CAP 232

Ravne na Koroškem, Kotlje 84, 2394 Kotlje, Kontaktna oseba: Andrej Kodrun, [email protected], GSM: 041-527-210

Moderator: akodrun

Odgovori
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

CAP 232

Odgovor Napisal/-a mico »

Koncno mi je ratalo skoraj koncati tale model... manjkajo se povezave za zakrilca in pa za inch manjsi propeler... da mi spet ne napihne kake lipotke :lol:
Ja, pa kaputazo se moram pokitat, zbrusit in pobarvat, pa kak napis izrezat pa prilepit.

Lp, Mitja
Priponke
P1010038.jpg
P1010038.jpg (122.43 KiB) Pogledano 5134 krat
P1010037.jpg
P1010037.jpg (122.12 KiB) Pogledano 5134 krat
P1010036.jpg
P1010036.jpg (114.28 KiB) Pogledano 5134 krat
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

se ena...
Priponke
P1010039.jpg
P1010039.jpg (118.26 KiB) Pogledano 5130 krat
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Lep model.
A je kit komplet, ali je samogradnja?
Lp Matej
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Samogradnja :lol:
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Hehe... vidim da je podobna barvna shema kot tvoj avatar Matej
Saj res... a ni to tvoj Staudacher take barve?

Lp, Mitja
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Ja podobne barve sta.

A si kabino in podvozje sam naredil, če si, lahko opišeš postopek izdelave, ker moram sam tudi narediti kabino in podvozje za en drug model in mi bo vsaka info. prišla prav.

Drugače pa čestitke za samogradnjo. =D>
Lp Matej
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Hvala za cestitke!

Podvozje sem mel glih pri roki, je pa kupljeno v Avstriji. Ni ravno "scale", zato bom mogoce naredil novo. Sem nekje zasledil nacin laminiranja karbona v stiroporu, vendar ne vem kaj dosti o postopku. Objavljene so ble slike, so pa od Krista, in je verjetno tud nekje na tem forumu, ker je iz Slovenije... treba ga je najt, pa vprasat :wink:
Verjetno bi se dalo na podoben nacin tud kar fajn naret s stekleno tkanino in epoxijem.

Kabino pa sem sam "zapeko"... iz plastenke. Je se kar velika... fertik meri priblizno 19x8x9cm in sem komaj nasel primerno plastenko. Sem jo potegno cez lesen kalup, pol pa v pecico na 250 za kakih 10min. Malo se vidijo letnice na kabini... sem vzel kar smreko za kalup, naslednjic bom vzel lipo.

Lp, Mitja

ps. Matej, a se rabis zobnike iz Avstrije... jutri grem verjetno k njim "na obisk"
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Sem na tem foromu nasel Kristove slike od laminiranja podvozja...

viewtopic.php?t=11626&postdays=0&postor ... &start=590
Lp, Mitja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

mico napisal/-a:Hvala za cestitke!

Podvozje sem mel glih pri roki, je pa kupljeno v Avstriji. Ni ravno "scale", zato bom mogoce naredil novo. Sem nekje zasledil nacin laminiranja karbona v stiroporu, vendar ne vem kaj dosti o postopku. Objavljene so ble slike, so pa od Krista, in je verjetno tud nekje na tem forumu, ker je iz Slovenije... treba ga je najt, pa vprasat :wink:
Verjetno bi se dalo na podoben nacin tud kar fajn naret s stekleno tkanino in epoxijem.
Hehe, sreča, da Krist bere malo po forumu :lol:
Sicer malo zamujam, samo važen je namen.
Sam sem podvozje izdelal tako, da sem ga prvo narisal na stirodur. Na spodnji strani, kjer pridejo kolesa, dodaj kak cm več kalupa za vsaki primer, na koncu ga boš itak obrezal na točne mere. Ker sem izdeloval tanjše podvozje, nisem upošteval debeline materiala. V primeru, da boš izdeloval nekoliko močnejše in s tem debelejše podvozje, moraš odrezati še za debelino podvozja na eni strani kalupa. Se pravi, zgornji del kalupa pustiš pri miru, spodnjemu pa odrežeš toliko, kot bo podvozje debelo. Sam sem sicer tisti del, kjer sem polagal vlakna, polepil s samolepilno folijo, ker sem jo pač imel pri roki. Lahko uporabiš tudi folijo od prosojnic ali pa tanjšo folijo za izdelavo kabin (nekje 0,3mm). Rabiš 2 kosa. Dobro je folijo premazati s ločilnim sredstvom, da boš lažje ločil folijo od podvozja. Nato pripravi trakove tkanine, lahko je karbon ali pa navadna steklenka. Število slojev in vrsta tkanine je odvisna od debeline podvozja. Na začetku in na koncu ti priporočam uporabo najbolj fine tkanine. Sam uporabim 25g/m2 tkanino, potem pa lahko daš 160g ali 200g karbonsko ali pa stekleno tkanino. Sam sem delal tako, da sem vso tkanino polagal na spodnji del kalupa (folijo pritrdi malo s selotejpom na spodnji del kalupa), razen dveh zgornjih slojev, ki sem ju položil na zgornji del kalupa (v tvojem primeru kar na zgornjo folijo. Ko imaš to narejeno, previdno položi zgornjo folijo s tkanino na spodnji del kalupa ter na koncu pokrij z zgornjim delom kalupa. Pri tem pazi, da se ti vse skupaj ne zamakne ali zapelje. Da preprečiš to, lahko izdelaš nekaka vodila (na vse štiri vogale kalupa prilepi kako letvico ali pa ostanek vezane plošče). Ko imaš vse lepo pocentrirano, samo stisni skupaj, tako kot sem to storil jaz na sliki v moji temi in pusti dan ali dva, da se vse dobro posuši. Ko je dovolj suho, loči podvozje od kalupa. Za lažjo nadaljnjo obdelavo ti priporočam, da ločiš samo zgornji del kalupa od podvozja. Potem si izdelaj šablono oblike podvozja na ličarski selotejp, ki jo potem prilepiš na podvozje. Sledi grobo rezanje podvozja na kalupu. Ko to imaš narejeno, loči podvozje od spodnjega dela kalupa in obdelaj podvozje do konca. Ko končaš, odstrani selotejp in dobil boš lepo podvozje, brez praskic na površini.
To je to.
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Hvala za opis postopka, Kristjan!
Sem pa ze cisto pozabil na tole, ker sem naredil kar alu podvozje. Se bom pa se ziher lotil kakega laminiranega iz tkanine, tak da bo info prisel zelo prav.

P.S. Slike postopka sem najprej nasel na forumu trgovine iz Honkonga :wink:
Lp, Mitja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

mico napisal/-a:Hvala za opis postopka, Kristjan!
Sem pa ze cisto pozabil na tole, ker sem naredil kar alu podvozje. Se bom pa se ziher lotil kakega laminiranega iz tkanine, tak da bo info prisel zelo prav.

P.S. Slike postopka sem najprej nasel na forumu trgovine iz Honkonga :wink:
Hehe.
Malenkost.

Ja tam sem sproti opisoval gradnjo tega modela, pa sem pripel kar nekaj slik gradnje.
Odgovori

Vrni se na Modelarski klub Extra