Pipistrel že tretjič zapored zmagal na NASINEM natečaju!

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Uporabniški avatar
Enco
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15 Nov 2010, 19:54
Kraj: Ljubljana, Velenje

Odgovor Napisal/-a Enco »

respect =D>

ampak sem pričakoval nekaj takega že od predlani ko sem bil na enem njihovem predavanju :D

pohvalno, da mamo v Sloveniji tolk dober razvoj da premagujemo svetovno konkurenco...

p.s. pa to je skor dvojna zmaga, saj je 2. uvrščena ekipa uporablala pipistrelova krila, motor pa je bil narejen v Mariboru... :D /*vsaj po info na netu*/

mislim da bo v naslednih tednih spet nenormalno velikrat stricu googlu postavljeno vprašanje "Where is Slovenia?" :D
Lepši kot je bil pri prvem poletu/splovitvi, model ne bo nikoli... :D
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

Enco napisal/-a:respect =D>

ampak sem pričakoval nekaj takega že od predlani ko sem bil na enem njihovem predavanju :D

pohvalno, da mamo v Sloveniji tolk dober razvoj da premagujemo svetovno konkurenco...

p.s. pa to je skor dvojna zmaga, saj je 2. uvrščena ekipa uporablala pipistrelova krila, motor pa je bil narejen v Mariboru... :D /*vsaj po info na netu*/

mislim da bo v naslednih tednih spet nenormalno velikrat stricu googlu postavljeno vprašanje "Where is Slovenia?" :D
tako je, češka ekipa je nastopila s Pipistrelovim letalom, ter motorjem narejenim v Mariboru, ter osvojila 2. mesto

tole je resnično velik dosežek, vse pohvala ;)

lp Robi
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Žalostno pa je to da ni mogel delati v Sloveniji v Italiji pa lahko.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Čestitke!:wink:
modelarr napisal/-a:Žalostno pa je to da ni mogel delati v Sloveniji v Italiji pa lahko.
Ali res ne? Ali ni to letalo narejeno v Sloveniji?
(Ali veste zakaj se seli del proizvodnje v Italijo? http://www.delo.si/gospodarstvo/pipistr ... aliji.html)
Odlašanje podpisa dvostranskega sporazuma, ki se ga ZDA zaradi varovanja svojega trga krčevito otepajo, pa bi po Boscarolovem mnenju lahko ogrozilo obstoj podjetja.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Enco napisal/-a: mislim da bo v naslednih tednih spet nenormalno velikrat stricu googlu postavljeno vprašanje "Where is Slovenia?" :D
Zakaj pa bi kdo to vprašal? Saj slovenija ni nikjer omenjena. Pogoj za sodelovanje je tudi da je firma ameriška, zato je tudi ekipa pipistrel-USA in sodelujejo z eno univerzo tam. Skratka, zasluge bodo bolj ali manj amerikanci pobrali :lol:
Fly it like you stole it!
Sm0ki
Razpravljalec
Prispevkov: 192
Pridružen: 23 Avg 2011, 11:08
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Sm0ki »

=D> =D> =D> =D> =D>

Lepi avijonček je to :o :o

:P
=D> =D>
Lp
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

T0RN4D0 napisal/-a:
Enco napisal/-a: mislim da bo v naslednih tednih spet nenormalno velikrat stricu googlu postavljeno vprašanje "Where is Slovenia?" :D
Zakaj pa bi kdo to vprašal? Saj slovenija ni nikjer omenjena. Pogoj za sodelovanje je tudi da je firma ameriška, zato je tudi ekipa pipistrel-USA in sodelujejo z eno univerzo tam. Skratka, zasluge bodo bolj ali manj amerikanci pobrali :lol:
In zakaj bi rabil gdorkoli zasluge pobrat, smo mu kaj šenkali?

Kot podjetje je pridobil izkušnje iz področja razvoja takega letala kar bo lahko nadaljno vnovčil(tolčenja po prsih se bolj teško)....

Sem lih zadnjič bral akrapovičev intervju kjer se že 8 let vojskuje z papirologijo da bi imel svojo testno progo...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Sej nisem rekel da bi moral, samo replika je bila da bo nevemkdo slovenijo iskal zaradi tega. :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Pipistrel je preselil proizvodnjo letal v Italijo, ker v Sloveniji ni dobil dovoljenja za izvoz v ZDA in Kanado. Pa je dal drugim delovna mesta-pametno. Kako pa bi preživel če nebi izvažal?
Kr neki !!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

modelarr napisal/-a:Pipistrel je preselil proizvodnjo letal v Italijo, ker v Sloveniji ni dobil dovoljenja za izvoz v ZDA in Kanado. Pa je dal drugim delovna mesta-pametno. Kako pa bi preživel če nebi izvažal?
Daj no, ne kvasi neumnosti. Predno širiš neresnice se vsaj pozanimaj naokoli. Ni res, da ni dobil dovoljenja za izvoz. Takega dovoljenja sploh ne potrebuješ! Ne obstaja. Sicer pa sem že malo višje podal citat, ki pove vse. Američani nas ne pustijo zraven. Tudi na NASA GFC ni zmagal Pipistrel iz Slovenije pač pa:
The Langelaan Aeronautics LLC / Pipistrel, based in Pennsylvania, is led by Jack Langelaan
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Sicer pa pustite uspešnim uživati v uspehu in ne zagrenite vsake dobre
novice.

http://www.flickr.com//photos/nasahqpho ... 3245/show/
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Čestitke! =D>

kolikor sem gledal to letalo, ni nič posebnega, pač so poštukali tisto, kar so že imeli od prej in dodali centralni del s motorno gondulo.
Zanimivo je, da sta pilot in sopotnik opremljena s čelado, med tem ko konkurenca leti s kapico na glavi...
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

mihec87 napisal/-a:
T0RN4D0 napisal/-a:
Enco napisal/-a: mislim da bo v naslednih tednih spet nenormalno velikrat stricu googlu postavljeno vprašanje "Where is Slovenia?" :D
Sem lih zadnjič bral akrapovičev intervju kjer se že 8 let vojskuje z papirologijo da bi imel svojo testno progo...
No in zato je dobil oz. kupil prostor v Španiji kjer bo naredil progo.

Ta in vsi ostali projekti so živi dokaz, da v sloveniji ni nič mogoče...

Drugače pa bravo našim =D>
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a vojmir »

POZDRAVLJENI !

G. Ivu Boskarolu in njegovi ekipi Pipistrel, moje iskrene čestitke ob doseženem rezutatu na področju letalstva

L. P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Odgovor Napisal/-a Finch »

Cestitam ekipi Pipistrela =D>

Krist napisal/-a:Čestitke! =D>

kolikor sem gledal to letalo, ni nič posebnega, pač so poštukali tisto, kar so že imeli od prej in dodali centralni del s motorno gondulo.
Zanimivo je, da sta pilot in sopotnik opremljena s čelado, med tem ko konkurenca leti s kapico na glavi...
To pa je slisat kakor da je stvar tolk enostavna da cudno da nimas svojega doma!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Finch napisal/-a:Cestitam ekipi Pipistrela =D>

Krist napisal/-a:Čestitke! =D>

kolikor sem gledal to letalo, ni nič posebnega, pač so poštukali tisto, kar so že imeli od prej in dodali centralni del s motorno gondulo.
Zanimivo je, da sta pilot in sopotnik opremljena s čelado, med tem ko konkurenca leti s kapico na glavi...
To pa je slisat kakor da je stvar tolk enostavna da cudno da nimas svojega doma!
Malo bolj poglej letalo, pa boš videl, da niso ravno preveč komplicirali glede letala. Trupa in krilo so uporabili od Taurusa. Centralni del pa so izdelali na novo. Je pa verjetno širši zaradi večje togosti letala. drugače bi bilo še komu slabo v drugi kabini ob raznih manevrih, ko bi hotel drugi trup malce po svoje...
Ne vem zakaj se niso odločili za zložljivo eliso.


Sem videl leteti njihovega Sinusa v Vinkovcih. Se je pilot res izživljal z njim, od počasnih preletov (gre res počasi), pa hitrih preletov, nehaj je tudi mahljal s krili. Delovalo je, kot da gre za malce večji model.
Uporabniški avatar
vocal
Tekmovalec
Prispevkov: 280
Pridružen: 24 Feb 2005, 15:39

Pipistrel

Odgovor Napisal/-a vocal »

Kapa dol in kako ponosni smo lahko =D> !
Žalostno pa je da Slovenija kot država ne podpira takšne ljudi dovolj in morajo iskati srečo zunaj.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Tale sporazum med zda ter drugo državo glede letal je obojestranska zadeva in kolikor vem je zadeva pri nas požegnana sam na drugi strani ne...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Krist napisal/-a: Malo bolj poglej letalo, pa boš videl, da niso ravno preveč komplicirali glede letala. Trupa in krilo so uporabili od Taurusa. Centralni del pa so izdelali na novo.
Čista poslovna logika - s čim manjšim vložkom narediti ravno dovolj za osvojitev prvega mesta. Kaj ti pomaga nagrada 1.6 mio$, če v razvoj vložiš >2 mio$ naprimer.
Ravno dovolj za zmago pa pomeni tudi, da imaš verjetno v rokavu še kakšno rešitev za naslednje tekmovanje.
Vsekakor celotni ekipi samo =D>
LP
Janez
Uporabniški avatar
Matija Škerjanec
Tekmovalec
Prispevkov: 203
Pridružen: 23 Avg 2010, 10:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matija Škerjanec »

Eno vprašanje: Ali se da dobiti kje načrte ali celo sestavljen model za letalo G4?
Se vidimo v zraku ;)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mene pa pri vsem veseli predvsem dejstvo, da so bile moje "slutnje" pravilne (opisano v temi smešne/zanimive slike), kjer sem se obdregnil ob premajhne repne površine, ter neugodno cirkulacijo okoli trupa, povzročeno z veliko razliko tetiv korenov notranjega in zunanjega krila, saj sem sedaj videl, da so letalu povečali repne površine, na trup in krilo pri kritičnem delu pa dodali vortex generatorje.
8)

SlikaVortex generatorji.

SlikaPovečan rep.

Moram pa priznati, da imam precej neurejene misli okoli tega tekmovanja in me bega veliko stvari:

Letalo je štirisedežno, vendar je videti, da sta bili vkrcani le dve osebi. "Ugibam", da so bili akumulatorji v nasprotnem trupu brez posadke.
To preračune ekonomičnosti (za ekonomiko porabe energije se je tudi šlo) nekako spremeni...odvisno ali se je računalo na dve osebi ali štiri. Nikjer nisem zasledil točno kaj in kako se je ocenjevala ta ekonomija in ekologija.. ima kdo kak uporaben link?

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 07 Okt 2011, 06:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Matija Škerjanec napisal/-a:Eno vprašanje: Ali se da dobiti kje načrte ali celo sestavljen model za letalo G4?
Zagotovo kaj več kot samogradnja ne bo šlo v tem trenutku.
Po moje, se tole kot model ne bi obneslo. Bi letelo, vendar bi bilo "žleht" za letet, sploh, če bi hotel leteti na robu obvojnice leta.

Morda najdeš kako risbo v treh pogledih na Pipistrel spletni strani.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Mitja, menda so bilo "žakli" na sedežih drugega trupa. Vsak po 80kg.
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Če se bo kdo lotil modelov pipistrela, naj nardi panthero. Lep avijon ko svina !
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...