Kateri helikopter? Tema za ZAČETNIKE

Debata o modelih: PicoZ, Hummingbird, Sabre, Dragonfly, MicroBell, Ikarus Piccolo, Walkera in podobnih
Odgovori
Lenko
Razpravljalec
Prispevkov: 190
Pridružen: 17 Nov 2004, 17:12
Kraj: Preddvor

Kateri heli za zabavo

Odgovor Napisal/-a Lenko »

Pozdravljeni!

Iščem model začetniškega helija.Letim z letali in bi ga imel samo za za zabvo in vzel bi ga s seboj na dopust.

Nekako razmišljam o teh dveh modelih
http://www.dmt-modellsport.at/smartshop ... goryId=121
http://www.dmt-modellsport.at/smartshop ... goryId=121


Katerega bi vzeli Vi, oz. kakšna je razlika med tidtim z enim in tistim z dvema rotorjema.

Hvala za odgovore, LP
Uporabniški avatar
rbreznik
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 15 Avg 2005, 18:47
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rbreznik »

prvi heli (bell) je narejen za letenje indoor. (tudi zunaj gre ampak nesme pihat niti sapica)
drugega (carbooon) pa lahko voziš not in zunaj, tudi ko piha gre!


Sam imam carbooona sicer je že nekoliko predelan in leti izjemno mirno in stabilno. =D>


Če te še kaj zanima vprašaj.
lp Rok
corona 2.4GHz
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Letim nekaj podobnega kot je prvi na linku, sicer od firme Jamara, modelu pa je ime Lama. Tudi jaz ga imam samo za hece, sicer sem pilot "klasičnih" zadev.

Sicer pa bodi pozoren na to, da če se nočeš stvari skoraj profesionalno lotiti in bo stvar zares namenjena samo zajebanciji na terasi na morju, potem vzemi raje dvorotornega.

Takega kot ga imam jaz, dobiš v Gasilski opremi v LJ, boljši od graupnerja pa je, ker ima zložljive rotorje in ga kasneje polomiš.
Uporabniški avatar
brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Maj 2006, 13:53
Kraj: Nm-Stranska vas

Odgovor Napisal/-a brokenwing »

ce izberaš med graupnerjevim Bellom ter Lamo, izberi Lamo. Sam imam bella. cisto solidno leti, vendar pa ima lama Vec detajlov. Sam sem bella tudi vzel na morje in je blo super! ps:(bellu v zraku same od sebe pokajo elise, brez zajebancije, se mi je že dvakrat zgodilo)
se tipkamo!
Uporabniški avatar
A6_quattro
Profesor
Prispevkov: 1169
Pridružen: 08 Sep 2006, 15:11
Kraj: lj

micro bell ali sabre ???

Odgovor Napisal/-a A6_quattro »

prosim za predloge kaj kupiti oz. keri je boljsi?
Uporabniški avatar
dolfe
Tekmovalec
Prispevkov: 230
Pridružen: 20 Jul 2006, 08:48
Kraj: Ljubljana&Visoko morost

Odgovor Napisal/-a dolfe »

Jast sem za Bella.
Kaj menijo ostali boš pa vidu, verjetno se bodo mnenja kresala.
Za vsako rit se palca najde.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

se mi zdi, da je sabre bolj podoben "pravemu" helikopterju, ker ima pač en glavni gotor+repnega, zato je pa manj stabilen kot bell, ki mi deluje dosti bolj igračkasto... :wink:


lp
Peter
NeoTO
Razpravljalec
Prispevkov: 156
Pridružen: 27 Avg 2006, 08:55
Kraj: Ločica ob Savinji

Odgovor Napisal/-a NeoTO »

Če želiš v prihodnosti voziti malo večji 'pravi' model helikopterja, potem ti svetujem Sabreta. Precej trdoživa zadevca, celo težja za letet po nekaterih izjavah. V Avstriji jih dobiš mislim da za celo 100€...
Bella letet ni noben poseben izziv. Kolikor sem videl pri Mihu stoji, ko ga enkrat strimaš v nulo, čisto na miru v zraku. Na komandah pa moraš precej delat, da ga sploh kam premakneš, ko jih spustiš, se sam stabilizira in ustavi... Druga njegova slabost pa je, da za ven in za kakšne akrobacije heli sploh ni (baje lahko ob prehudih ovinkih celo rotorja trčita in se polomita...), kar pri Sabretu sploh ne drži - oz. ravno zunaj ga je užitek vozit.
Sam sem kot čisto noob v modelarstvu in brez pomoči izkušenih potreboval slabih 14 dni, da sem dokaj dobro lebdel z Sabretom (kolege sem potem 'naučil' zasilno ledbet že v enem večeru... :lol: ), za Bella pa potrebuješ nekaj ur (ali pa še to ne).
Je pa res, da dobiš pri Bellu že LiPoje zraven, bi Sabretu jih je pa dobro čim prej nabavit...
Lp,
Matevž
Uporabniški avatar
A6_quattro
Profesor
Prispevkov: 1169
Pridružen: 08 Sep 2006, 15:11
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a A6_quattro »

se kake izkusnje.....kakega mojstra?
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Če si čisti začetnik je po mojem bolje bell, ravno zato, ker je bolj stabilen, itak pa po parih kreših ni več vse tako lepo. Rata velik bolj nestabilen in ga ni tako lahko letet po sobi. Res pa je, da soba kmalu rata premajhna in si ga želiš sprobat zunaj. Tu pa nastane problem, že pri majhni sapici je model težko letet po svoji volji pa še ostri zavoji so lahko kritični.
Pri bellu mi je šlo na začetku na živce, da pri premikanju zgublja višino in sem jo moral skos popravljati pa tudi po parih kreših ne morem strimati repa, da bi bil pri miru.

lp
NeoTO
Razpravljalec
Prispevkov: 156
Pridružen: 27 Avg 2006, 08:55
Kraj: Ločica ob Savinji

Odgovor Napisal/-a NeoTO »

Po mojem je pa bolje začeti z malo bolj resnim modelom, čeprav je še vedno igrača (v mislih imam Sabreta). Tisti Bell lebdi že sam od sebe, kar mi sploh ni všeč. Pač učenje ne traja 1 ali 2 dni, ampak nekaj tednov. Je vredno!

ps: edini problem je z rezervnimi deli, ker moraš imeti prav srečo, da jih pri Nebcu dobiš takrat, ko jih potrebuješ... Če boš heli tam kupoval, ti bo zagotovo omenil, da jih ima večino na zalogi, kar jih pa nima, pa jih dobi v tednu ali dveh... Yeah, right... :D Sem že čakal 1 mesec, potem pa sem raje drugje iskal...
Lp,
Matevž
Uporabniški avatar
dolfe
Tekmovalec
Prispevkov: 230
Pridružen: 20 Jul 2006, 08:48
Kraj: Ljubljana&Visoko morost

heli

Odgovor Napisal/-a dolfe »

Trenutno imam mikro heli HELISKY pa vam povem fantje, stari dec je ponorel, ko je to igračo obdržal v zraku 5 min skupaj, ali še več.Danes ga obdržim že 10 min in več, in to v tesnem prostoru, je potrebno ves čas delati.
Za začetek sploh ni važno ali je podoben pravemu helikopterju ali ne.
Ni problem Sabre-ja v zrak spravit, problem je v zraku ga obvladat in naprimer hitro osmico peljat.Pa tudi vožnja v šolskem kareju je problem čeprav izgleda čisto nedolžno.
Sem letos dva Sabre-ja demoliral pa vem kaj govorim.
Ali ni bolje dati 13.000,00 SIT za nekaj kar visi v zraku in pridobiti izkušnje za reagiranje in občutek za smer, kot pa dati 10 krat po 5.000,00 sit za rezervne dele. Pa še ti niso stalno na zalogi kot so nekateri iskusili.
Sem o mojih učnih korakih s Sabreom letos dovolj pisal, svetujem preberite, pa si ustvarite svoje mnenje. Res pa je tudi, da mladi hitreje dojemate stvari in reagirate drugače od nas starejših. Lahko nam pa tudi kaj verjamete, če že sprašujete in iščete nasvete.
Vprašajte stare helijaše, pa naj brez sramu povejo po pravici, koliko znašajo stroški da se naučiš leteti z nečim kar je "pravi helikopter".
Imam prijatelje, ki ima par helijev od najmanjšega do skoraj dva meterskega ima pa seveda tudi plačo tako, da si to lahko privošči.Pa mislite da reče "znam leteti ali letenje obvladam". Ne, mene sprašuje kako se jast učim.
Ko bom obvladal vožnjo v vse smeri, tudi takrat ko mi heli slučajno uide za hrbet in se sunkovito obrneš ter pravilno reagiraš brez razmišljanja kaj storiti, potem bom pa spet Sabreta na sprehod peljal, za njim pa morda kaj še bolj resnega.
Seveda je pa pri vsem veliko odvisno od finančnega dosega, sebe ali svojih staršev.
LP dolfe
Za vsako rit se palca najde.
Uporabniški avatar
A6_quattro
Profesor
Prispevkov: 1169
Pridružen: 08 Sep 2006, 15:11
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a A6_quattro »

tako je ...v modelarstvu igra vlogo vecino denar...marsikej lahko delas in se ucis ce mas $$$. Ce pa komi napraskas za model pa usujes pa ga vrzes u kot....je pa hudic. NO MONEY NO FUNNY
zagarck
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 17 Nov 2006, 17:39

Kateri helikopter za začetnika?

Odgovor Napisal/-a zagarck »

Pozdravljeni!

Mene pa zanima kateri helikopter bi bil primeren za začetnika.

HVALA
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Bell 47g, lama ali pa malo zahtevnejši sabre.
Pa tudi tukaj je govora o tem :wink:
viewtopic.php?t=15958

lp
Uporabniški avatar
rapz0r
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 29 Mar 2007, 20:41
Kraj: LJ

Prvi model helikopterja

Odgovor Napisal/-a rapz0r »

Pozdravljeni,

precej sem se navdušil za model helikopterja pa nevem kaj kupiti.

Na bolhi sem našel enega poceni http://www.bolha.com/oglas2249489 in je kompleten. A se mi ga splača kupit za teh 60€ ali raje dam malo več denarja? Kolikor sem bral po tem forumu, naj bi bil LAMA helikopter dober za začetnike. http://www.top-modeltehnik.si/izpis/uvod.php?kat=74 Nekak mi ni uspelo razbrat, a je v kompletu vse kar potrebujem? Kakšna je razlika med tema helikopterjema?

Je še kaj boljšega za ta denar? 130€ bi blo res največ za komplet z vsem kar rabim.

Hvala za odgovore.

EDIT: Še nekaj me zanima, se da v te zgoraj kasneje vgradit močnejši motor, če bo ta premalo?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bistvena razlika med helikopterjema je, da je lama ali micro 47 popolnoma upravljiv v vseh smereh, medtem ko ima dragonfly samo gas in smer (kot piccoZ). Praktično to pomeni da dragonfly ne more kontrolirano leteti naprej/nazaj ter bočno medtem ko micro 47/lama lahko.

Če povzamem; dragonfly ti ne bo dal nikakršnih izkušen, micro 47 pa bo dal izkušnje kar se tiče smeri upravljanja (lebdenje, od sredaj bočno).
Uporabniški avatar
rapz0r
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 29 Mar 2007, 20:41
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a rapz0r »

No, to sem zvedel, sem poklical modela ki prodaja pa mi je povedal.
No torej odločitev je padla, nabavu bom nekaj za 100-130€.

LAMA zgleda vredu, ker ima dva rotorja, torej večja stabilnost. A obstaja več verrzij? Katero priporočate, do zgoraj napisane cene.

Še priporočam, če ima še kdo kak predlog, kater heli bi bil najboljši za zgornjo ceno, pa če se da link do slovenske trgovine, prosim.

EDIT: Spet sm neki pozabu, http://www.top-modeltehnik.si/izpis/uvod.php?kat=166 tale model sem gledu pa ma zravn 7,4V/800mAh akumulator. A gor pol pašejo vsi akumulatorji, samo da so pač 7,4V ? Ker potem bi vzel zravn še neki močnejžga za okol 30€, da bo kej od letenja, ker mi je mal smotan, da letiš z modelom 5 minut pol pa eno uro al pa več čakat da se baterije nafilajo.

Pa še vedno me zanima če se pri teh modelih za ~100€ da menjat motor?
Uporabniški avatar
action man 62
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 07 Jan 2006, 23:28
Kraj: nova horica

Odgovor Napisal/-a action man 62 »

Lama je za začetnika čisto dovolj dobra izbira,no obstaja tudi malce večja izvedba z ALU deli a tudi dražja,cca 160 EUR.Glede akumulatorja pa tako: lahko dokupiš dodatne ,paziti je potrebno na težo,zunanje mere,če hočeš da ti lepo sede v ležišče in seveda kapaciteto.V Top-modelu imajo primerne akumulatorje 900 mAh ki lepo pašejo na model.Z originalnim akumulatorjem lahko letiš neprekinjeno cca 10-12 min, z 900 mAh pa še kakšno minuto ali dve več.Po mojih izkušnjah lahko povem da 10 min neprekinjenega leta nisem uspel spraviti skupaj kar nekaj časa.Ko pa enkrat prideš do tega nivoja in model popolnoma obvladaš je potrebno misliti na kaj bolj konkretnega,kar pa ceno najmanj potroji.Standardni motorji pa povsem zadostujejo za ta model in njegove zmogljivosti,denar raje prihrani za nov model,če te slučajno "potegne noter".Načeloma je zamenjava možna,saj omejitev navzgor praktično ni,vprašanje pa je ,če je smiselna.
LP,Zoran
Uporabniški avatar
ZERO
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 25 Dec 2006, 11:02
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a ZERO »

Lahko pa se odločiš za helikopter z enim rotorjem, jaz sem začel z REELY-jem , stal je 150€, en čas celo 100€ zdaj je mislim da 120€ pri Conradu.
Takih podobnih modelov je zelo dosti, tako da izbira je. Zraven je 700mAh baterija in za tako začetniško letenje je čisto dovolj, glede na to de letaš bol na easy mi je baterija držala skoraj 15 min., s tem da nisi celi čas v zraku.
Vzdržljiv je zelo, pomoje bolj kot tisti z 2 rotorjema, kako pa je glede letenja pa ne vem ker nisem poskusil z 2 rotorskim, zelo pa mi je pomagal križ, brez njega mi niti vzletet na začetku ni uspelo. toliko o mojih izkušnjah, odloči se pa sam.
Uporabniški avatar
rapz0r
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 29 Mar 2007, 20:41
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a rapz0r »

Sem pogledal tega REELYja pa mi je precej lepši od lame. Samo mam pa spet eno vprašanje, kolk se realno pozna razlika med enim, dvema rotorjema?

Pri pravih helikopterjih je precejšnja razlika, za te pa nebi vedu.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

rapz0r napisal/-a:Sem pogledal tega REELYja pa mi je precej lepši od lame. Samo mam pa spet eno vprašanje, kolk se realno pozna razlika med enim, dvema rotorjema?

Pri pravih helikopterjih je precejšnja razlika, za te pa nebi vedu.
Kaka pa je razlika pri pravih helikopterjih? Rotorja sta vedno dva, le da je v enem primeru en glavni drugi repni, v drugem pa sta oba v funkciji glavnega rotorja.



Pri tem je ta, da je zgornji rotor nekrmarljiv in deluje samo za stabilizacijo, spodnji pa se upravlja preko nihajne plošče a.k.a. swashplate. To ga naredi zelo stabilnega, še več. Ima hibo, da se ustavi po nekaj metrih progresivnega leta ker se zaradi velikega žiroskopskega momenta zgornjega rotorja ustvari ravnovesje sil.
Uporabniški avatar
rapz0r
Tekmovalec
Prispevkov: 305
Pridružen: 29 Mar 2007, 20:41
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a rapz0r »

Kaj potem priporočaš/te? Fotr je pravi pilot in pravi, da naj vzamem LAMO ki ma dva glavna rotorja, ker je bolj stabilen, zanima me pa če je tistga z enim rotorjem res tolk težji letet in kater ma boljše akrobatske sposobnosti?
Uporabniški avatar
ZERO
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 25 Dec 2006, 11:02
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a ZERO »

akrobatske sposobnosti z 2 rotorskim helikopterjem lahko kar pozabiš, pa še zunaj ga že mali veter naredi nestabilnega, sej nevem zakaj misliš da bi bil z 1 rotorjem manj stabilen, zadjni rotor sam ravna rep z gyrotom tako da povečuje oz. zmanjšuje obrate. lažje je samo to da pri 2 rotorskem nimaš dela z repnim rotorjem, ko pa boš izkušen pa ga boš pomoje pogrešal.

če me mogoče nisi razumel kako deluje repni rotor pri REELY-ju še video:
http://www.mobisux.com/album/data/500/34292PIC_2205.AVI
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Akrobatskih sposobnosti nima nobeden od teh dveh oz. ne vem če bi si kaj upal z Sabre in podobnimi. Za tako letenje si bo treba umislit kaj v smislu Trex-a in Shoguna, sicer pa na začetku lahko pozabiš take manevre ker delajo že osnovne stvari velike težave vsaj pri slednjih dveh helikopterjih.

Oba sta dokaj stabilna, sta primerna za učenje. Čeprav ima le en glavni rotor je še vedno stabilen, po vsej verjetnosti zaradi težjih krakov.
Odgovori

Vrni se na Mikro-elektro helikopterji