Delavnica (učenje) spajkanja

Karkoli se vam zdi zanimivo, vredno ogleda,..., objavite tukaj!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

E točno. Okular sem mislil ja, natanko to. No s tem oz. podobnim smo v šoli gledali struktuto
lesa. Bolše kot tako ni moglo biti, ker preparat je le preparat in ga dobiš le s strganjen oz. rezanjem na nevem koliko mikronov debelo plast seveda vidiš tam lumene celic in celične stene pa vendar...
Slika
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

Spanjkanje SSOIC, TQFP, QFN in PLCC ohišij je zelo enostavno, za kar ne potrebujete super tankih špic in cina. Sicer je malce težko opisati pa bom vseeno poiskusil npr. SSOIC ohišje 14 pinskega čipa.

Na blazinico nogice 1 ali 8 (14 ali 7) nacinite miceno bunkico cina. postavite čip na podnožje. ko je čip lepo poravnan, konico očiščenega spajkalnika prislonite na baker vezja v neposredni bližini nogice in na samo nogico. Cin bi se moral v trenutku zliti. Sedaj lahko pricinate diagonalno nogico. Ostane nam tako še 12 nogic, za kar boste potrebovali nekaj spretnosti in hitrosti. Če ste začetnik, vam odsvetujem takšno spajkanje.
očistite spajkalnik in nanj nacinite večjo bunko cina. To bunko takoj prislonite na prvo nogico, ki ni bila pricinana in začnite z vlečenjem te bunkice po ostalih nogicah. Vezje s čipom mora pri tem biti obrnjeno tako, da gravitacija pomaga tekočemu cinu teči preko nogic. Prav tako mora biti čip z vezjem obrnjen tako, da vam cin ne bo tekel proti sredini čipa ampak navzven. Špica v trenutku vlečenja mora biti obrnjena proti smeri cinanja.

Če kdo dvom v to tehniko, mu lahko pokažem delujoča vezja ;), spajkana na ta način.

Tak način je uporaben tam nekje do 10 do 20 nogic naenkrat, saj več kot je nogic, večja mora biti bunka cina zaradi lastne teže cina, ki vam pomaga ciniti in zato, ker se ga sproti nekaj porabi. Če pa je binka prevelika, pa postane neobvladljiva. Pomembno je biti hiter, saj lahko elemente hitro pregrejete s takšnim načinom spajkanja.

Za tiste, ki še niso videli serijskgea spajkanja. V gorenju sem imel priložnost videti, kako se vezje z prilepljenimi elementi zapleje čez reko tekočega cina. Ja, reko :)

Spajkanje miniaturnih SMD elementov je tudi zelo enostavno. Trik je samo v tem, da morate element fiksirati na podlago, drugače se vam zna zgoditi, da se bo element "prijel" konice spajkalnika in tam žalostno pregorel, če ga ne boste enostavno odstranili. Tovarniško so SMD elementi prilepljeni pred cinanjem, vi pa si lahko pomagate tako, da tak element enostavno obtežite s kakšno deščico. Kako, pa se znajdite sami, saj ste modelarji ;).

upam, da bo komu koristilo.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Astraeus napisal/-a:Spanjkanje SSOIC, TQFP, QFN in PLCC ohišij je zelo enostavno, za kar ne potrebujete super tankih špic in cina. Sicer je malce težko opisati pa bom vseeno poiskusil npr. SSOIC ohišje 14 pinskega čipa.

Na blazinico nogice 1 ali 8 (14 ali 7) nacinite miceno bunkico cina. postavite čip na podnožje. ko je čip lepo poravnan, konico očiščenega spajkalnika prislonite na baker vezja v neposredni bližini nogice in na samo nogico. Cin bi se moral v trenutku zliti. Sedaj lahko pricinate diagonalno nogico. Ostane nam tako še 12 nogic, za kar boste potrebovali nekaj spretnosti in hitrosti. Če ste začetnik, vam odsvetujem takšno spajkanje.
očistite spajkalnik in nanj nacinite večjo bunko cina. To bunko takoj prislonite na prvo nogico, ki ni bila pricinana in začnite z vlečenjem te bunkice po ostalih nogicah. Vezje s čipom mora pri tem biti obrnjeno tako, da gravitacija pomaga tekočemu cinu teči preko nogic. Prav tako mora biti čip z vezjem obrnjen tako, da vam cin ne bo tekel proti sredini čipa ampak navzven. Špica v trenutku vlečenja mora biti obrnjena proti smeri cinanja.

Če kdo dvom v to tehniko, mu lahko pokažem delujoča vezja ;), spajkana na ta način.

Tak način je uporaben tam nekje do 10 do 20 nogic naenkrat, saj več kot je nogic, večja mora biti bunka cina zaradi lastne teže cina, ki vam pomaga ciniti in zato, ker se ga sproti nekaj porabi. Če pa je binka prevelika, pa postane neobvladljiva. Pomembno je biti hiter, saj lahko elemente hitro pregrejete s takšnim načinom spajkanja.

Za tiste, ki še niso videli serijskgea spajkanja. V gorenju sem imel priložnost videti, kako se vezje z prilepljenimi elementi zapleje čez reko tekočega cina. Ja, reko :)

Spajkanje miniaturnih SMD elementov je tudi zelo enostavno. Trik je samo v tem, da morate element fiksirati na podlago, drugače se vam zna zgoditi, da se bo element "prijel" konice spajkalnika in tam žalostno pregorel, če ga ne boste enostavno odstranili. Tovarniško so SMD elementi prilepljeni pred cinanjem, vi pa si lahko pomagate tako, da tak element enostavno obtežite s kakšno deščico. Kako, pa se znajdite sami, saj ste modelarji ;).

upam, da bo komu koristilo.
Jaz si pomagam s posebno pasto, drugače pa je postopek nekje enak tvojemu.
Za klasične elemente, ki se peljejo čez slap cina ni potrebno prilepit, pač sami stojijo na mestu. Pri SMD elementih se ne lepi, razen pri določenih elementih, pač pa se preko kovinskega sita nanese na platko cin v obliki paste. Seveda je pasta samo tam, kjer se elementi prispajkajo. Potem se položi elemente s pomočjo pincete ali pa posebne priprave. V primeru strojnega polaganja, pač stroj to opravi veliko hitreje in natančneje. Ko so vsi elementi položeni, se jih da v posebno peč. Pri nas v službi imamo 2 različni, ena je v obliki klasične pečice in služi bolj izdelavi prototipnih vezij, druga pa je večja in ima tekoči trak, po katerem potujejo platke skozi odseke z različnimi temperaturami, na koncu pride pospajkana in ohlajena platka ven, to je vsa umetnost.

@MarE69
Take platke mam najraje.... :wink:
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

O ko je že govora v tej temi o tem. Ravno sedaj se ubadam z eno shemo in bi zanj rad naredil tiskano vezje. Kateri program priporočate za to, da shemo pretvoti v "bodoše proge" katere bi sprintav na pavs in nato opravil foto postopek in zadevo zjedkal. Ali pa novejši postopek katero slikco bi z laserskim tiskalnikom naprintav na reklamni papir in iz tega nato z likanjem prenesel na bakreno ploščico in nato spet opravil jedkanje.

PS: naj bo program brezplačen in lahek, npr. potegneš oz. naložiš sliko sheme v program in on ti jo predela sam pa še malo popraviš v bodoče proge ki jih boš s pomočjo printerja preneselna baker.
Slika
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Krist napisal/-a:
@MarE69
Take platke mam najraje.... :wink:
Hm, a ti prinesem par kosov? Ravno spajkam 20 plat s QFN 4x4mm, brez nogic. Razmak med blazinicami je 0,5mm. Sem pa elegantno rešil problem ročnega spajkanja t.im. thermal pada. (To je velika blazinica, ki je na sredi ohišja s spodnje strani in jo je nemogoče zalotat brez reflow-a). Enostavno sem dal na tiskanino 2mm luknjo (metalizirano) in ko spajkanju blazinic "natankam" bencin, pardon cin v to veliko "vijo" in stvar je rešena. Pa še toplotno je bolj prevodno kot 9 malih vij. (glej prilogo)

LP,
Mare
Priponke
via.JPG
via.JPG (31.05 KiB) Pogledano 2808 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

MarE69 napisal/-a:
Krist napisal/-a:
@MarE69
Take platke mam najraje.... :wink:
Hm, a ti prinesem par kosov? Ravno spajkam 20 plat s QFN 4x4mm, brez nogic. Razmak med blazinicami je 0,5mm. Sem pa elegantno rešil problem ročnega spajkanja t.im. thermal pada. (To je velika blazinica, ki je na sredi ohišja s spodnje strani in jo je nemogoče zalotat brez reflow-a). Enostavno sem dal na tiskanino 2mm luknjo (metalizirano) in ko spajkanju blazinic "natankam" bencin, pardon cin v to veliko "vijo" in stvar je rešena. Pa še toplotno je bolj prevodno kot 9 malih vij. (glej prilogo)

LP,
Mare
Hehe, ravno te bom imel danes na sporedu, ker jih imamo na enih platkah, ki so strojno zaspajkane, pa je včasih potrebno še ročno popravit zadevo da deluje kot je treba. Če bo vse po sreči, jih ne bom rabil pospajkati več kot 30 komadov...
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Bom izkoristil kar to temo še v nadaljnje ker se mi zdi najbolj pravšnja.
Ja ker le sproti dobivam informacije(enajsta Šola učenja :lol: ) in bog si ga vedi ali bom šele pred smrtjo verel vsebistvene stvari za "život", sem spet naletel na dve meni zelo zanimivi informaciji. In sicer kako se še lahko spajka zahtevne SMD komponente na SMD tiskana vezja. To že vem da jih v industriji peljejo, kar skozi slap segrete spajke in je stvar opravljena. Kaj pa domača izdelava? Za to menda potrebuješ ti. "SOLDER PASTE" Za katero pa nevem kako to sivo zmes z majhnimi okroglimi granulatki, imenujejo pri nas. Prevedeno v slovenščino mi nebi dalo pravih rezultatov.
Zadeva je nekaj takega:
http://www.youtube.com/watch?v=Cc0UDire ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=0OIMmQkAuDQ&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=0iKPsxOM ... re=related
Za orodje ubistvu potrebuješ: pipeto, "SOLDER PASTE" in ravno prav ogreto pečico(ono majhno v velikosti mikrovalovke), pa morebiti odspajkalno pletenico za pobiranje viška in napak. Res ja da je malenkost dražja od navadne cin žice(priblišno 12€ po brizgi) seveda pa se dobi tudi v količini približno 2 decilitra v plastenki. Kot sem zgoraj napisal so to majhni granulatki pomešani s fluksom pa morebiti še kaj zraven in to je to, kar je v zgornjih posnetkih, problem je ker verjetno pri nas tega ne tržijo ali pa jaz nevem pod kakšnim imenom imajo to zadevo. Bi bil hvaležen za odgovor, če kdo kaj ve.

Kot drugo pa pa me zanima a se je kdo poglabljal v GBDSO Gameboy Digital Sampling Oscilloscope? Nimam pojma kje bi se to dobilo ceneje, enkrat pa sem tudi bežno zasledil, da bi šlo to narediti doma, vsaj za merilec EKG(kardiologija), sem bil prepričan, da so zmodali to konzolco in je deloval kot se zagre. Zadeva bi bila precej interesantna, če bi ponujali samo kartico, kar bi zadevo verjetno bistveno pocenilo in bi si šel potem nabavit en poceni GameBoy na Bolho.

EDIT: sedaj me skrbi samo jezik, ker so revije pač izdane v nevek katerem jeziku
Link: http://aoe.nerdlabs.org/
Članka: GBDSO - Gameboy Digital Sampling Oscilloscope, Del 1 in GBDSO - Gameboy Digital Sampling Oscilloscope, Del 2
Nazadje če sem prav razbral shemo, je ta "težkih" elementov samo ICjev. To potem pomeni, če sem prav doumel, zjedkaj ploščico in cini elemente. Kako cinit elemente, se pa navezuje zgornja točka. :lol:

No upam, da bo kakemu dal navdih, sam se bom verjetno še praskal po glavi. :lol:
Slika
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

shqwarch napisal/-a:problem je ker verjetno pri nas tega ne tržijo ali pa jaz nevem pod kakšnim imenom imajo to zadevo. Bi bil hvaležen za odgovor, če kdo kaj ve.
Tega gre na kile vsak dan :) Po naše se reče "Spajkalna pasta". To bo vsak razumel.

Jaz kupujem kar preko "severne luže", v Angliji. Nazadnje sem vzel take brizge:
http://si.farnell.com/jsp/search/produc ... SKU=149976

Če vzameš zalogo, jo daj v hladilnik. Se ohrani tudi leto in več. Za nejasnosti pri nakupih v farnelu kontaktiraj gospodično Valerijo, ki je klena Slovenka in tako tudi odgovarja na mail naslov: [email protected]

Če te še kaj zanima, pa vprašaj.

LP,
Mare
Odgovori

Vrni se na Vpisi novico, povezavo,...