Raspberry Pi

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Odgovori
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a ashi »

Zdravo...

Ze dlje casa se kuha, ampak vceraj se je koncno zgodilo! Priceli so prodajati Raspberry Pi (http://www.raspberrypi.org). Te novice bodo gotovo veseli vsi iz moje generacije, ki se gojijo nostalgicne spomine na svoj prvi C64 ali ZX Spectrum in na urice prezivete ob pred taksnim ali drugacnim ekranom ob nalaganju programov in igric s kaset.

Za kaj gre?

Raspberry Pi je racunalnik (ja, celoten racunalnik) v velikosti kreditne kartice z zelo privlacno ceno 25/35USD (odvisno od kolicine pomenilnika) in z dokaj spodobnimi performansami (sposoben predvajati FULL HD video!).

Vkljucuje ARM procesor, ki tiktaka pri 700MHz (v bistvu Broadcomov SoC) in 128 ali 256 MB RAMa, GPU, ki konkurira z grafiko v IPhone 4S ima pa vse potrebne prikljucke... Ima ethernet priljucek, USB, audio jack, composite video output in HDMI priljucek. Diska nima, operacijski sistem pa se nalaga z SD kartice. Windowse pozabite, saj na tem racunalniku tecejo razlicice Linuxa prilagojene za ARM procesorje in nizko porabo RAMa..

Zakaj je to za nas zanimivo?

Zato, ker je ta racunalnicek dovolj majhen, dovolj zmogljiv in primerno poceni za uporabo v nasih modelarskih projektih.. Napajanje je 5V, kar je pri nas standard.. Dalo pa se bo dobiti tudi I/O dodatke, ki bodo omogocali krmiljenje motorckov in povezavo raznih senzorjev. Skratka super zanimiva stvar.. Za zacetek, dokler se se ne dobi, Getboardov (dodatka za I/O), bom stvar povezal na Arduino preko USB in naredil serijsko komunikacijo.

Se malo reklame

Za vse, ki vas zanima, se da stvar kupit pri Farnellu, res pa je, da sprejemajo narocila, saj se jim je vceraj ob ogromnem navalu na Raspberry Pi zrusil celoten sistem in je bil FArnell kar nekaj casa nedosegljiv (tako kot RS components, ki prav tako trzijo RaspberryPi)..
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Moj ZX spectrum še dela ;)

Ja, tale robidnica bo fantastična igrača za marsikaj, sam jaz bom pragmatično počakal vsaj pol leta, da prvi val navdušencev izlušči vse začetne probleme in spiše softver, da bo zadeva bolj komot. Pa mogoče razstavi in odprtokodno implementira driver za grafiko #-o
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a ashi »

Respect za spectrum!

Takole zgleda v nasi pisarni: ZX Spectrum, C64 s kasetnikom in C128 z DISKETNIKOM in MONITORJEM (luksuz! za tiste case) :D

Hja, stvar bo laufala Linux! Kar pa se drajverja za grafiko tice, pa ne dvomim, da bo stvar urejena v mesecu ali dveh :)
Priponke
Nase igracke
Nase igracke
slikca.jpg (78.44 KiB) Pogledano 4983 krat
mtesa
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2011, 11:23

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a mtesa »

Sahranio sam proslog ljeta svoje C64 i Amigu 1200 kao i NCR-a
Priponke
14102008166-2.jpg
14102008166-2.jpg (146.56 KiB) Pogledano 4948 krat
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Tista robidnica bo zadosti dobra za naložiti Android. Skozi LAN interet, v en USB tipkovnico, v drug miš ali nekaj podobnega(lahko da tudi USB panel na dotik).
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a Krist »

Po dolgem čakanju končno doma.
Malce sem se že igral, ampak nikakor mi ne uspe z LAN povezavo priti do spleta.
Drugače pa super zadevica.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a Krist »

Preprosto ne najdem časa, da bi se lotil. Za vikende me ni doma, med tednom pa so še druge obveznosti, tako da gre platka v prodajo.
http://www.ebay.de/itm/Raspberry-Pi-B-M ... 43b3be2915
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Jaz bom verjetno iskal alternative. Sicer je tudi ta robidnica dobra, ampak recimo, da bi rad na HTPCju imel tudi DVD rom in bom gedal za tako, ki ima SATA priklop za to(openELEC menda dela super). USB zna biti preosko grlo za gonjenje ploščkov. Drugo je, če bi si rad urihtal kombinacijo route/server.
Slika
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a scrat »

Krist napisal/-a:Preprosto ne najdem časa, da bi se lotil. Za vikende me ni doma, med tednom pa so še druge obveznosti, tako da gre platka v prodajo.
http://www.ebay.de/itm/Raspberry-Pi-B-M ... 43b3be2915
A tole še prodajaš?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:
Krist napisal/-a:Preprosto ne najdem časa, da bi se lotil. Za vikende me ni doma, med tednom pa so še druge obveznosti, tako da gre platka v prodajo.
http://www.ebay.de/itm/Raspberry-Pi-B-M ... 43b3be2915
A tole še prodajaš?
Ja, poteka licitacija na ebayu.
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

Ali je kdo že naredil kak modelarski projekt s tem?
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a miharix »

SlimTomPhantom napisal/-a:Ali je kdo že naredil kak modelarski projekt s tem?
Eni so: http://hackaday.com/2012/12/01/raspberry-pi-quadcopter/
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

miharix napisal/-a:
SlimTomPhantom napisal/-a:Ali je kdo že naredil kak modelarski projekt s tem?
Eni so: http://hackaday.com/2012/12/01/raspberry-pi-quadcopter/
Po svetu so že marsikaj naredili. Jaz bolj iščem koga pri nas...
yacked2
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jun 2013, 21:50

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a yacked2 »

Pozdravljeni,

mene pa zanima če se je kdo tukaj že ukvarjal z live streamom z Raspberryjeve kamere ?

Lep pozdrav,
Yacked2
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Jaz sem testiral, pa je kar vredu, samo ni pa za fpv če si to imel v mislih. Uporabil sem pa HD3000 kamero in prav uno rascam katera se direktno na platko rukne.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
yacked2
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jun 2013, 21:50

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a yacked2 »

mzakelj napisal/-a:Jaz sem testiral, pa je kar vredu, samo ni pa za fpv če si to imel v mislih. Uporabil sem pa HD3000 kamero in prav uno rascam katera se direktno na platko rukne.
Aha super. Kako pa si streamov? Jaz sem poiskusil uradno metodo preko netcat-a, a imam 4 s zamin slike, prav tako sem poiskušal z mjpg-streamjem, rezultat je malo boljši a vseeno bi lahko bilo bolje. Želim namreč čim manjši zamik, ker to potrebujem za kontroliranje robota.
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a denys »

Probaj znižat opcijo -cache 1024 na -cache 32 oz. karkoli manj od 1024, ko stremaš z netcatom, če bo kaj pomagalo.
yacked2
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jun 2013, 21:50

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a yacked2 »

denys napisal/-a:Probaj znižat opcijo -cache 1024 na -cache 32 oz. karkoli manj od 1024, ko stremaš z netcatom, če bo kaj pomagalo.
Dober predlog a je zamik še vedno prevelik za nadzor česarkoli, kot kaže bo treba z mjpg-streamer jem poiskati idealno rešitev.
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Raspberry Pi

Odgovor Napisal/-a galp »

Tule sem napisal kratek tutorial. viewtopic.php?f=28&t=86854

Fps-je na playerju je potrebno povišat na ene 300. S tem se zamik bistveno zmanjša. Je pa treba imeti malo bolj zmogljiv računalnik.
e.pavlin.si
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...