Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Debata o modelih: PicoZ, Hummingbird, Sabre, Dragonfly, MicroBell, Ikarus Piccolo, Walkera in podobnih
Odgovori
Uporabniški avatar
SOLGOR
Razpravljalec
Prispevkov: 82
Pridružen: 03 Jul 2007, 14:08
Kraj: SOLKAN

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a SOLGOR »

nejc
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 04 Dec 2013, 11:22

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a nejc »

Hvala. Tale bo za začetek čisto dovolj. Ga bom kar naročil, ker je tudi cena ugodna.

Lp,
Uporabniški avatar
SOLGOR
Razpravljalec
Prispevkov: 82
Pridružen: 03 Jul 2007, 14:08
Kraj: SOLKAN

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a SOLGOR »

Želim ti let brez crashov in hitro napreduj, da greš na 3D.
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Jaz ti pa priporočam začetniški enorotorski 4-kanalni helikopter.

Dvorotorski je preveč stabilen, z njim se boš naučil voziti tako kot z RC avtom: levo, desno (vrtenje v osi propelerjev), naprej, nazaj. In tisti v Schweighoferju je mislim 3-kanalen (čeprav tam piše 4-kanalen), ker dvorotorski ne grejo bočno levo, desno. In v rahlem vetru ga ne moreš držati na istem mestu, ker nima bočnega gibanja.

Če bi rad v bodočnosti letel s 3D (akrobatskim) helijem, kot je V120D02, je bolje da začneš z Wltoys 911 (glej temo par vrstic nižje). Z njim se boš naučil lebdeti (ne leteti kot z dvorotorskim). Pri nas pa dobiš LRP Spinchopper 380 (Mantua model), ki je sicer trikrat dražji, imajo pa rezervne dele skoraj vse na zalogi. S Spinchopperjem sem se jaz učil leteti in prve dva tedna sem bil vsaki drugi dan v trgovini, zdaj pa sem ga dal že naprej, ker mi je postal preenostaven. Zdaj se pa spet učim z V120D02 in Super CP.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a Brane »

MiroP napisal/-a:Jaz ti pa priporočam začetniški enorotorski 4-kanalni helikopter.

Dvorotorski je preveč stabilen, z njim se boš naučil voziti tako kot z RC avtom: levo, desno (vrtenje v osi propelerjev), naprej, nazaj. In tisti v Schweighoferju je mislim 3-kanalen (čeprav tam piše 4-kanalen), ker dvorotorski ne grejo bočno levo, desno. In v rahlem vetru ga ne moreš držati na istem mestu, ker nima bočnega gibanja.
.
Od kod pa to, da dvorotorski ne gredo levo in desno??? če je 4 kanalen, kar piše da je, ima popolnoma enake osnovne komande kot vsak drug helikopter, gre naprej nazej levo desno gor dol in se vrti, le kot dvorotorski je primerjalno veliko bolj samostabilen kot enorotorski helikopterji, prav zato je pa tudi zelo primeren za popolnega začetnika.
Edino 3 kanalni niso v redu saj je vodenje drugačno in niso primerni za trening, ali kot predhodnica za 4 kanalne in kasneje prave helikopterje.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a anda »

Pozdravljen,

jaz sem tudi začel z tako Big Lamo... Super stvar, da natreniraš. Boš videl, da ga boš v cca. 2 - 3 tednih prerasel, ko boš osvojil komande. Ko boš preklopil na pravi 6 chanel heli boš pa videl, da je to popolnoma drug svet, glede stabilnosti, odzivnosti... in bo potrebno spet učenje po korakih od začetka.

Želim ti obilo užitkov pri vožnji helija.

lp,
andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
MRTadej
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 02 Nov 2013, 13:05

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a MRTadej »

ima kdo izkušnje s temi kitajskimi helikopterčki iz ebaya ali kaj podobnega za male pare?
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a anda »

MRTadej napisal/-a:ima kdo izkušnje s temi kitajskimi helikopterčki iz ebaya ali kaj podobnega za male pare?
Malo denarja, malo muzike... 8)

Ti ne priporačam preveč. Boš kasneje vložil veliko več denarja v popravljanje helija.

lp
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a modelarr »

To sploh ni res. Za začetek boljše da kupiš iz kitajske helikopter, ker boš 100% razbil tistega dragega in kitajskega.
Rezervni deli so zelo poceni, poštnina prav tako, le 3 tedne čakati dele je malo težko.
Kupi 4 kanalni mikro helikopter, se nauči leteti, ko boš tega obvladal lahko letiš tudi velike helije.
Predlagam kaj takega:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _RTF_.html
kasneje morda kaj takega:
http://www.banggood.com/WLtoys-V922-2_4 ... 81356.html
Potem lahko letiš karkoli.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Pa še tole preberi:
viewtopic.php?f=115&t=80898
Kr neki !!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tudi jaz se nikakor ne strinjam z splošno znanim rekom "za malo denarja malo muzike" v primeru ko gre za začetke letenja s helikopterji, nikakor ne.
Sam sem imel v začetku dva hikro helikopterja vrednostno okoli 30€-40€ vsak in z obema sem bil zelo zadovoljen, tako kar se tiče trpežnosti in tudi splošne kvalitete. Pravi greh bi bilo zapraviti 100€ ali več za enak helikopter od priznane znamke. Nadaljeval sem s cenenim 450 helikopterjem iz HK in bil navdušen, koliko kvalitete sem dobil za drobiž.
Drag kvaliteten helikopter je začetniku samo ovira in tisti ki začetnikom priporočajo tak helikopter (in teh ni malo) niso s temi cenenimi NIKOLI leteli.
Ovira je visoka cena, strah pred krešem (dragega in lepega helikopterja) in dragi rezervni deli. Vse to, začetnika ovira pri njegovem napredku, višje kakovosti helikopterja priznane znamke pa NOBEN začetnik ne bo občutil.
Ko v znanju letenja napredujemo, pa ponavadi res pridemo do točke, ko spoznamo, da ti cenovno ugodni helikopterji kvalitetno več ne zadoščajo in da bo treba seči globje v žep za nakup helikopterje višje kakovosti. A do takrat preteče nekaj vode, razbitih je nekaj helikopterjev in pravo razsipanje z denarjem je, če so to dragi kvalitetni helikopterji (ali deli zanje)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Se strinjam z napisanim. Ko prerasteš cenenga kitajca, si seveda kupiš pravo stvar.
Jaz imam kitajca HK450 in sem zelo zadovoljen z njim. Razbil sem ga že velikokrat in tudi nazaj sestavil. Učil sem se na napakah, sčasoma spoznal delovanje helija in pridobil izkušnje za potrebne nastavitve. Sedaj imam toliko rezervnih delov, da se ga bojim razbiti samo iz razloga, ker bom potem cel teden spet šraufal. Če bi vstrajal pri tem da za malo denarja ne dobiš kvalitete, verjetno helikopterja sploh nebi imel.
Zdaj sestavljam HK550 in če bo tako deloval in letel kot HK450 bo to super.
Še enkrat - začetniki:
-najprej si kupite 4 kanalni mikro helikopter z veliko deli in letite ter razbijajte
- potem pa nekaj večjega in se sami poskušajte naučiti kako se helikoper pravilno nastavi in kako deluje (meni je veliko pomagal ta forum in youtube)
- nato pridejo pa v poštev razni protosi in trexi
To je moje mnenje in se 100% ne motim-razen če imate veliko denarja potem pa.....
Kr neki !!
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Drag kvaliteten helikopter je začetniku samo ovira in tisti ki začetnikom priporočajo tak helikopter (in teh ni malo) niso s temi cenenimi NIKOLI leteli.
Res je, taki so kupili 3D helikopter in ker se niso mogli z njim naučiti, zdaj propagirajo simulatorje letenja. Jaz sem se malo mučil s simulatorjem, pa potem ugotovil, da je mali 4-kanalni heli najboljši, da "dobiš občutek za palčke" in prostorsko gibanje helija.
marci_boy
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 04 Jan 2012, 11:01
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a marci_boy »

Za kitajsko robo, je bilo velikokrat napisano, da ni nujno da deluje najbolj sigurno. Torej, če deluje slabše od priznanih firm, se lahko zgodi, da tisti, ki se uči ne ve ali je napaka v njem ali v napravi. Je krivulja učenja daljša. Že na tem forumu je bilo večkrat napisano, da so se za HK helije iskale druge rešitve, ker originalne niso bile zadovoljive in so se potem večkrat uporabili tudi deli od aligna, ali katere druge firme. Torej če sklepam iz napisanega je potrebno kar nekaj znanja kako stvari delujejo se modificirajo, da se zagotovi ustrezna kakovost naprave, kar pa je pri začetniku težko saj se šele uči. In če pride kdaj pa kdaj tudi zaradi same naprave do "kreša" je potrebno ponovno vložiti čas in denar in se mogoče že lahko približamo vrednosti, če bi že v začetku uporabili boljšo napravo. Sam nisem nikoli imel HK helikopterja. Začel sem z bladom 450 sedaj pa imam še aligna 600. Vzamite to samo kot drugo mnenje, tisti, ki je vprašal se bo lažje odločil. Najcenejši je pa seveda simulator. Za sebe lahko rečem, da ko se je zgodila "nesreča" sem želel takoj popraviti in nazaj v zrak. Če bi imel HK bi moral čakati tri tedne včasih tudi več na rezervne dele, tako pa sem se vsedel v avto odpeljal v DMT in po dveh urah že ponovno popravljal.
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a anda »

Ko sem se začel okvarjati letenja helijev, sem si kupil najprej enga kitajca, nato še drugega RTF. Mogoče je res prvih par ur delalo solidno, nato ne več. Vedno se je kaj pokvarilo kot npr. glavni motorček (krtačni- običajna praksa cenenih helijev), repni motorček, težave sprejemnika in oddajnika,... ko tudi tega cenenega recimo popravljaš porabiš ogromno ur za servis in ponovne nastavitve in še ziher nisi, če si pravilno nastavil, če nimaš obsebi kakšnega izkušenega modelarja, da ti preveri nastavitve. Kar hitro se ti lahko zgodi, da boš izgubil zanimanje za ta krasen hobi.Tudi pri padcu cenenega helija ti seveda potem še odlomi rep, servote, blade, ... in kakšen drug pomožni del. Tudi če deli stanejo 5 - 6 EUR-rov se ti to pri večih lomih kar hitro nabere.
Jaz osebno sem bil takrat že tako razočaran, da sem mislil vse skupaj pustiti in zaključiti s hobijem. Potem sem si pa tukaj prek foruma poiskal rabljen heli od Aligna, seveda za relativno male pare in mi še danes služi odlično. Če ne naredim lastne napake, sam od sebe mi še do zdaj se ni zabil. Pa tudi deli za recimo 500 klaso niso tako dragi. Recimo pri cenenem kitajcu običajno menjaš kar cel servo, tukaj pa za kakšen evro več zamenjaš zobnike in relativno hitro ga spet spraviš v zrak, ker ti te dele prodajajo skoraj na vsakem "vogalu". Greš lahko v zrak še isti ali pa naslednji dan in se poskušaš iz napake kaj naučit in ne čakat 3 tedne na dele. Ziher pol spet nimaš več tiste rutine, kot si jo imel pred padcem.
Kar se pa tiče simulatorjev; so večini modelarjev v pomoč, sploh pri 3D letenju. Sam nisem ravno najbolj domač pri simulaturju, zato raje letim v naravi in poiskušam trike na varni višini, da se še lahko pravi čas izvlečem iz nevarne situacije.
Kar sem pa napisal pri prejšnjem prispevku pa nisem svetoval začetniku, da si naj kupi klaso 700, da bo pol dal celo premoženje za servis helija. Sam sem začel s tremi kanali in potem presedlal na 6 kanalov. Šele nato po drugem kitajcu sem prešel na bolj kvaliteten heli in sem videl, da bi moral to storiti že prej, ker sem pri helijih RTF porabil veliko denarja za servisiranje in ne letenje.


lp
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
majstoralc
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Dec 2009, 18:08

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a majstoralc »

Jaz sem začel s kvalitetnim helikopterjem-Blade msr in sem takrat kar veliko odkartal zanj. Pokvarilo ali razbilo se mi je praktično skoraj vse, tako da sem kar veliko dodal za boljše aluminjaste dele, kar se je prav tako pokvarilo.Sedaj ko sem poizkusil podobnega kitajskega sem opazil da pravzaprav ni tako velike razlike. To lahko trdim za mikro helikopterje, ker večjega še nisem poizkusil, da bi bil boljše kvalitete.
Pa vseeno moram reči, da sem mi je na HK450 pokvarilo večinoma tisto, zaradi mojih napak-napačne nastavitve, strah in razni neumni manevri.
Se pravi, da se ni imelo časa pokvariti, ker sem prej razbil po neumnosti oz. neznanja.
Delov sem imel vedno dovolj za popravilo, ker sem jih po zelo smešni ceni, veliko dobil.
Tudi če bi imel denar za boljše kvalitete heli, ga zihr nebi kupil.
Helije itak letim samo za popestritev, sem bolj na letalih.
Vsak ima svoje prepričanje glede tega kaj je boljše za začetnike. Jaz glasujem za kitajca.
LP
dstelcer
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 16 Jan 2014, 18:04

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a dstelcer »

Živijo. Mene pa zanima, kateri heli bi bil najbolj primeren zame.? Do sedaj sem treniral z jmx f46 in se mi zdi, da ga kar obvladam, zato bi rad šel kak korak dlje in sicer na 6 kanalne helikopterje.Blo bi naj nekaj vmesnega, tam do 300 eur. Imam nekak nagledane ti dve varianti:
-WALKIRA MASTER CP
-E-SKY BELT CPX
Zanima me če sta ta primerna za začetek oz. a mi lahko priporočate še katerega drugega. Bi si pa kasneje, če ne izgubim prej veselja omislil eno konkretno zadevo recimo T-rexa.Hvala
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a anda »

Bolj ti priporočam belta, ker ima rep gnan preko jermena oz. kardana. Walkera, katero sem tudi sam imel, ni bila toliko dobra, ker rep žene pomožni motorček na samem repu. Odzivnost je zelo slaba in še zamuja, preverjeno. Preko belta boš pa laže natreniral, da si boš kupil kasneje še kakšen drugačen heli. Z beltom boš v bistvu naredil en korak manj, če boš hotel it na večje helije.
lp
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
markobal6
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 24 Jan 2014, 16:03

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a markobal6 »

Zdravo!
Sem popoln laik v tem "hobiju" tako da me zanima kaj priporočate za začetek. S tem se zaenkrat nimam namena resno ukvarjati, ampak malce za sprostitev...torej kaj bi bilo primerno nekje do 100€, zanima me kako je s temi kamercami in fotoaparati nameščenimi na njih(imam željo da bi imel takega), je to vredu zadeva? Seveda me zanima tudi kako je s temi časi letenja in časom polnitve, logično si želim nekaj, kar bo dolgo letelo in se v najkrajšem času napolnilo. Seveda bi bilo to namenjeno zunanji uporabi tako, da tisti "ta" notranji odpadejo.
Sem že gledal nekaj vendar je tega toliko da niti približno ne vem kaj je dobro, kaj ne in kam sploh it iskat!? Sicer pa sem iz okolice Kamnika, tako da Ljubljana, najraje pa Kranj.
Hvala vam lepa!
LP mb
majstoralc
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Dec 2009, 18:08

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a majstoralc »

100€ bo veliko premalo za tvoje želje. Najprej se boš moral naučiti leteti, potem boš našparal nekaj denarja-kupil željeno nato pa se ti bodo želje uresničile.
Prilepi kaj si gledal, pa ti bomo pomagali izbrati.
Ne razumem zakaj si dal besedo hobi v narekovaje?
markobal6
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 24 Jan 2014, 16:03

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a markobal6 »

Niti nisem ne vem kako gledal...opazil sem ta 2: http://www.rcsvet.si/tri-kanalni-heliko ... f-1gb.html
http://www.rcsvet.si/rc-helikopterji/10 ... kanal.html

Zakaj sem dal besedo hobi v narekovaje, ker bo to zaenkrat moj drugi hobi, z nečim se že ukvarjam, vendar pa bi rad še kakšne izzive in me je pritegnilo še to.
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Tole kar si ti gledal ni glih primerno za kakšno letenje zunaj, pa še snemanje povrhu. Domet samo 30m.
Pa še tri kanalni je. Bolje da kupiš nekaj takega:
http://www.banggood.com/WLtoys-V912-4CH ... 82901.html

Lahko pa pogledaš, ker imajo v tej trgovini kar ti srce poželi za začetnike po zelo ugodni ceni. Pa še freeshiping.
LP
Kr neki !!
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a anda »

Za popolnega začetnika je po moje dober kakšen 4 kanalni heli, da se naučiš osnovnih funkcij letenja. zelo dober heli je Big Lama od E-SKY RTF.
Tukaj imaš link: http://rc-modeli.net/4-kanalni/326-e-sk ... a-let.html
Boš videl, da ti ne bo žal, pa še rezervne dele boš lahko brez problema dobil. Če te že ne bo bolj potegnilo v heli svet, tud zapravil ne boš veliko.

lp
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
markobal6
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 24 Jan 2014, 16:03

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a markobal6 »

Zanimiva tale Lama! Zanima me samo domet, čas letenja z baterijo in čas polnjenja baterije? Sem iskal pa nisem nikjer našel.
Jo prodajajo še kje ali samo na tej spletni trgovini?
marci_boy
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 04 Jan 2012, 11:01
Kraj: Vranji Vrh

Re: Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a marci_boy »

Jaz imam takšno lamo doma. Z njo sem začel osvajati svet helijev. V zraku si lahko do 15 minut in domet sprejemnika in oddajnika je dovolj velik, ker je to relativno majhen helikopter prej postane zaradi odaljenosti premajhen, kot pa zmanjka dometa. Je pa tako kot vsi te vrste heliji zelo neodporen na veter. Mislim da je priložena baterija 3s 800mAh 1C in polnilec, ki jo napolni v eni uri. Leteti se ga pa navadiš dokaj hitro. Zame je bil odskočna deska v velikost 450 6ch.
Odgovori

Vrni se na Mikro-elektro helikopterji