RC-motnje?

Begunjska 10, 4248 Lesce

Moderator: miskolin

mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

RC-motnje?

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Živjo vsem,
včeraj popoldan ob 1830, med šolanjem, sem opazil, da se po novem leti
tudi pred osnovno šolo v Radovljici. Bil je večji motorni model.
Na žalost so modelarji s piste že odšli, pred mojim pristankom, tako, da vas obveščam na tem mestu.
LP Gašper
Uporabniški avatar
dr.lojz
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 28 Sep 2007, 20:45
Kraj: Ratmansdorf
Kontakt:

Re: RC-motnje?

Odgovor Napisal/-a dr.lojz »

mdm-1 napisal/-a:Živjo vsem,
včeraj popoldan ob 1830, med šolanjem, sem opazil, da se po novem leti
tudi pred osnovno šolo v Radovljici. Bil je večji motorni model.
Na žalost so modelarji s piste že odšli, pred mojim pristankom, tako, da vas obveščam na tem mestu.
LP Gašper
Ups tole leti name, mislim :-(
Samo se ne strinjam da gre za malo vecji motoorni model??
Ce ni bil depron 850mm, pol nisem bil jaz!
Sam sem sel mal glavo spucat in par rol obrnt, mal po rulat, startat in pristat! Leti na kanalu 40Mhz/55, velja za oba tud Luc je na isti napravi!
dr.lojz
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Dan.

Bos pol povedal, ko bo na pisti en 3 jurje vreden model zaradi tebe dol padu.
Folk te bo za jajca obesu.
[-(
mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Živjo,
zgleda, da bo treba počas na 2.4 prešaltat,
za tkole okol bajt letat.
Danes sem opazil nove pilote v Vrbnjah,
zdej bom vsaj vedu, če usekam, da se nisem zaheblov :D 8)
Po pamet,
Lp Gašper :D :D
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Moje mnenje je pa tako, da bi morali narest ZAKON O MEDELARSTVU. Vsak pilot modelar bi moral imet opravljen osnovni modelarski tečaj iz poznavanja tehnike, aerodinamike, narest bi moral izpit in opravit vsaj deset do dvajset ur letenja z inštruktorjem. Inštruktorje bi določili v klubih, klub pa bi izdal tudi dovoljenje za upravljanje z letalskim modelom. Letelo bi se lahko samo na točno določenih krajih, na pistah katere bi prijavili klubi. Vse to skupaj bi požegnala letalska zveza Slovenije, nadzor nad izvajanjem zakona pa bi prevzela policija, ki bi kršitelje kaznovala z denarnimi kaznimi.

Simpl ko pasul pa še red bi bil. Pa ne zaradi razbitega modela ampak zaradi tistega ničhudoslotečega pešca, ki bo zaradi motenega signala strani drugega oddajnika pojahal 10 kg težak model v glavo, kazensko odgovarjal bo pa lastnik modela, ki pa nebo mogel sebi v prid nič dokazat!

Fantje to ni špas [-X

Se bo treba res dogovort in zadevo spravt v red, bliža se sestanek na LZS in prav gotovo bo padla tudi kakšna beseda v tej smeri!!!!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vse to skupaj bi požegnala letalska zveza Slovenije, nadzor nad izvajanjem zakona pa bi prevzela policija, ki bi kršitelje kaznovala z denarnimi kaznimi.
Niko, prosim ne......
Nemo
Freak
Prispevkov: 523
Pridružen: 14 Jan 2006, 16:52
Kraj: Čadovlje

Odgovor Napisal/-a Nemo »

Bolj ali manj vse kar si naštel, velja tudi za cestni promet. Pa se ti zdi, da je na naših cestah red in varnost? [-X
LP Nemo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Chinks napisal/-a:...Vsak pilot modelar bi moral ....
Vsak pilot!!?? RV naprave uporabljajo tudi tisti ki vozijo modele jadrnic, čolnov, avtomobilov, motorjev...pa kakšen ribič, ki s čolnom pelje hrano na sredo ribnika....

Tako da fantje, ne se tako zaletavat in se skurcentrirat samo na leteče modele zakon in LZS!

Problem je bolj obširen, kot pa je videti na prvi pogled!
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ultralajt napisal/-a:
Problem je bolj obširen, kot pa je videti na prvi pogled!

Res je!!!!!

Zadeva bi bila rešljiva tudi na ta način, da se 35 in 40Mhz uporablja za začetniška letala, kot so razni manjši depronkoti do recimo "1kg"??? (maksimalna teža letalne naprave bi se določila), sem bi spadala še razna začetniška HLG letala, katera pa nebi smela imet motorjev z notranjim izgorevanjem, razne čolnakarje, avtomobilsko sekcijo, ribiče......

Kdor bi se pa želel ukvarjat z resnim modelarstvom pa naj prešalta na 2,4 za nakup oddajnika pa bi potreboval v mojem zgornjem povstu našteto, se pravi, plovno dovoljenje, katerega bi dobil na osnovi opravljenega tečaja, ta tečaj zahteva tehnično znanje, obvladanje aerodinamike in samo letenje . Kdor tega ne opravi naj vozi depronkote, slowflayerje, HLG modele in tiste modele, kateri niso visoke rizične skupine za tretje osebe in uporabnike same.

Na tem forumu se skoraj vsak teden pojavi kakšen takle povst v katerem se jamra: Ja dons sem pa letu pa je en 500m stan uklopu komando brez da bi prašal za moj kanal, itd,..... Kle je samo še vprašanje časa kdaj bo zaružlo. Tud sam sem imel že podobno iskušnjo, ko mi je nekdo priklopu oddajnik na item kanalu, takrat se je srečno izšlo, z samo razbitim modelom. Imel sem priložnost tud to vidt kako so mulci na drugi strani vasi kakih 800 do 1000m stran uklopil komando in veselo letel, na tej strani pa je šel model v tla, sum pa očiten, in še bi se dalo naštevat.

Mitja prav si napisu PROBLEM JE RES BOLJ OBŠIREN kot se zdi na prvi pogled!!!
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Si pa ze skoraj toliko postavk navedel, kot da bi zaprosil za orozni list :lol:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Chinks napisal/-a:....
Mitja prav si napisu PROBLEM JE RES BOLJ OBŠIREN kot se zdi na prvi pogled!!!
In zato sem mnenja, da se ga na predlagan način ne bo dalo rešit. Pika!

S tem se tudi umikam iz te debate, da se preveč ljudem ne bom za***l.

LP Mitja
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

RC MOTNJE.

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Mislim, da ste preveč zaletavi kar se tiče kaj bi vi vse zahtevali kaj mora modelar opraviti, da lahko vozi model po zraku. Pa se vprašam A bomo mi, ki smo že 50 let modelarji, in nekateri z izpitom za učitelja modelarstva pa po vašem mnenju ni dovolj, da bi vozil letalski model po zraku. Veste tisti starejši predvsem na Štajerskem se bodo spomnili časov, ko je bilo potrebno RC naprave prijaviti na policiji zaradi evidence kaj se uporablja, in kdo to poseduje. Po drugi strani pa nas je policija sama dol metala z svojimi toki voki postajami, ki so jih uporabljali za medsebojne pogovore. Pa se dobeden ni našel, ki bi od policije zahteval kakšno znanje za varno uporabo TOKIVOKI naprave.Tako pa mislim, da, če hočete uvesti nekakšno svojevolno zakonodajo v modelarstvu BOSTE morali najprej prepovedativ trgovinah prosto prodajo teh RC naprav potem šele se lahko spomnite teh bom rekel( bedari) samo to pa neboste mogli doseč kajti naprave se prodajajo po celem svetu. Pa še to potem boste morali za vsako tekmovanje od tekmovalca zahtevat, da vam pokaže opravljen izpit ali bi rekel o opravljenem tečaju za voznika modela po zraku. Kajti potem ne bo nihče mogel tekmovati v SLO, ker ne bo imel izpita na tem področju. Tako, da malo razmislite kaj pišete razen, če pišete da nabirate poste. Toliko bi jaz imel v vezi z vašo debato raje se večkrat dogovorimo in organizirajmo med klubske piknik vikende bomo imeli več kod pa samo pametovanje.

LP. čuj čuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Mitja podobnega mnenja, kot ga imam sam, je še kar nekaj ljudi. Problem je res velik, sam vem, da bom moral zamenjat komande in počasi prešaltat na 2.4, že z tega vidika, da zavarujem svoj tošl, čeprav vsako leto plačam zavarovanje. Pač letim modele, ki lahko naredijo veliko škodo ob kakšni tehnični težavi, riziko je še tolko večji ker letim na tekmah in je na kupu veliko ljudi. Tko, da sam bom že poskrbu, da možnost, verjetnost moten, povzročenih iz strani nadobudnih modelarčkov, ki ne vedo kaj imajo v rokah, z čim rokujejo in da lahko za povzročeno škodo tudi kazensko odgovarjajo, čim manjša.

Miškolin, kaj naredi večjo škodo na glavi 10kg model, ki drvi z 150km/h ali pa krogla 9mm izstreljena iz pištole.
10kg model ti glavo izpuli in razbije, ko lubenico. 9mm krogla majhna vstopna rana in velika iztopna. Končni rezultat, razlike ni, razen pri modelu bi blo mal več za pospravljat.

Tud sam se umikam iz te teme, ker se preko foruma nima smisla pogovarjat o takih stvareh. Kot si sam napisu se hitro zameriš veliko ljudem, ne glede na to kdo ima prav in kdo ne.
Lisjak
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 25 Maj 2005, 14:55
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a Lisjak »

Pozdravljeni

Da se ne boste še vsi kesali, ko se bo vas doletela nesreča, ko ste pa zdaj vsi tako proti Chinksu.

Bravo Chinks, le tako je prav če se razmišlja v to smer. =D> =D> =D>
Kaj nas brigajo trgovci, oni bi prodali vse, kar jim šolde prnese, le zakon mora veljat. Zakaj pa ne prodajajo orožja kar tako, pa si radio amater pa moraš imeti dovoljenje, pa si ribič, pa ga moraš imeti, pa stem nič ne ogrožaš ljudi okoli sebe, kakor jih lahko modelar.

Modelarji, ki ste proti, ZAMISLITE SE MALO !! [-X :oops: :oops:

LP Riko
50 let modrosti, pol pa 50 let norosti
Uporabniški avatar
Glider
Dr. Modelar
Prispevkov: 2031
Pridružen: 26 Dec 2004, 15:04
Kraj: V stebru

Zakon

Odgovor Napisal/-a Glider »

Fantje, red mora biti, bo dobro za vse!
Nekaj bo treba doreči, ampak ne tukaj na forumu, ni pravo mesto.
Na LZS??? Poblem ni tako enostaven, pa tudi rešiti ga ni enostavno, potrebno, pa je pričeti delati v tej smeri.

LP Uroš
peglej, peglej, da navš scuru..

www.aerozaprega.si
s3to
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 13 Maj 2007, 07:21

Odgovor Napisal/-a s3to »

Tudi v okolici Sneberja se dogajajo čudne stvari. Čisto možno da nas ima kdo iz sosednjih bajt poln k...... in se je začel malo špilat z frekvencami.
V zadnjem času avioni letijo v koruzo kot za stavo. V glavnem nekaj tam ne štima.
boco
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 14 Apr 2006, 16:45
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a boco »

Stvar je takšna kot je in jo bo težko spremeniti. Četudi gremo v smeri, ki jo je predlagal Chinks se bo še vedno našel kdo, ki ne bo naredil izpita in bo vklopil v bližini napravo s tem povzročil težave sebi ali drugim.
Mislim, da bi bilo potrebno narediti tabelo frekvenc in kanalov za vso Slovenijo ter jo objaviti na internetu. Tako bi lahko pogledal če je kdo v tvoji bližini, ki te, ali ga lahko z vklapljanjem svojega oddajnika ogrožaš.
Prav tako bi bilo dobro da se najavi letenje in lokacijo......Hmmm, no ja, glede na to, da mislim v kratkem postavit en server, bom poizkusno postavil še tole tabelco in če se zadeva prime jo tudi pustim za dobrobit vseh modelarjev :lol:
LP
Boco
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Hmm
Ta tema je brez zaključka.

moj vidik:

Ti letiš z nekim modelom na neki pisti (recmo klubski) nekdo drug pa 500m stran za hribčom na svojem travniku. tebi pade model večje vrednosti njemu pa recimo easy star (kej je pač začetnik)
Kdo je kriv?

Pomoje noben oz oba. Kdo pa prav da on tam ne sme letet. Oz da lahko sam na pisti.

Tk da tuki bo treba drgač pristopit. Ta klub, ki ima recimo tam pisto bi mogu bit reklamiran, da bi ta novinec vedu za njega in bi prišel v klub ( seveda bi klub mogu imet tako vzdušje, da bi novinci radi prišli tja). In to je pomoje edino kar se da ukrepat.

Seveda ne zagovarjam novincev, da kr tko prižigajo in letijo. Ampak dejansko mu nimaš kej.

Da sploh ne omenjam, recimo lahko kak mulček na svojem dvorišču vozi avto.
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Za RC-MOTNJE rabiš samo RC-MOŠT pa RC-KOSTANJ :lol: :lol:

@no_name zdej pa malo resnosti :lol:
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

Helou!

RC kostanj pa RC mošt lahko kompenziraš z RC Futabo! :D

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Uporabniški avatar
Business
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 09 Jun 2006, 19:27
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Business »

Če se že hočete iti redarje in policaje in zakone, nikoli ne boste dosegli ničesar na diktatorski način. Lahko nekdo lepo doma všalta napravo, ker je zadevo sprobaval ali popravljal ali počne xy stvari in vam dol sklajba letalo. Če že kaj doseči, je po moje edino to, da je obvezna oprema vsakega modelarja spektralni scaner frekvenc in knjiga o kulturi modelarjev. Vsak preden všalta napravo preskenira frekvence in hitro ugotovi, če je kdo v bližini z njegovim kanalom in če je, bi mogoče pomagala tista knjižica s kulturo, ki bi ga podučila, da v takem primeru nima kaj všaltati naprave. Po moje je to edina možna rešitev. To, da pa modeli padajo dolj, pa je lahko več razlogov. Eden je tudi modelar sam, ki misli, da preveč obvlada zadevo... Niso samo neizkušeni in začetniki tisti, ki so za "zapahe" ali "kazni" ampak tudi izkušeni modelarji, ki žal raje kot za nova očala, dajo denar za nov model in ne vidijo, da pa nekdo že na travniku spušča letalo in mislijo, da so edini in oh in sploh....
Noben zakon ne bo uredil zadeve. Zadevo bo uredila edino splošna kultura modelarjev in po moje obvezna zgoraj omenjena oprema... Pa brez zamere.... Sem tudi sam začetnik, glede na to, da letim šele od maja dalje, pa razmišljam pač po svojem začetniškem mišljenju.
LP
Mario

Kar je res je res in to ni laž.
35Mhz Kanal 80 (rezerva 72)
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

MELO napisal/-a:Helou!

RC kostanj pa RC mošt lahko kompenziraš z RC Futabo! :D

lp.

Težko :whistle:
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
misak
Freak
Prispevkov: 996
Pridružen: 30 Apr 2005, 18:20
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a misak »

...
Zadnjič spremenil misak, dne 13 Jan 2009, 09:45, skupaj popravljeno 1 krat.
S5-DSM
Uporabniški avatar
Business
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 09 Jun 2006, 19:27
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Business »

Chinks napisal/-a:Vsak pilot modelar bi moral imet opravljen osnovni modelarski tečaj iz poznavanja tehnike, aerodinamike, narest bi moral izpit in opravit vsaj deset do dvajset ur letenja z inštruktorjem
Mogoče samo še komentar na citirano...
To, da obvladaš napravo in opraviš varen vzlet in pristanek, ne rabiš nobene šole, le spretne prste in eno popoldne z modelom, sploh, če si že prej kaj uporabil simulator. To, da pa letiš tam, kjer je varno leteti in ne ogrožaš sebe in druge, pa pa je samo par gramov možganov, ki naj bi omogočali realno presojo in osnovno kulturo. Tehnično znanje, koristi pri popravilih in vzdrževanju. Model pa lahko kupiš že nareti enako kot avto. Če se pokvari pelješ na servis al pa kupiš drugega. Če pa si malo tehnično podkovan, pa si popraviš sam. Leteti toliko ur z inštruktorjem, je pa čisto pretiravanje. Biti član nekega kluba in plačevati članarino in opravljati neka klubska dela zato, da lahko letim ob svojem prostem času, pa je absurdno.
Pa brez zamere Chinks, ni letelo na tebe osebno ampak je to zgolj plod mojega mišljenja, ki si tudi prizadevam k temu, da bi svoj model čim dlje obdržal cel in ga po možnosti ne razbil zaradi nekulture ali ne podučenosti nekoga... Zgolj debata torej.... Dopuščam možnost, da narobe razmišljam..
LP
Mario

Kar je res je res in to ni laž.
35Mhz Kanal 80 (rezerva 72)
Uporabniški avatar
SpEkTr
Freak
Prispevkov: 816
Pridružen: 29 Jan 2006, 13:29
Kraj: Dvorje

Odgovor Napisal/-a SpEkTr »

Bussiness:

S tabo se strinjam, ampak ne čisto v celoti. Biti član kluba, narediti kaj za klub ne pomeni samo to, da točno to počneš. Lahko je veliko več! Nenazadnje, če je dobra družba in klima v klubu, s toliko večjim veseljem verjetno marsikdo pride na pisto, pa če potem naredi 1, 5 ali nobenega štarta.

Preko klubov se ponavadi lahko ureja tudi zavarovanje modela(ov)(precej cenej kot sicer), letiš na nekem prostoru, kjer je načeloma urejena pista in še in še...
Mogoče bo pri nas v SLovenjij kdaj tako, da boš imel čast biti v nekem klubu, ne pa tako kot sem dobil občutek, da si v klub včlanjen preprosto zaradi ljubega miru, bolj na silo, v bistvu samo zato da lahko letiš na določenem placu in da imaš mir.
lp Dejan

Slika
Odgovori

Vrni se na Aeroklub Alpski letalski center Lesce