Neo32 napisal/-a:Zakaj je bil papir za načrte včasih moder? Dobro vem da iz tega izhaja ime blueprint ampak, kaj je bilo tako posebnega na tem papirju?
Risali pa ste z čim, z tušem?
Malo sem se poigral z barvo, da je videti bolj "ameriško"
Drugače, pa se takrat risalo tako, da se je s svinčnikom narisalo osnovne linije in konture na bel papir.(na risalni deski seveda).
Potem se je čez postavil pavs papir (poltransparentni papir), na katerega se je risalo s tušem. Uporabljali smo rapidografe, najpogosteje firme Rotring.
Če ti je kaka črta ušla predaleč, si počakal, da se je tuš posušil, nato pa si previdno črto zbrisal s praskanjem z žiletko, nato pa poradiral z grobo radirko.
Teksti so se pisali s pomočjo šablon. Bilo je zamudno, a se na srečo ni vedno mudilo tako kot danes. Za krivulje in kroge smo tudi uporabljali šablone.
Načrti so se razmnoževali na papir, ki je imel na eni strani nanešeno neko rumeno snov, ki je izginila pod vplivom svetlobe.
Tam kjer je ta snov ostala, se je utrdila in spremenila barvo (V modro ali rdečo) pod vplivom par amonijaka.
Torej, v stroj si potisnil papir iz role in nanj dal svojo risbo. Valji so zadevo potegnili v stroj okoli steklenega valja, v katerem je bila močna luč. Kjer si bile narisane črte, je snov na kopirnem papirju ostala, vsepovsod drugod pa je izginila. Nato se je original risba vrnila, osvetljena kopija pa se je zapeljala še čez vroč prostor z amonijakovimi parami, kjer so se pokazale (razvile) temne črte iz tvoje risbe.
Zadeva je prav "prijetno dišala"

kot v moškem WC-ju kakšne zanikrne gostilne.
Najbolj veselo pa je bilo tankanje amonijaka (25%) v rezervoar v stroju. Če si bil nahoden...te je v hipu ozdravilo
Mislim, da CAD projektiranje še najbolj cenimo tisti, ki smo dali to "old fešn" šolo skozi, ker zelo občutimo razliko na bolje in lažje.
LP Mitja
No, sedaj pa "back to the drawing board", da odkidam, kar mi je bilo naloženo za danes.