prvič pripetilo, da so dva tedna pred koncem dva učenca, ki sta še ostala, rekla, da se jima ne ljubi več. Prvega razumem, športni tip, resno trenira nogomet in res nima časa, tadrugi pa sinko edinko bogatih staršev in ker prvi ne gre na tekovanje, se tudi njemu ne ljubi.

Učitelj tehničnega pouka je dal roke od krožka preprosto stran. Starejši možakar, dober, pr 50-tih, mora učiti na dveh šolah, da nabere dovolj ur in mu verjamem, da ima ob pol treh, ko se zaključi pouk, polno glavo in bi se rad samo spočil. Včasih so bili učitelji spoštovani in smo se jih bali, danes ga lahko otroci pošljejo u pi..o materno, brez da bi jih čakala sankcija.

Ko sem se letos na državnem tekmovanju menil z ostalimi mentorji, vsi delajo vse zastonj(dober, tudi jaz). Ur, ki jih pustijo v krožku si NE SMEJO pisati kot delovne ure.

Včasih smo pri tehničnem krožku drejali, vrtali, žagali...danes si noben učitelj ne upa spustiti otrok k strojem, ker se bojijo poškodb in s tem povezanih tožb stašev. Preprosto ne razumem nas slovencev, KAKO lahko tožiš šolo. A smo res tako mahnjeni na gnar? Starši so tožili šolo za 30 jurjev, ker je hčerka padla v WC-ju in si zlomila roko? Pa ste fuknjeni? 160.000€ je morala plačati šola, ker je na izletu učenca zbil avto(pa je bil kriv voznik).
In iz takšnih staršev potem pridejo otroci, ki so zdolgočaseni, želnji adrenalina in pozornosti. Smo imeli pri tehniki učenca, ki je preprosto z žrebljem sprobval, kak udari elektrika-hvala bogu so bile štekdoze izklopljene. Taisti je z orodjem za žganje lesu, naveličan vsega, risal kar po šolskih klopeh.

Če hočemo, da bo naša dežela tehnično napredna, kot je bila nekoč, je potrebno uvest doživljenski zapor, popucat vso nesnago, ki je pri vrhu. Ne-možnost tožarjenja šol, uvest tehnični pouk kot redni predmet vsaj 4 ure tedensko.
Vam povem, kdaj bo to-SVETEGA NIKOLI OB NIKOL POPOGN !
Zato se bo naš kader še vedno šolal pri nas, ker je zastonj, potem pa pobegnil v tujino, kjer precej bolj cenjen kot pa pri nas.

Hvala.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
Aleks
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 27 Avg 2005, 19:09

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Aleks »

Nehajte jamrati. Kar je, je. Z majhnimi koraki bo šla pot nazaj. Storite kar lahko. Ta avtor je napisal dober članek. Napišite ga tudi vi za vaš lokalni časopis.
Naš klub je letos predstavil letala na modelarskem pikniku osnovne šole. Na letališče smo že dobili obiskovalce s tega piknika.
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Modelarstvo ne bo izumrlo, vedno bo nekaj navdušencev žrtvovalo svoj prosti čas, tudi v teh "kapitalističnih" časih. Mislim pa, da je motivacija otrok res zelo odvisna od staršev (in seveda starih staršev).

Kot otrok sem veliko šniclal, delal makete, denarja za daljince ali pogonske motorje pa ni bilo. In nekega dne mi je sin (7. razred) iz Mantue prinesel en cenik in sem presenečeno gledal tiste relativno nizke cene, glede na tiste, ki sem jih včasih poznal. In kupili smo "hrošča", začeli tekmovati ..., sin se je vpisal na elektro šolo, v drugem letniku delal vmesnike za priklop računalnika na avto, programira itd. Tudi vse avte za tekmovanja je sam šraufal, ker jaz nisem imel toliko časa in danes nihče od sosedov ne prosi mene za kako tehnično pomoč, pač pa sina (zdaj 24 let).
matej555
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 04 Nov 2013, 18:59
Kraj: radeče

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a matej555 »

Ja, žal realen članek. Jaz imam srečo, da sem čisto ponesreči našel očetov stari model. Tako sva se skupaj poglobila v letala.
Ker sem še osnovnosolec, lahko nekaj povem iz prve roke. Pri tehničnem pouku se naučimo le nekaj osnovnih osnov (zabijanje žebljov, vijačenje...). Pri modelarskem krožku smo samo 4 in delamo zelo počasi (45min/teden). Pa še to kar naredimo je vse napol. #-o
LP
Matej
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Edini kateri resno jemlje še modelarstvo in uči mularijo je Vojko Česnik iz Idrije. Ne vem no če je še kje kak učitelj modelarstva in bi tako dolgo vstrajal z mularijo :D
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Kladu »

mzakelj napisal/-a:Edini kateri resno jemlje še modelarstvo in uči mularijo je Vojko Česnik iz Idrije. Ne vem no če je še kje kak učitelj modelarstva in bi tako dolgo vstrajal z mularijo :D
Tudi v Mladinskem tehničnem centru že 40 let poučuje Roman Zupančič, veliko modelarjev nas je od njega črpalo znanje in upam, da bo še vsaj nekaj let tako.
MTC v Ljubljani je res edina oaza, kjer vsako leto potekajo tečaji za vse starosti modelarjev. Tam se da dobiti veliko znanja o gradnji modelov letal, čolnov in raket.
Letos imajo po dolgem času polno zasedenost v letalski sekciji :lol:.
Roman in Peter res obvladata =D> =D>
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Lepo da so še ljudje kateri izobražujejo mularijo v modelarstvu. Jaz sem osebno izredno hvaležen Vojkotu da me je naučil držati rezljačo, čeprav priznam da sem bil težak učenec. Ampak je pomagalo :D
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a brejker »

Še bolj efektiven kot članek v lokalnem časopisu je članek v reviji TIM.

Minilo bo eno leto od kar je bil objavljen moj prispevek o gradnji modela miniV2. In še kar dobivam na mail prošnje, če lahko priskrbim datoteko za CNC razrez.
Tako, da bere se.

Sam napisat je treba kaj bolj konkretnega kot forumske kitice.
www.okarbon.eu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

brejker napisal/-a:Še bolj efektiven kot članek v lokalnem časopisu je članek v reviji TIM.
Razlika je v tem, da se članek v časopisu dotakne vseh ki ga preberejo (ne glede na njihove hobije, interese, izobrazbo...), medtem ko je TIM že orientiran na ciljno skupino, torej ljudi, ki se že na nek način udejstvijejo v modelarstvu in ročnih spretnostih.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kar se pa tiče naslovne teme "izginjajoče znanje", pa imam občutek, da znanje ne izginja, ampak se seli iz rezljanja in lepljenja na druga področja.

Recimo za primer, včasih kar občudujem, kako nekateri mlajši modelarji "zapopadejo" vse v zvezi teh najnovejših tehnologij v elektroniki, ki jih potem uspešno uporabijo na svojih letečih napravah. Kako skupaj spravijo vse te krmilnike, stabilizacijo, GPS, pa sprogramirajo itd..... samo glej in se čudi! (To morda velja samo za nas, ki smo že malce v letih in nam morda ta najnovejša struja vzbuja nekaj strahospoštovanja... ne znamo vsi programirati eprome in arduinote.. :) )

Po drugi strani, pa včasih ne veš ali bi se razjokal ali smejal, ko nekdo naredi celo znanost okoli enostavne vgradnje servomotorja v ARF model, ali pa "u nulo" okrasi in zglanca model, vmes pa naredi nekaj osnovnih napak v sami gradnji modela, ker je pač preskočil par stopnic pri spoznavanju pravilne gradnje modelov.

Zdi se mi, da nastaja vedno večji razkorak med tistimi, ki so popolni začetniki in tistimi, ki so prignali svoj hobi čisto do plafona.
Pri začetnikih je zato, ko vidijo, kaj vse je mogoče, že v štartu umeščena velika želja, da z velikimi koraki čimprej (ali takoj) pridejo do tistega, kar so videli da obstaja in je cool.
Pri preskakovanju pomembnih stopnic, pa se seveda zadaj za seboj pustijo osnovne veščine brez da bi se jih dotaknili, ki so vsakomur slej ko prej potrebne, sicer mora za instant odgovori težiti s svojimi vprašanji vsevprek Interneta, nato pa razburjeno reagirati na vsak odgovor, ki je morda malce oster, ciničen, drugačen od njegovega pričakovanja ali morda nekoliko pokroviteljsko obarvan. Potem pa sledijo neprijetni spori in pregovarjanja, ki pokvarijo še tako lepo začeto temo na forumu.

To je bilo nekaj glasnega razmišljanja ob jutranji kavici.
Ker sem jo pravkar popil, naj ob tem tudi končam. :wink:

LP Mitja
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Ko sem bil mlad, smo modelarsko znanje črpali v krožkih, iz revije Tim in morda si še kje uspel dobiti kako tujo literaturo. Danes vse kar rabiš, najdeš na internetu. Samo s pomočjo interneta in volje (in trme!) lahko postaneš vrhunski serviser za kolesa. Mladi rastejo z računalniki, zato mladih ne podcenjujem več, nekateri so že v rosnih letih pravi strokovnjaki za določena področja.

Pred kar nekaj leti so v neki firmi (recimo Litostroj) dobili prvi CNC stroj. Vsi inženirji so skakali okrog njega in pametovali. Pravih rezultatov pa ni bilo. Imeli so pa fanta na praksi in so mu dali metlo, naj malo pometa okrog. Ko so spet inženirji staknili glave okrog mašine, kako nekaj narediti, pa jim od zadaj nekdo reče tako in tako. Poskusijo in dela. Šele takrat so pogledali, kdo je dal tisti nasvet. In fant ni več pometal!

Mularijo je treba samo pravilno usmerjati, včasih reskirati malo denarja za material in jim omogočiti, da delajo nekaj, kar jih veseli. Tehnika gre naprej, znanje pa je odvisno od vsakega posameznika.
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Buschi »

MiroP napisal/-a:Samo s pomočjo interneta in volje (in trme!) lahko postaneš vrhunski serviser za kolesa...
Tle si pa fejt mim useku: 21 let ži popravljam kolesa, od tega 11 let poklicno in je tole precej za lase privlečano.
Ostanimo pri izginjajočem tehnične znanju.
Mentor modelarskega krožka.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ko sem jaz začel z modelarstvom, sem verjetno prebral vse, kar se je takrat našlo v knjižnici na to temo, seveda sem bil tudi v modelarskem krožku, kjer pa na žalost nisem pridobil veliko znanja, tako da sem bil prisiljen se učiti spretnosti sam. K sreči imam po očetu smisel za oblikovanje lesa. Z včlanitvijo v klub ARK Apollo, pa sem pridobil natančnost, potrpežljivost. Ko sem jaz začel, so obstajali kit kompleti, ampak taki, kjer so bili na kose le natisnjena rebra, letvice in načrt, vse ostalo je bilo potrebno izrezati, pobrusiti,...

Danes pa pogledaš malce po modelarskih trgovinah in naročiš model in opremo zanj, pa si praktično leteč.


Sem pred leti vodil raketno modelarski krožek na osnovni šoli v Novem mestu, pa lahko rečem, da je bilo fino. Nekateri so bili res zagnani in pri stvari, drugi pa so imeli težave že s sedenjem za isto mizo, kaj šele disciplino in potrpežljivostjo.


Modelarsko znanje ne izginja, izginjajo tisti pravi modelarji, ki so pripravljeni svoje znanje deliti novim generacijam. Sam pri sebi opazim, da nimam več toliko potrpljenja z začetniki, enega na enkrat še brez težav kaj naučim, več pa se ne bi niti lotil. Preprosto nimam časa pa tudi volje, da bi še vse svoje projekte peljal naprej, kaj šele, da bi poleg vseh svojih pomagal še kakemu modelarju. Jezijo pa me predvsem začetniki, ki se prej ne pozanimajo o neki zadevi, ampak kar odprejo novo temo na forumu in sprašujejo ena in ista uprašanja, čeprav so bili odgovori že podani... Znanja na spletu je ogromno, le poiskati ga je potrebno.... Je pa težava, če imaš "zanič" internet, pa nič ne najdeš....

@Buschi
Se bi kar strinjal s Milošem. Pa ne glede koles, ampak tako na splošno. Zadnje leto sva s punco urejala mansardo, pa ti povem iz lastnih izkušenj, da prekašam marsikaterega mojstra, ki opravlja neko delo leta in leta profesionalno. Knaufanja sem se lotil prvič, pa so vse stene poštimane, kot se šika. Pa sva štartala z golimi stenami. Malce sem si nabral prospektov, pregledal nekaj forumov in to je to. Elektriko sem si tudi sam napeljal, le kolega mi je izdelal skico in na koncu z inštrumentom preveril napeljavo, pa ni imel pripomb. Skratka s pomočjo kolegov in in družinskih članov smo zadevo pripeljali do konca tako kot je treba. Po drugi strani pa plačaš mojstre, da ti vgradijo okna, pa ti zamaknejo vhodna vrata in okno. Pa se še kak mojster najde, ki je šalabajzer....
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a tintek »

Razlika nekoč in danes je precejšnja tudi z strani ponudbe, spomnim se mojih začetkov v modelarstvu naredil sem nič koliko čolnov prvi seveda ni bil temu podoben a vseeno... za gradnjo si porabil les ki je prišel pod roke, morda celo kak žebelj.
nekoliko kasneje smo sestavljali kit komplete prostoletečih letal, kot je rekel krist je bil na balzi samo tisk in smo rezal.
V letala niti nisem imel nekega zagona saj ga nisem imel z čim pilotirati, ladjico pa sem lahko pilotiral tako, da sem uporabil daljinec od starega avtomobila, ki je bil še na kabel tako sem upravljal motor samo naprej in nazaj, krmilo sem prej nastavil na nek fixen radius, osovina je bila narejena iz cevke kemičnega svinčnika, kot sklopka je slušila izolacija kabla kamor si nataknil os motorja in os propa...
skratka improvizirali smo kolikor se je dalo saj ni bilo materiala oz so bile cene nenormalne.
Spomnim se koliko časa sem varčeval da sem našparal švoh 2000sit ko sem iz conrada naročil prvi motor za na čoln ki si ga nataknil na zadnjo stranico čolna, gnan je bil na 2xAA...
No leta kasneje sem šel v sredno šolo tu je bila na vidiku kadrovska štipendija ki ni bila višja od tega da si lahko kupu kaj za pojest, ampak kar nekaj štipendij sem našpral da sem kupil prvo postajo ki jo imam še danes (futaba fc16) no takrat se je začelo pravo modelarstvo.

Kaj pa danes? letalo se kupi v šparu v škatli z polnilcem in dalincem priklopiš in gas v zrak če se razbije gre v kot in čez čas v smeti če pa ima kdo malo več zagona se nauči leteti in to je to precej ljudi ne ve kako delujejo odkloni, kako je povezan servo, kako sploh sam servo deluje... pač premikam ročice in gre.

Kar se pa znanja tiče ne bi rekel da izginja mogoče golo tehnično znanje res ampak časi grejo naprej kot je rekel ultralajt se vse več mladih ukvarja z arduinoti... morda je res tu prihodnost vsi hočejo nekaj izumiti in potuhtati kar seveda ni slabo.
Veliko ljudi mi reče oz jih preberem, češ kaj se s tem ukvarjaš in zabijač denar v vse te modele, naredi kaj koristega in prodaj. Mogoče je temu res tako ampak zame je to zgolj hobi ki me neizmerno veseli in kamor vlagam svoje € in ne pričakujem povračila. dandanes ljude pač gledajo vse skozi denar vse se mora splačati drugače ni to to, z malde generacije pa so z strani staršev to zgolj igrače in nič več.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Moderator, ki je izbrisal moj odgovor Buschi-ju, naj izbriše tudi njegovo pripombo, ali pa da nazaj moj odgovor. Sedaj izgleda, da je res, kar on trdi. Morda pa ni.

LP, Miro
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

MiroP napisal/-a:Moderator, ki je izbrisal moj odgovor Buschi-ju, naj izbriše tudi njegovo pripombo, ali pa da nazaj moj odgovor. Sedaj izgleda, da je res, kar on trdi. Morda pa ni.

LP, Miro
Moderator naveden zgoraj (jaz) ni brisal ničesar.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Vsak ima eno izjavo na isto temo; 1:1. Tekma, kdo ima prav, ni potrebna. Naslov je namenjen drugi temi. Pomenita se na ZS.
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Modelarsko tehnično znanje ne izginja, temveč se je preneslo in sedaj raste v modelarski industriji. Modelarji pa postajajo vse bolj kupci Hi Tec modelov.

Tisti, ki ve kakšen model želi, bo to še vedno znal sam narediti, človeška radovednost in volja nimata meja.
Za lažjo izdelavo pa je na iziro veliko več možnosti kot npr. pred 20 leti.

LP,J.
Zadnjič spremenil JozeS, dne 03 Jul 2014, 21:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: Modelarstvo - izginjajoče tehnično znanje

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

A se samo meni zdi, da je cezdalje več RC pilotov kot pa pravih modelarjev?Je pa res da so taki casi, da si mnogi komaj utrgamo kaksno urico na teden da odletimo krog ali dva, kaj šele da bi vlagal več 10ur v izgradnjo modela.Samo potem to ni to, neko instant modelarstvo :roll: :lol:
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...