kompozitni lok

Ravne na Koroškem, Kotlje 84, 2394 Kotlje, Kontaktna oseba: Andrej Kodrun, [email protected], GSM: 041-527-210

Moderator: akodrun

raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Lahko kaj več o lubju, kako ste ga pripravili...?

Tile o vašem loku me je zrajcalo, da sem na hitro zmetal skup enega 1,4 m dolgega kobajagi mongolca z kitami in rogovi. Osnova je akacija, rogove sem pa nalepil gor, ker sem pri tilerju pobral dol preveč lesa in najboljša rešitev je bila rogata. Ker ne vem kako se pripravi lubje, sem dal klopotačo čez kite.
Kak dan ga še moram pustit pri miru, potem pa tiler in slike.
lp
Sašo
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Lahko kaj več o lubju, kako ste ga pripravili...?

Tile o vašem loku me je zrajcalo, da sem na hitro zmetal skup enega 1,4 m dolgega kobajagi mongolca z kitami in rogovi. Osnova je akacija, rogove sem pa nalepil gor, ker sem pri tilerju pobral dol preveč lesa in najboljša rešitev je bila rogata. Ker ne vem kako se pripravi lubje, sem dal klopotačo čez kite.
Kak dan ga še moram pustit pri miru, potem pa tiler in slike.
Z nožem zarežeš kakšen 1 mm v lubje breze, oz. narišeš en kvadrat na lepem delu veje. Nato na enem koncu previdno z nožem greš pod prvo plast in počasi vlečeš dol...
Najboljši čas za lupljenje breze je baje ko cveti, takrat gre super dol...
Baje da breza to prenese brez škode in da to "industrijsko delajo" na vsaki dve leti.
Dejansko olupiš dve plasti (čisto tanek papirus - bele barve in malo debelejšo plast, ki se držita skupaj)... Izgleda da je odvisno od letnega časa kako nalahko ti dve plasti gresta narazen. Sem pa bil malo nespreten v lupljenju in sem imel dosti majhnih kosov, zato sem pri lepljenju imel več dela.

Ko imaš lubje, je baje najbolje da ga kuhaš nekaj časa v slani vodi... jaz tega nisem delal. Ampak sem ga dal v pečico na 60s C , da sem popolnoma posušil in čez nekaj dni lepil na lok...

Prebral sem da lepijo lubje na različne načine ...eni z želatino (če imaš lok z kitami) , pa tudi z "kao" neostik lepilom, ki ga razredčiš dodatno z topilom, da namažeš čim tanjšo plast lepila...

Ker sem ga jaz lepil na epoxi-karbon laminat, sem mislil da bo najbolje da probam z skoraj čisto želiranim epoxijem... namazal sem natanko smolo na obe strani (lok in lubje) in čakal nekaj ur, da je epoxi še ravno bil "tacky".... nato sem previdno kose lubja stisnil na lok #-o in vse skupaj povil z izolir trakom, da sem stisnil dodatno...
Malo mi je epoxi naredil "hribčke" oz. kapljice, in lubje ni čisto ravno, ampak drži.
Drugič bom probal z neostikom...

Na koncu sem še lubje polakiral z vodnim lakom 3krat 8)

Pred nekaj dnevi sem čisto po naključju prišel do nekaj lepih brezovih vej debeline cca. 5cm, in sva s sinom takoj olupila eno konkretno vejo, tokrat je šlo bistveno lažje,... kot pred cca. 2 mesecema, ko še rast dreves ni bila tako aktivna.
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Lahko kaj več o lubju, kako ste ga pripravili...?

Tile o vašem loku me je zrajcalo, da sem na hitro zmetal skup enega 1,4 m dolgega kobajagi mongolca z kitami in rogovi. Osnova je akacija, rogove sem pa nalepil gor, ker sem pri tilerju pobral dol preveč lesa in najboljša rešitev je bila rogata. Ker ne vem kako se pripravi lubje, sem dal klopotačo čez kite.
Kak dan ga še moram pustit pri miru, potem pa tiler in slike.

Super !

glede kit :
Zadnjič sem od prijaznega mesarja dobil kos goveje kite ( iz stegna) dolžine cca. 35cm, po preseku je kar nekajkrat debelejša od nojeve 8) ....
Sušila se mi je ene 3 tedne na vetru (obešena kot šunka :wink: v ženski najlonki zaščitena, da je ne napadejo muhe) in se po preseku ni kaj dosti skrčila, po dolžini pa za nekaj cm...
Bi znala dati kar več "materiala" kot nojeva...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Navadno se te kite očistijo maščobe in dajo za en dan v pečico na sušenje, oziroma temperaturo okrog 50 oC. Ko postanejo rjavkasto prosojne so primerne za uporabo.
Pri tem je še en hec, ki se imenuje staranje. Lok iz takih kit se potem spreminja tudi do dve leti, šele potem se tiler ustali. Kupljene kite so navadno že dovolj stare, da to teh nevšečnosti ne pride in se lok že po pol leta umiri, če seveda ne namečeš naenkrat gor petih ali sedmih plasti kot je navada pri azijcih. Oni pustijo tisti pravi lok v malce hladnejšem prostoru ob 60%-70% zračne vlage tudi nekaj let preden ga dokončajo. To kar se prodaja za 1.000 do 1.500 dolarjev je navadno na hitro skup zmetana stvar, ki je dokončana v pol leta in ima navadno gor tri ali štiri sloje kit. Z takim lokom moraš vsaj prvih nekaj let streljat najmanj dvakrat tedensko, drugače ga celega potegne.

kakorkoli me navkljub težavam na začetku vseeno vedno sproti preseneča koliko hitrejši je tak "kitast" lok od takega z steklenimi zunanjimi lamelami, da ne omenjam klasičnih lokov. Zadnjič smo primerjali in odličen tisov lok z 50# potega nima nič več šusa kot 30# "mongolski" kratek lok iz akacije in kit. Ne rečem težko puščico bi že long bow dlje zabrisal, ampak z temi karbonskimi pa pa kite popolnoma prekašajo.
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Teden dni je naokoli in je čas za tempranje lesa. Ne bom prilagal slik, ker ni kaj videt.
Nisem se spuščal v fiziko kaj se zgodi z lesom med tempranjem, vendar za večino vrst lesa to super deluje in krepko izboljša njegovo prožnost.

1.) Tempranje prični z krakom, ki je manj kriv. V kolikor imata oba enako urkivljenost, popusti napetost te natezne vrvice, ki ga kontra vleče, da bo le malo zategnjena in prični.
2.) Z toplotno pištolo (fen je prešvoh) na maximum grej celoten krak in ga dovolj hitro pomikaj gor in dol, da ga ne zasmodiš. Grej ga vsaj pol ure in doseči moraš čim višjo temperaturo lesa, po površini tudi nad 200 oC. Ko je skoz in skoz vroč in prične lepo dišat kot kaki pečeni kostanji, letnice pa pričenjajo dobivat izraziteje odtenke prenehaj tik preden ga sežgeš. Pri tem pazi na razliko med površinsko posmoditvijo in počrnitvijo zaradi pregretja kraka.
3.) ko je krak gotov počakaj kakih 15 minut in kontra vrvico toliko pritegni, da bo dobil drugi krak le malce manjšo ukrivljenost kot tale prvi in ponovi vajo še z drugim krakom.
4.) Tempran lok za dva dni odloži nekam na sobno temperaturo, da se počasi zopet naleze vlage. Takoj po tempranju je les povsem neobvladljiv in lahko deluje kot žvečilka, ali pa takoj poči, zato ga je treba kake dva dni pustit pri miru.

Jaz bom to storil čez kako uro, jutri popoldan ali v ponedeljek bom pa nanašal kite.

Prihaja čas, ko bo potrebno imet pri roki:
- tri vrečke želatine Dr. Oetker v lističih.
- vsaj 16 pramen po 5 nitk kit.
- list žage za železo.
- dve kovinski posodi. Od teh ena okrog 2 dl, druga pa toliko večja, da bo ta lahko plavala v njej.
- elastičen povoj.
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;


Žal se je nanašanje kit malce premaknilo, najprej moram pobajsat stanovanje. :-?

Do nadaljnjega prilagam tale lok, ki je bil dokončan čez vikend:
- je majhna stvarca z dolžino tetive 1,2 m
- poteg ima 40# na 28"
- zaradi majhnosti je bila dovolj koža ene kače.
- izdelan je iz naravnih materialov, lepljen z žolco. Finiš je Tru-oil. Koliko je to naravno nimam pojma, je pa menda iz firneža, ter Tungovega olja.

Ker je namenjen hčerki sem ga med sušenjem kit nataknil na distančnik, da krakov ni preveč zvilo nazaj. Bolj so krivi, več izkušenj potrebuješ med napenjanjem loka in pripravo na prvi strel.
Slika

Všeč mi je skrivljenost krakov levo-desno, vendar sem dobil kar nekaj sivih las med prilagajanjem roževine tej obliki.
Slika

Še nekaj slik napetega loka.
Slika
Slika
Slika
lp
Sašo
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Teden dni je naokoli in je čas za tempranje lesa. Ne bom prilagal slik, ker ni kaj videt.
Nisem se spuščal v fiziko kaj se zgodi z lesom med tempranjem, vendar za večino vrst lesa to super deluje in krepko izboljša njegovo prožnost.

1.) Tempranje prični z krakom, ki je manj kriv. V kolikor imata oba enako urkivljenost, popusti napetost te natezne vrvice, ki ga kontra vleče, da bo le malo zategnjena in prični.
2.) Z toplotno pištolo (fen je prešvoh) na maximum grej celoten krak in ga dovolj hitro pomikaj gor in dol, da ga ne zasmodiš. Grej ga vsaj pol ure in doseči moraš čim višjo temperaturo lesa, po površini tudi nad 200 oC. Ko je skoz in skoz vroč in prične lepo dišat kot kaki pečeni kostanji, letnice pa pričenjajo dobivat izraziteje odtenke prenehaj tik preden ga sežgeš. Pri tem pazi na razliko med površinsko posmoditvijo in počrnitvijo zaradi pregretja kraka.
3.) ko je krak gotov počakaj kakih 15 minut in kontra vrvico toliko pritegni, da bo dobil drugi krak le malce manjšo ukrivljenost kot tale prvi in ponovi vajo še z drugim krakom.
4.) Tempran lok za dva dni odloži nekam na sobno temperaturo, da se počasi zopet naleze vlage. Takoj po tempranju je les povsem neobvladljiv in lahko deluje kot žvečilka, ali pa takoj poči, zato ga je treba kake dva dni pustit pri miru.

Jaz bom to storil čez kako uro, jutri popoldan ali v ponedeljek bom pa nanašal kite.

Prihaja čas, ko bo potrebno imet pri roki:
- tri vrečke želatine Dr. Oetker v lističih.
- vsaj 16 pramen po 5 nitk kit.
- list žage za železo.
- dve kovinski posodi. Od teh ena okrog 2 dl, druga pa toliko večja, da bo ta lahko plavala v njej.
- elastičen povoj.

Jaz sem tudi z vročo pištolo obdeloval bambus, da sem naredil refleks krivino na loku, sem pa malo "zaje...." :^o ker sem delal na oko in ima en krak nekaj mm večji refleks od drugega... in za razliko lokom z kitami, tukaj po tem ko sem nalepil karbon in steklo laminat pač več ne moreš kaj spreminjat naknadno krivine. Kalupa pa nisem uporabljal... laminat sem enkrat lepil z vakumom (ko sem lepil karbon uni trak na hrbet in pa klasični azijski način z povito vrvjo s posebnim lesenim vzvodom ko sem lepil gordon glass laminat na trebuh loka)

Pri streljanju in tako na oko se nesimetričnost loka ne opazi...
Bom pa naredil drugič (ko bom delal še kak fiberglas-bambus lok) definitivno kalup ( obojenstranski) in uporabil gasilsko cev (fi 38mm ) za stiskanje laminata. Cev sem že nabavil.

Tako da je v planu v počitnicah poleg pravega horn-bowa s kitami tudi še fiberglass-les kompozitni lok iz kalupa (nekaj nalik krimsko tatarskemu loku :https://www.youtube.com/watch?v=OAuilgpxFwk
ali pa korejskemu loku : https://www.youtube.com/watch?v=geNM4ev9WCw)
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Zdravo;


Žal se je nanašanje kit malce premaknilo, najprej moram pobajsat stanovanje. :-?

Do nadaljnjega prilagam tale lok, ki je bil dokončan čez vikend:
- je majhna stvarca z dolžino tetive 1,2 m
- poteg ima 40# na 28"
- zaradi majhnosti je bila dovolj koža ene kače.
- izdelan je iz naravnih materialov, lepljen z žolco. Finiš je Tru-oil. Koliko je to naravno nimam pojma, je pa menda iz firneža, ter Tungovega olja.

Ker je namenjen hčerki sem ga med sušenjem kit nataknil na distančnik, da krakov ni preveč zvilo nazaj. Bolj so krivi, več izkušenj potrebuješ med napenjanjem loka in pripravo na prvi strel.
Slika

Všeč mi je skrivljenost krakov levo-desno, vendar sem dobil kar nekaj sivih las med prilagajanjem roževine tej obliki.
Slika

Še nekaj slik napetega loka.
Slika
Slika
Slika


=D> super !

A pa je želatina že prijela tako hitro da si ga lahko napel ?
Sem do zdaj samo testiral želatino na vzorcih in se mi je zdelo, da se je krčila nekaj tednov...
A si naredil kake žlebove v roževino in les na trebuhu loka pred lepljenjem loka ? Turki uporabljajo žlebove konkretne cca. 2mm globoke,https://www.youtube.com/watch?v=IZ2lzEhvRro

... medtem ko baje da korejci delajo brez, samo narašpajo obe stični površini...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

:oops: To je v resnici nastajalo od decembra. :oops:
Nisem delal žlebov, ker nisem vedel kako bi jih uparil v roževini. Problem je zvitost krakov. Les in rog sem nakraspal z listom žage za železo, lepil pa z žolco iz ostankov kit.

Lepljenje v kalupu z "gasilsko" cevjo je malce "škakljivo" Meni se bolje obnese množica spon-cving in šabloni iz 5 mm aluminija za gornjo ploskev.
Na kalup naložim steklo, les, ročaj, steklo in dam čez kraka 5 mm penasto gumo, ter ti dve alu šabloni, ki ju na gosto stisnem dol z sponami. Pločevini skrbita za enakomerno porazdelitev sile po celi površini. Vse skupaj vedno zlepim z Smoth-ON AE40 lepilom in sicer v "pečici", pričnem pa zjutraj, da je lok do 9.h že na tempranju.
Na ravno površino položim črno pvc folijo, nanjo dam tole zadevco, čez pa poveznem navadno pvc folijo in jo po robovih zatesnim tako, da nanjo posujem mivko. Zvečer je lok trd in lepilo "pečeno".

Tempranje lesa z pištolo ne izvajam zaradi krivljenja, temveč zaradi mehanskih lastnosti. Neverjetno je kako to pozitivno učinkuje na večino lesnih vrst.
Tudi loke laminirane z Gordonovimi laminati se da ravnat z toplotno pištolo, le pazit moraš, da kraka ne pregreješ čez 80 oC in biti moraš previden. Ko se zopet shladi steklo obdrži obliko.
lp
Sašo
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Zdravo;


Žal se je nanašanje kit malce premaknilo, najprej moram pobajsat stanovanje. :-?

Do nadaljnjega prilagam tale lok, ki je bil dokončan čez vikend:
- je majhna stvarca z dolžino tetive 1,2 m
- poteg ima 40# na 28"
- zaradi majhnosti je bila dovolj koža ene kače.
- izdelan je iz naravnih materialov, lepljen z žolco. Finiš je Tru-oil. Koliko je to naravno nimam pojma, je pa menda iz firneža, ter Tungovega olja.

Ker je namenjen hčerki sem ga med sušenjem kit nataknil na distančnik, da krakov ni preveč zvilo nazaj. Bolj so krivi, več izkušenj potrebuješ med napenjanjem loka in pripravo na prvi strel.
Slika

Všeč mi je skrivljenost krakov levo-desno, vendar sem dobil kar nekaj sivih las med prilagajanjem roževine tej obliki.
Slika

Še nekaj slik napetega loka.
Slika
Slika
Slika

A ta Tru-oil ..... je to mogoče zadeva za oljenje parketov ?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne, tisto je tung oil. To je neka ameriška žavba za loščenje puškinih kopit. Malo ga daš na prst in vtreš v površino in to ponoviš kakih trikrat. Potem pustiš en dan, pobrusiš z jekleno volno 000 in kasneje 0000 in nova runda. Ko to kakih 3x ponoviš dobiš površino kot zrcalo. To potem pustiš kaka dva tedna, nato pa zbrusiš z 0000 jekleno volno in v kolikor želiš svilen lesk pustiš kot je, drugače spoliraš z polir pasto.
Razlika med tem in barvo je v neprimerno globjem videzu lesa, ki ga še pojačaš, če najprej dvakrat ali trikrat namažeš z tungovim oljem. Vsako poškodbo površine saniraš enostavno z kapljico te žavbe na prstu.
Tungovo olje je fantazija, ampak nikoli ne boš dobil niti svilenega leska, če boš uporabil čistega, mešanice so pa itak zanič. Menim, da je tale Tru-Oil tudi na osnovi tungovega olja, ampak ima dodane trdilce in po vonju sodeč nekaj naftnega.

Poglej na spletu, jaz sem ga našel v neki nemški spletni trgovini. nabavi najmanjšo možno embalažo, ker se v enem letu po odpiranju strdi, najmanjša flaška je pa dovolj za en bataljon pušk, ali verjetno vse slovenske lesene loke.
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Priprava za kite:

Najprej je treba poskrbet za pravi tloris. Ko bodo kite gor, ga ne bo dobro spreminjat.
Slika

Nato izrežeš nokse za tetivo. Jaz sem izbral enostavne in zaoblil robove, ker jih bom kasneje ojačal z ostanki kit. Tako nikci mirne duše preživijo Fast Flight ali kako drugo vrhunsko tetivo. Sliši se smešno, ampak v primerjavi z D50 dakronom je lok z tako tetivo bistveno hitrejši.

Z gornje strani kjer bodo kite sem pustil ostre robove.
Slika

Od spodaj sem zaključke dokončno obdelal, tu kasneje ni več kakih sprememb. Dobro je obrusit z 80 papirjem ali rašpo, da bo grobo in bo želatina bolje prijela.
Slika
Slika

Zdaj pride na vrsto čoharija z žaginim listom za kovino.
List je treba konkretno prijet z obema rokama in dobro zdrgnit površino.
Slika

Da dobi take raze.
Slika


Na slikah je vidna "patina" lesa od tempranja.


Taki bodo končani noksi.
Slika
Slika
Slika
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Pred nanašanjem kit sem si pripravil:

Dva zavojčka želatine. Ker boste to počeli verjetno prvič raje vzemite tri ali štiri zavojčke, da slučajno žavbe ne zmanjka, ko jo najbolj potrebuješ.
Slika

Dve posodi in sicer eno večjo vsaj 1 l in eno manjšo, vsaj 2 dl, ki mora biti taka, da lahko plava v večji posodi.
V večjo sem skoraj do vrha nalil vodo, v manjšo pa le deci ali deci in pol, dal eno v drugo, v manjšo še želatino in vse skupaj skuhal na kakih 80 oC, da se je želatina lepo stopila.
Slika
Slika
Slika

Pustil sem na temperaturi 70-80 oC in namočil smotke po pet pramen kit v topli vodi z okrog 40-50 oC, ter jih odložil kar na kljuko. V mojem primeru sem potreboval 16 smotkov.
Slika

Prenehal sem segrevat klej in z njim dvakrat premazal lok. Pri tem je treba pazit, da resnično mažeš v tekočem stanju! Nikakor niti zasmrdet ne sme po ideji, da bi bilo gosto, ali celo želiran klej, ker bodo kasneje kite odpadle!
Takoj, ko prva runda zaželira, drugo čez in ne varčevat z klejem naj ga bo gor čim več.
Slika

Zdaj je dobro malce pohitet in najprej gre na lok ena linija čez celo dolžino. Začneš na enem koncu in prekriješ čez tips loka vsaj po dolžini 5 cm na drugo stran, ki je seveda tudi namazana z klejem. Smotke prekrivaš med sabo za okrog 3-5 cm, več ni treba. Z prstom čim lepše raztrajbaj smotek, da bo lepo sedel in pazi, da ne bo zvit, ker bo težko poravnat nitke. Tu je treba biti precej hiter, ker želatina hitro zaželira in potem nimaš več kaj migat, treba je pustit kot je.
Slika

Nadaljeval sem tako, da sem na vsaki strani dodal še eno linijo kit in čez tipse sem prekril 4-5 cm čez zarezo za tetivo, da sem jo ojačal. Na koncu sem dal po celi dolžini po sredi še eno linijo, ki sem jo ravno tako lopnil čez tips, da ga dodatno ojačam. To linijo sem dodobra raztrajbal z prstom, ki sem ga vmes pomakal v topel klej, da je šlo lažje in je kasneje zaželiralo.
Žal sem bil čez in čez od želeja in v tej fazi ni nobene slike. Na koncu izgleda nekako tako.
Slika

Ko je bil lok oblečen z kitami sem vzel tanjše pramene, jih napojil z klejem in lepo povil tipse. Pri tem je treba pazit, da ne povijaš tam, kjer je poševno zarezano za naleganje tetive, ker bi pod kitami ostal zrak. Zaenkrat ne izgleda lepo in je debelo, ter okrono, ampak, ko se posuši se strašansko skrči in daje čisto drugo sliko.

Čez kako uro ali dve, ko na otip ne bo več mokro in ne bo pikalo, bom cel lok povil z elastičnim povojem in to kar precej na trdo, da lepo stisne kite. To je dobro napravit v levo in še enkrat v desno, da izničiš torzijske sile povoja in loka ne potegne v propeler.
Slika
Slika
Slika

Lok je povit in kontra napet, da pomagam kitam pri njihovem krčenju.
Slika
Po dveh dneh bom snel povoje in nadaljeval.


@klm123;

Zdaj je čas za saniranje tiste razpoka na ročaju. V razpoko vtri čim več kostega želeja, segretega na tako temperaturo, da komaj še pomočiš prst not. Ko bo razpoka "zakitana pusti, nadaljeval boš na koncu, ko bo lok skoraj že končan.


Pa še to:
Od takrat, ko nanesete kite vsaj dva tedna niti poizkusit ne smete napenjat ali kako drugače obremenjevat loka!
lp
Sašo
klm123
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 22 Jan 2015, 22:35

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a klm123 »

Ojla,
Žal zaradi pomanjkanja časa še nisem naredil drugega, kot stanjšal krake in na grobo oblikoval ročaj, kot si prikazal na sliki. Tako sem se tudi znebil tiste razpoke. Upam, da bom v tem tednu uspel skuhat in ukrivit konce in potem naprej.
LP,
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;

Danes sem olupil domačo brezo. :-& Da se manj vidi sem splezal malce višje in, da se ne posuši, sem odluščil le vrhnji sloj, tistega zelenega sem pa pustil na drevesu. In lej ga čudo, dopoldansko početje je pozno popoldan komaj še vidno. Zeleni del izjemno hitro prevzema vrhnjo funkcijo skorje. Suh je postal kar takoj, zdaj se pa že belo barva. :D
Olupljene kose sem zvil v smotek, da se robovi ne bodo zvijali in jih vrgel v slan krop za dve uri. ne vem, če je dovolj dolgo ali predolgo, ampak se mi zdi, da je uspelo. Ko sem jih pobral ven in splaknil z hladno vodo je bilo lubje kot nekakšen trši semiš. Z lahkoto sem pobral dol še dva sloja povrhnjice in dobil zelo fino plast lubja, ki ga bom naslednji teden narobe obrnjenega nalepil čez kite, da jih malce zaščitim pred vlago.
Prej krhko lubje je postalo po kuhanju presenetljivo odporno. Luščil sem previdno in po dolgem, ne počez, ker sem nekje prebral,da je vodoravno lupljenje smrt za brezo. Ampak verjetno je pisec imel v mislih popolno lupljenje, tudi spodnji živi del lubja.
lp
Sašo
Legolas11
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 Maj 2015, 12:14

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Legolas11 »

Zdravo vsem skupaj;

Super "buildalong"! Že kar nekaj let redno spremljam tuje forume in bloge na to temo in me prav veseli, da najdem kaj tudi v slovenščini. Da vidim, da nisem samo jaz "zamišljen", ko hodim po gozdu, kot mi večkrat reče punca :D ...

Je pa ta stvar izredno nalezljiva ... občutek, ko izdeluješ lok pa prvinski, kot sedenje ob ognju in gledanje žerjavice - vsaj zame :)

Čeprav imam pod pasom cca 10 bolj ali manj funkcionalnih lokov (še nobenega bio-kompozitnega), sem v resnici še čisti začetnik s premalo časa in preveč shranjenega lesa (sploh po lanskem žledolomu) :) Tukaj pa vidim, da imate nekateri že ogromno izkušenj in znanja - hvala ker delite!

//Mogoče pa se nas nabere za kak lokarski piknik/delavnico do konca poletja :)

Lp, Nejc
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Včeraj sem skuhal brezovo lubje, danes je šlo na lok.

Najprej sem z zelo grobim papirjem grobo obrusil površino kit in z rašpo zaokrožil robove.
Nato sem z toplo vodo dodobra "aktiviral" površino kit. Namočiš in z prstom zdrgneš, da prične pikat. Brez tega obstaja realna nevarnost, da se naslednji sloj ne prilepi dobro.
Slika
Slika

Tu je pripravljeno lubje. Lepil sem ga narobe obrnjenega, ker mi je všeč bakrena barva. Kose sem obrezal tako, da so bili približno 1 cm preširoki in jih vrgel v vročo vodo.
Slika

Lok sem trikrat debelo premazal z segreto želatino in sproti sem dobival iz vode kose lubja, ga mazal z želatino, nanašal na lok, ter povijal z elastičnim povojem. Delo je totalno smotano in si ves zapacan čez prste! Ko je bilo povito sem potegnil z prstom čez lubje, da sem slišal, če je kje zrak not in povsod tam nekajkrat piknil z buciko. Nato sem rahlo segrel z likalnikom in dobro predrgnil, da sem spravil zrak ven.
Slika

Čez eno uro sem previdno snel povoje. Če se slučajno kje povoj nalepi na lubje nič strahu. Malce zmočiš in popihaš z toplotno pištolo ali polikaš in bo spustilo.
Nazadnje sem z olfa nožem obrezal lubje po robovih in nastalo je tole.
Slika
Slika
Slika


Ko nalepiš je videz kriminalen, vendar se lepilo počasi suši in krči, ter napenja lubje. Čez tri ali štiri ure je lubje prav lepo napeto.
jutri bom iz površine z mlačno vodo spral vse madeže od lepila in pustil lok v takem stanju naslednja dva meseca.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo mojstri,

čudoviti izdelki in seveda zelo zanimivo brenje!

Pa ne me narobe razumet - a na čase se vse skupaj bere kot kak hokus-pokus woo-doo alkemistični priročnik :o :D

Evo izvleček: (samo copy-paste...)
nožnih živalskih kit
pasji priboljški
bikovke-bikovi penisi
kačja, ribja koža
moško drevo
PRAVI DATUM ZA PODIRANJE JEREBIKE JE 5. 01. 2015.
polna luna zmanjša zračni tlak
koža od teksaške klopotače
tungovega olja
sušena petnajst let
umetna koža kače bakrenoglavke
želejem iz vrečk Dr. Oetker
nojeve kite
v avto, ki je na soncu
rog od gazele Gemsbok
ribjih mehurjev-jesetrovih
zajčji klej
posodo z mlekom
mongoli delajo z mlekom
kuhali v pari
kravjih, ter bivoljih
roga vodnega bivola
lupljenje breze je baje ko cveti
dal v pečico na 60s C
obešena kot šunka :wink: v ženski najlonki zaščitena
ob 60%-70% zračne vlage
nanjo posujem mivko
ameriška žavba
Nikakor niti zasmrdet ne sme
kostega želeja
slan krop za dve uri
povijal z elastičnim povojem

V bistvu lok še pred nastankom pobije celo zalego raznih živali...


Na koncu - neverjeten skupek znaja in idej z vseh vetrov.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

rc-ryder napisal/-a: V bistvu lok še pred nastankom pobije celo zalego raznih živali...

Niti ne.
Namesto v klavniške odpadke grejo na naše loke, potem pa pobijejo celo fronto tarč. :D
lp
Sašo
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Včeraj sem skuhal brezovo lubje, danes je šlo na lok.

Najprej sem z zelo grobim papirjem grobo obrusil površino kit in z rašpo zaokrožil robove.
Nato sem z toplo vodo dodobra "aktiviral" površino kit. Namočiš in z prstom zdrgneš, da prične pikat. Brez tega obstaja realna nevarnost, da se naslednji sloj ne prilepi dobro.
Slika
Slika

Tu je pripravljeno lubje. Lepil sem ga narobe obrnjenega, ker mi je všeč bakrena barva. Kose sem obrezal tako, da so bili približno 1 cm preširoki in jih vrgel v vročo vodo.
Slika

Lok sem trikrat debelo premazal z segreto želatino in sproti sem dobival iz vode kose lubja, ga mazal z želatino, nanašal na lok, ter povijal z elastičnim povojem. Delo je totalno smotano in si ves zapacan čez prste! Ko je bilo povito sem potegnil z prstom čez lubje, da sem slišal, če je kje zrak not in povsod tam nekajkrat piknil z buciko. Nato sem rahlo segrel z likalnikom in dobro predrgnil, da sem spravil zrak ven.
Slika

Čez eno uro sem previdno snel povoje. Če se slučajno kje povoj nalepi na lubje nič strahu. Malce zmočiš in popihaš z toplotno pištolo ali polikaš in bo spustilo.
Nazadnje sem z olfa nožem obrezal lubje po robovih in nastalo je tole.
Slika
Slika
Slika


Ko nalepiš je videz kriminalen, vendar se lepilo počasi suši in krči, ter napenja lubje. Čez tri ali štiri ure je lubje prav lepo napeto.
jutri bom iz površine z mlačno vodo spral vse madeže od lepila in pustil lok v takem stanju naslednja dva meseca.

super ! =D>
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

raktivec napisal/-a:Včeraj sem skuhal brezovo lubje, danes je šlo na lok.

Najprej sem z zelo grobim papirjem grobo obrusil površino kit in z rašpo zaokrožil robove.
Nato sem z toplo vodo dodobra "aktiviral" površino kit. Namočiš in z prstom zdrgneš, da prične pikat. Brez tega obstaja realna nevarnost, da se naslednji sloj ne prilepi dobro.
Slika
Slika

Tu je pripravljeno lubje. Lepil sem ga narobe obrnjenega, ker mi je všeč bakrena barva. Kose sem obrezal tako, da so bili približno 1 cm preširoki in jih vrgel v vročo vodo.
Slika

Lok sem trikrat debelo premazal z segreto želatino in sproti sem dobival iz vode kose lubja, ga mazal z želatino, nanašal na lok, ter povijal z elastičnim povojem. Delo je totalno smotano in si ves zapacan čez prste! Ko je bilo povito sem potegnil z prstom čez lubje, da sem slišal, če je kje zrak not in povsod tam nekajkrat piknil z buciko. Nato sem rahlo segrel z likalnikom in dobro predrgnil, da sem spravil zrak ven.
Slika

Čez eno uro sem previdno snel povoje. Če se slučajno kje povoj nalepi na lubje nič strahu. Malce zmočiš in popihaš z toplotno pištolo ali polikaš in bo spustilo.
Nazadnje sem z olfa nožem obrezal lubje po robovih in nastalo je tole.
Slika
Slika
Slika


Ko nalepiš je videz kriminalen, vendar se lepilo počasi suši in krči, ter napenja lubje. Čez tri ali štiri ure je lubje prav lepo napeto.
jutri bom iz površine z mlačno vodo spral vse madeže od lepila in pustil lok v takem stanju naslednja dva meseca.
a misliš bi se želatina trdila normalno, če bi lubje vakumiral z vrečo ?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne bi se trdilo. Malo sem si šel pgledat video izdelave korejskih lokov in oni isto skuhajo lubje, nato ga pa osušijo in nalepijo na lok z kontaktnim lepilom.
Doma smo imeli celega hudiča, ko je baba videla olupljeno brezo in edini izhod je bil, da ji obljubim enega pristnega korejca za naslednjo pomlad. :-({|= Na tega bom nalepil brezo z čevljarskim lepilom. Tole z klejem ni ravno neka super stvar. Vleče se čez cel popoldan, ves si usran, pa še danes sem moral z likalnikom zapeglat robove in mehurje pod skorjo.

Še ena:
Skorja se popolnoma uleže po površini in odkrije vsako napako.
Najprej rahlo obrusi kite kot sem jih jaz, nato aktiviraj površino z drgnjenjem z vodo, ter zapolni luknje in vdolbine z dodatnimi nitkami, ki jih naložiš v praznine, ter lepo zapacaj z želejem.
Čez dva ali tri dni obrusi, da bo lepo ravno "gladko", ter močno zaribaj z cunjo namočeno v toplo vodo. Ko bo to čez teden dni delovalo "kot kost" rahlo obrusi z 120 papirjem, da posnameš špičke in nalepi skorjo, ali kačjo kožo, ali svilen trak, ali tanko papirnato tapeto, ali svilen papir, ali ovojni papir z ravno pravim vzorcem, ali karkoli kar ti pade na pamet in ne doda neke hude mase.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a pegasus »

raktivec napisal/-a:ko je baba videla olupljeno brezo in edini izhod je bil, da ji obljubim enega pristnega korejca
Japonci po parkih redno lupijo breze, da so vse snežno bele, brez črnih prask. Ne vem kako bi to lahko bil hudič?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Nisem lupil črne praske, temveč celoten vrhnji del. Spodnji del lubja je takoj pričel barvat iz zeleno rjave na belo rjavo in je prevzel vlogo vrhnjega sloja, ampak ti pravokotniki odstopajo od ostale barve. V letu ali dveh sem prepričan, da se ne bo več videlo kje sem zarezal. :D
lp
Sašo
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: kompozitni lok

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

Včeraj sva s sinom bila na lokalni gramoznici (vozila vsak svojo RC jadrnico) in je en ribič ujel cca. 1m velikega soma ...
Seveda sem izkoristil priložnost in prišel do ribjega mehurja, iz katerega bomo naredili FISH GLUE oz. ribje lepilo :D
Evo tu je slika mehurja, zraven pa merilo, mehur ima kar debelo steno, cca 5mm,...

En precej manjši mehur se je posušil v tednu dveh in postal rjav in trd... tako da bo ta verjetno rabil malo več... :P
Ko jih naberemo nekaj komadov, se bomo lotili izdelave želatine-lepila... potrebno bo narezati na koščke in z malo vode rahlo segrevati več kot 6 ur pravijo, da se kolagen izloči...
Priponke
som.JPG
som.JPG (228.18 KiB) Pogledano 10147 krat
Odgovori

Vrni se na Modelarski klub Extra