BELL 47G vs LAMA RTF

Debata o modelih: PicoZ, Hummingbird, Sabre, Dragonfly, MicroBell, Ikarus Piccolo, Walkera in podobnih
Odgovori
Uporabniški avatar
Teta
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 19 Sep 2005, 13:38
Kraj: Trzin

BELL 47G vs LAMA RTF

Odgovor Napisal/-a Teta »

Sošolcu za rojstni imamo namen kupit heli. Kot prvi heli mislm da bo primerno (z avioni že zna letet).

http://trgovina.mibomodeli.si/izpis_kat ... &Level3=51
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id/61880

Modela sta si po merah zelo podobna. Tudi pri ceni je Bell v akciji in pride enako kot Lama. Je med njima kakšna resnejša razlika v paketu, letalnih lastnostih?
Ima kdo izkušnje z obema modeloma?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Sam sem letel z kolegovim Bellom in je prava igračka, leti zelo mirno in se lepo odziva. Sam bi sicer raje kupil Mini Lamo, ker se mi veliko bolj dopade, zdi se mi tudi, da so detajli bolje narejeni kot na Bellu, edino komande nisem videl. Graupnerjeva komanda pa dela tudi s drugimi sprejemniki 35MHz, kar pa lahko pride prav pri drugih manjših modelih.
Uporabniški avatar
Teta
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 19 Sep 2005, 13:38
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a Teta »

Najprej hvala vsem za nasvete.

Nakoncu smo kupili Lamo. Nazačetku it ni nič jasno, ko pa poštuderaš komando za višino gor-dol in smer (vrtenje) levo-desno se pa začne letenje! Tako smo se trije v dveh dneh naučil solidno letet.
Je pa včeraj cca.3m nad tlemi v zavoju odletela tista utež nad zgornjim rotorjem. Heli je padel na tleh z enim polomljenim krakom.
A mogoče kdo ve kako se da to fiksirat, da se ne bi ponovilo?
Uporabniški avatar
brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Maj 2006, 13:53
Kraj: Nm-Stranska vas

Odgovor Napisal/-a brokenwing »

sliko prosim.
se tipkamo!
Uporabniški avatar
Teta
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 19 Sep 2005, 13:38
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a Teta »

Tale utež na prvi sliki je povezana z zgornjim rotorjem. In je vstavljena nad nad njim - druga slika.

Rad bi pa preprečil da ne bi še kdaj vn padla. Kakšna ideja?
Priponke
P8221478.JPG
P8221478.JPG (50.39 KiB) Pogledano 5834 krat
P8221490.JPG
P8221490.JPG (52.19 KiB) Pogledano 5834 krat
Uporabniški avatar
brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Maj 2006, 13:53
Kraj: Nm-Stranska vas

Odgovor Napisal/-a brokenwing »

verjetno je nekje na nosilcu vijak, ki ga moraš zategnt(na bellu je tako), da se potem tisto ne sname
Priponke
vijak.JPG
vijak.JPG (53.54 KiB) Pogledano 5822 krat
se tipkamo!
Uporabniški avatar
Teta
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 19 Sep 2005, 13:38
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a Teta »

No mogoče je pa to prednost Bella, Lama nima nobenega vijaka.
Uporabniški avatar
brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Maj 2006, 13:53
Kraj: Nm-Stranska vas

Odgovor Napisal/-a brokenwing »

Hmm, potem se bo pa treba pa znajt. Mogoce lahk nardis luknjo ter vgradis ta vijak sam(ce se ne motim bi bil primeren vijak iz kake odslužene avdio kasete) Ce ne pa pac leti brez varovala. nikakor ga ne lepi, ker se more prosto premikati. mogoce bi lahko vlepil malo nad zatičem, tako da bi se ta lahko še vedno prosto premikal, vendar potem model ne bo šel več v originalno embalažo, tako da bo transport težji(če ga vzameš s seboj na potovanje) poudarjam, da sem napisal nad zatičem!
se tipkamo!
Uporabniški avatar
Matic7
Tekmovalec
Prispevkov: 237
Pridružen: 13 Sep 2005, 10:58
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matic7 »

jaz sem (tudi na podlagi te teme) lepo naročil Bella in pride ju3 do mene, je rekel prijazni Miran v Mibu. Bom poročal kako se obnaša v naši dnevni sobi.
Zadnjič spremenil Matic7, dne 19 Okt 2006, 18:34, skupaj popravljeno 2 krat.
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Zdravo....

Jz..sem si tud lamo privošču, pa me zanima, če je gdo od vas že kaj modificiral.

Bral sem na tujih forumih, da se motorja precej grejeta....in pa problemi z Gyrom....?

Mogoče ima gdo 1000Mh Li-po te?
Kaj ste naredili z anteno...?
V originalu je povita v ovoj pod sprejemnikom?

Karkol?

Lep pozdrav
Salto H101
Uporabniški avatar
Matic7
Tekmovalec
Prispevkov: 237
Pridružen: 13 Sep 2005, 10:58
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matic7 »

Matic7 napisal/-a:jaz sem (tudi na podlagi te teme) lepo naročil Bella in pride ju3 do mene, je rekel prijazni Miran v Mibu. Bom poročal kako se obnaša v naši dnevni sobi.
še vedno sicer leti bolj pri tleh, kot visoko, ampak po par trenutkih polne koncetracije in mirne roke je zadevica odplavala tudi cca. 2 m v zrak, se obrnila okoli svoje osi in lepo nežno pristala na tleh =D>

celi je :lol:
Uporabniški avatar
Matic7
Tekmovalec
Prispevkov: 237
Pridružen: 13 Sep 2005, 10:58
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matic7 »

A sem jaz pravilno pogruntal, da je heli pri tleh nemiren in gre malo po svoje zaradi zračnega toka, ki ga dobi nazaj od tal?

Vsaj zdi se mi tako, da je pri tleh precej nemiren, ko pride enkrat malo višje (recimo nad pol metra), pa postane precej bolj miren.
Ali pa je to samo trenutek dovolj mirne roke pri korekcijah, ko mi je uspelo prit malo višje in takrat skorajda povsem na mestu lebdeti? Mogoče narobe postavljeno težišče? Mislim, da ne, ker gre povsem random, enkrat drsi desno, drugič levo, običajno malo naprej, zelo redko nazaj. Ko je višje, pa stoji skorajda na mestu.

Hvala za začetniško pomoč pri teoriji :wink:

LP,
Matic
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kar se ti dogaja je pojav, ki se mu reče Ground effect, ali talni efekt. To je pojav pri katerem je helikopter na "zračni blazini". V splošnem velja, da je helikopter v talnem efektu, ko lebdi na višini polmera glavnega rotorja (tu dobi okrog 7% na potisni sili). Efekt se pa popolnoma razgubi na višini 1,25*premer rotorja. Povdarjam da helikopter mora lebdeti, ker v progresivni hitrosti zrak z inducirano hitrostjo ne priteka več na tla, kjer mora spremeniti smer (ustvari se t.i. blazina) ampak skozi disk rotorja priteka še t.i. nabojni zrak, ki popolnoma spremeni tok zraka skozi disk rotorja.

V talnem efektu je zarati te zračne blazine in nepredvidljivih sprememb zračnega toka zato težje lebdeti kot izven, vendar pa lebdenje v efektu tal porabi manj energije oz. moči kot zunaj tega.

Upam da sem odgovoril vsaj približno na tvoje vprašanje.
Uporabniški avatar
Matic7
Tekmovalec
Prispevkov: 237
Pridružen: 13 Sep 2005, 10:58
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matic7 »

Če sem pravilno dojel, kar si napisal, potem je moj odgovor tak:

Se pravi, ni kriv heli za to bezljanje, to je naravni pojav. Če se hočem temu izognit, pa moram hrabro (ne prehitro) dat gas, da se heli dvigne na 45 cm (premer rotorja 36 cm X 1,25) in bo heli lepo miren ter vodljiv.

Pa hvala za pomoč!
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Jetako :D Sicer pa z malo vaje in hitrimi refleksi helikopter postane dokaj obvladljiv tudi v talnem efektu, ne vem sicer kako bi drugače pristajali :D
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Hei...

No, bom še jz kaj dodal.

Imam Mini Lamo..od Walkere....ki jo dobite pri modeltehniku.

Nikol do sedaj nisem mel helikopterja v rokah, kaj da bi ga šele letel.

Po dveh tednih...z njim delam praktično vse....zunaj in znotraj.

Ob rahlem vetriču je povsem obvladljiv.

Letim v vse smeri, tudi lebdenje proti sebi.....skratka BOMBA.

Pristajam na neravnem terenu....ma kar češ.

Priporočeno vsem začetnikom...!!

Lep pozdrav
Salto H101
Odgovori

Vrni se na Mikro-elektro helikopterji